| |
Zagrożenie!
Noce przyniosą przymrozki w Polsce. Temperatura spadnie do -4 stopni. Wiemy, kiedy i gdzie będzie najchłodniej

Noce przyniosą przymrozki w Polsce. Temperatura spadnie do -4 stopni. Wiemy, kiedy i gdzie będzie najchłodniej

Trwa okres jesiennego ochłodzenia w Polsce związany z adwekcją chłodnego powietrza z północy, w tym z Arktyki. Temperatury w nocy spadają do kilku stopni C., a lokalnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń mogą wystąpić przymrozki szczególnie w rejonach podgórskich. Największe ryzyko przymrozków szczególnie przy gruncie obejmuje w najbliższych dniach rejon Podhala oraz południowych dzielnic Dolnego Śląska w rejonie Sudetów, a także lokalnie zachodnich dzielnic kraju. Temperatura miejscami może spaść nawet do -4/-1 st. C.

Zimny wrzesień w Europie. Prognozowana anomalia temperatury, 21 września 2022 o poranku

Noce przyniosą przymrozki w Polsce, temperatura spadnie do -4 stopni, prognoza temperatury do 23 września 2022

Temperatury w nocy pozostawiają wiele do życzenia. W wielu regionach w ostatnich dniach spadały do 2-8 st. C. Przed większym spadkiem chroni nas większe zachmurzenie, które nie sprzyja nocnej radiacji. Kolejne noce jednak przyniosą większe spadki temperatur, gdyż nocą zaznaczy się wpływ antycyklonu Stefan znad zachodniej Europy. W obszarze wyżowym pojawi się nieco więcej przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognozowana adwekcja powietrza do Polski, 21 września 2022

W nocy będą przymrozki w Polsce, prognoza adwekcji powietrza do 21 września 2022

Na powyższej prognozie trajektorii wstecznej powietrza widzimy, że napływa na dolnym poziomie troposfery prosto z Arktyki. Gdyby nocne zachmurzenie było mniejsze mielibyśmy powszechne ryzyko przymrozków, a tak jest ono ograniczone i jedynie lokalne.

Prognozowane przymrozki w Polsce, noc 22/23 września 2022

Przymrozki w Polsce pojawią się w nocy, prognoza temperatury noc 22/23 września 2022

Ryzyko przymrozków w Polsce pojawi się szczególnie w nocy z czwartku na piątek 22/23.09 gdy większe przejaśnienia i rozpogodzenia pojawią się w zachodniej i południowo zachodniej Polsce. Temperatura na południu Dolnego Śląska może lokalnie spaść do około -4/-3 st. C., a w innych regionach zachodniej Polski miejscami do około -1/1 st. C. Jest to wstępna prognoza, która może ulec korekcie w przypadku zmiany prognozy zachmurzenia.

Przymrozki w Polsce. Prognozowana temperatura, 23 września 2022 nad ranem

Nocne przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 23 września 2022 na Dolnym Śląsku

Zwróćmy uwagę, że zimne powietrze dotarło nie tylko do środkowej Europy, ale także do południowej. Temperatura na starym kontynencie w naszym rejonie jest w wielu miejscach obecnie o około 2-6 st. C. niższa względem normy wieloletniej dla tej pory roku, a na Bałkanach, we Włoszech i Turcji będzie nawet o 7-12 st. C. poniżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 23 września 2022

Zimne noce w Polsce i Europie, kiedy i gdzie będą przymrozki, prognoza temperatury 23 września 2022

Trend ochłodzenia w Polsce nie będzie jeszcze stały, bo we wrześniu, a także w październiku zdarzą się jeszcze dni z temperaturą maksymalną miejscami na poziomie 17-20 st. C, z tym, że w pozostałej części obecnego miesiąca będą już nieliczne i wystąpią około 25-27 września. Miejmy nadzieję, że w drugim miesiącu meteorologicznej jesieni poczujemy jeszcze wyższe temperatury, a tym samym będzie okres pięknej złotej polskiej jesieni, czy też spóźnionego babiego lata.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!