| |
Zagrożenie!
Noce przyniosą przymrozki. Temperatura w Polsce spadnie do -5 stopni. Sprawdź, kiedy i gdzie będzie zimno

Noce przyniosą przymrozki. Temperatura w Polsce spadnie do -5 stopni. Sprawdź, kiedy i gdzie będzie zimno

Najbliższej nocy po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego cała Polska ponownie dostanie się pod wpływ antycyklonu, tym razem nazwanego Wim. Znowu nocne rozpogodzenia i silna radiacja spowodują miejscami wystąpienie przymrozków, szczególnie przy gruncie. Temperatura w nocy między 12-14 października lokalnie spadnie do -5/-1 st. C. Niewykluczone, że lokalnie temperatura ujemna wystąpi również na wysokości 2m, zwłaszcza w dolinach i zagłębieniach terenu. Adwekcja chłodnego powietrza do Polski utrzyma się przez najbliższe 2-3 noce, później temperatury zaczną rosnąć.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Polski z widoczną adwekcją chłodnego powietrza i obszarem rozpogodzenia o godzinie 17:15, 11 października 2022 przed nastaniem nocy. Dane: Eumetsat

Nocne przymrozki wracają do Polski, prognoza temperatury i zachmurzenia 12-14 października 2022

Znaczny obszar Polski w nocy 11/12 października obejmą przejaśnienia i rozpogodzenia. Dodatkowo nad krajem pojawi się wyż zbudowany z chłodnego powietrza. Świadczy o tym odcień koloru niebiesko-fioletowego. Z kolei odcień żółtawy świadczy o powietrzu bardziej suchym w troposferze względem innych obszarów. Pojawią się zatem ponownie dobre warunki do spadków temperatur do kilku stopni na wysokości 2m i przymrozków przy gruncie.

Prognozowane przymrozki w Polsce przy gruncie o godzinie 07:00, 12 października 2022

Przymrozki znowu w Polsce, mapa temperatury i prognozy 12 października 2022

Temperatury ponownie najniższe będą nad ranem. W środę 12.10 zanotujemy miejscami od -2, do 0 st. C., szczególnie na obszarze, od Lubelszczyzny przez wschodnie i południowe Mazowsze po Ziemie Świętokrzyską i Łódzką, częściowo Małopolskę i głównie północno zachodnie krańce Podkarpacia.

Prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza i anomalii temperatury na wysokości 1,5 km nad Europą, noc 11/12 października 2022

Przymrozki znowu w Polsce, temperatura spadnie do -5 st. C., mapa anomalii 12 października 2022

Chłodne powietrze zalegające i osiadające w czasie panowania wyżu, zwłaszcza w dolinach przy słabym wietrze będzie sprzyjać wystąpieniu niskich temperatur w nocy. To właśnie tam w wyniku silnej radiacji nastąpi szybkie wypromieniowanie przypowierzchniowego ciepła. Przymrozki w takich sytuacjach pojawiają się często w tzw. zastoiskach chłodu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 12 października 2022 o godzinie 08:00

Zimne noce w Polsce, wracają przymrozki, prognoza temperatury 12-13 października 2022

Jeszcze zimniej zapowiada się noc z 12/13 października. Wówczas temperatura miejscami spadnie nawet do -5/-2 st. C., szczególnie na południu Polski. Lokalnie przymrozek może wystąpić nie tylko przy gruncie.

Prognozowane przymrozki w Polsce. Przewidywana temperatura o godzinie 06:00, 13 października 2022

Zimne noce i przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 13 października 2022

Najzimniej ma być wtedy na południu Małopolski oraz lokalnie w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Temperatura na tym obszarze spadnie miejscami do około -5/-2 st. C., choć niewykluczone, że punktowo w małopolskim biegunie zimna będzie jeszcze chłodniej.

Prognozowane przymrozki na południu Polski w Małopolsce o godzinie 05:00, 13 października 2022

Noc z przymrozkami, prognoza temperatury w Małopolsce, 13 października 2022

Lokalne przymrozki wystąpią również w nocy z 13/14 października, ale będą bardzo ograniczone, głównie do rejonów podgórskich Małopolski i Podkarpacia. Później czeka nas co najmniej kilkudniowe ocieplenie, z temperaturami osiągającymi lub przekraczającymi w dzień nawet 20 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!