| |
Zagrożenie!
Noce przyniosą przymrozki. Fala arktycznego powietrza wdziera się z północy. Temperatura spadnie do -5 stopni

Noce przyniosą przymrozki. Fala arktycznego powietrza wdziera się z północy. Temperatura spadnie do -5 stopni

Obecnie z dalekiej północy wprost z Arktyki napływa do Polski zimna masa powietrza, która po niedawnej eksplozji ciepłej wiosny przynosi silne ochłodzenie. Z dnia na dzień musieliśmy wrócić do ciepłych kurtek, ale na szczęście wyższe temperatury również widać w dalszych prognozach. Zanim napłynie ponownie cieplejsza masa powietrza, to wcześniej czekają nas kolejne przymrozki w nocy, szczególnie nad ranem. Temperatura miejscami może spaść nawet do -5 st. C. Sprawdźmy, kiedy i w których regionach będzie najzimniej.

Adwekcja zimnego powietrza arktycznego do Polski i Europy wraz z prognozą anomalii temperatury na wysokości 1,5 km, 27 kwietnia 2023

Silne ochłodzenie i przymrozki w Polsce, spadek temperatury będzie większy, chłodny kwiecień 2023

Napływające powietrze do Polski jest bardzo chłodne, miejscami nawet o 5-9 st. C. niższe od normy dla tej pory roku na wysokości izobarycznej 1,5 km. Jak widać na powyższej mapie, zimne powietrze z Arktyki przez Polskę napłynie również dalej na południe Europy aż nad Bałkany, w tym do Grecji i Turcji. To bardzo ważny parametr wskazujący potencjał danej masy powietrza na który często spoglądają synoptycy, gdyż nie jest zakłócony przez czynniki przyziemne. 

Przymrozki w Polsce notowane z 25/26 kwietnia 2023 w Polsce. Dane: IMGW-PIB

Silne przymrozki, temperatura spadnie do -5 st. C., arktyczne powietrze w kwietniu 2023, najnowsze pomiary

Już miniona noc przyniosła przymrozki w Polsce, zwłaszcza przy gruncie. Najzimniej było na stacji synoptycznej IMGW w Lesznie i Kłodzku, gdzie zanotowano -3 st. C. W wielu innych regionach zachodniej połowy kraju oprócz wybrzeża notowano temperaturę do -2/0 st. C. Niższe temperatury notowano w górach. Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce temperatura spadła do -8 st. C. Zimno zapowiadają się szczególnie dwie najbliższe noce, gdy obszar przejaśnień i rozpogodzeń będzie sprzyjał radiacji i pojawieniu się miejscami przymrozków także na standardowej wysokości 2m na nizinach. Najnowsze wyliczenia kanadyjskiego modelu GEM wskazują lokalnie na spadek temperatury do około -5 st. C., zwłaszcza przy gruncie. Warto więc zabezpieczyć rośliny szczególnie narażone na niskie rośliny.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 27 kwietnia 2023 nad ranem

Przymrozki nasilą się w Polsce, w tych regionach będzie najzimniej, 27 kwietnia 2023

Aktualna adwekcja chłodnego powietrza arktycznego zepsuje ostateczną anomalię średniej temperatury za cały kwiecień w Polsce. Już 24 kwietnia straty termiczne zostały odrobione i notowaliśmy za okres od początku miesiąca praktycznie normę w skali całego kraju, ale niestety strumień chłodnego powietrza pod koniec miesiąca zaburzy odbiór całego kwietnia.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 28 kwietnia 2023

Arktyczne powietrze i silne przymrozki w Polsce, mapa temperatury 28 kwietnia 2023

Najnowsze prognozy ostatecznej anomalii kwietnia w Polsce wskazują na średnią na poziomie około 0,9-0,8 st. C. poniżej normy klimatycznej w ujęciu całego kraju. Będzie to więc kwiecień określany, jako lekko chłodny i zarazem trzeci z rzędu z ujemną anomalią temperatury.

Chłodny kwiecień 2023 w Polsce. Prognozowana anomalia średniej temperatury za cały miesiąc. Wizualizacja: meteomodel

Arktyczne powietrze i zimny kwiecień 2023 w Polsce, prognoza i mapa anomalii temperatury

Pamiętajmy jednak, że w roku 2018 mieliśmy rekordowo ciepły kwiecień w całej historii pomiarów w Polsce, czyli w zasadzie od 200 lat. Naturalne fluktuacje zawsze będą się zdarzać. Globalne ocieplenie nie oznacza, że klimat ociepla się ciągle liniowo, czyli z miesiąca na miesiąc, czy z roku na rok. Na klimat patrzymy w szerszym okresie, co najmniej kilku dekad. W tym przypadku ocieplenie jest niepodważalne i nadal postępuje. W Polsce ten proces jest dwa razy szybszy od średniej globalnej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!