| |
Zagrożenie!
Noce przyniosą późne przymrozki. Temperatura spadnie do -2 stopni. Zabezpieczmy rośliny

Noce przyniosą późne przymrozki. Temperatura spadnie do -2 stopni. Zabezpieczmy rośliny

Od północnego zachodu Polska dostaje się pod wpływ pogodnego wyżu, który zapewni nam w najbliższych dniach stabilną pogodę, ale miejscami również powrót przymrozków w nocy. Lokalnie 27-28 maja nad ranem zanotujemy niewielkie przymrozki przy gruncie. Temperatura spadnie do około -2/-1 st. C. Ujemne wartości na szczęście nie będą duże, ponadto nie wystąpią na znacznym obszarze kraju. Warto jednak w kilku regionach zabezpieczyć rośliny i uprawy wrażliwe na przemarznięcie.

Zachmurzenie przed nastaniem nocy w Polsce o godzinie 18:00, 26 maja 2023. Dane: Eumetsat

Noce na 27-28 maja 2023 z przymrozkami w Polsce, temperatura spadnie do -2 stopni, zabezpieczmy rośliny

Tradycyjnie przed nastaniem nocy warto zajrzeć na najnowsze zdjęcie satelitarne, zwłaszcza kompozytowe z odcieniami koloru fioletowego i niebieskiego, które wskazują zasięg napływania i zalegania chłodniejszego powietrza. Jak możemy się przekonać, z północnego zachodu nasuwa się coraz pogodniejszy obszar wyżowy, a na południowym wschodzie kraju występuje jeszcze zachmurzenie kłębiaste z zanikającymi lokalnymi opadami i gasnącymi burzami.

Niewielkie przymrozki wystąpią miejscami w Polsce. Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza na przykładzie Warszawy, 27 maja 2023

Noce z przymrozkami w Polsce, temperatura 27-28 maja 2023 spadnie nad ranem do -2 st. C. zabezpieczmy rośliny przed przemarznięciem

Wyż atlantycki sięgający polem wyższego ciśnienia Polski jest zbudowany z chłodnego powietrza polarnomorskiego. Przy licznych nocnych przejaśnieniach i rozpogodzeniach temperatura miejscami, zwłaszcza w północnej Polsce spadnie do zaledwie kilku st. C. powyżej 0 st. C. na standardowej wysokości 2m w klatce meteorologicznej, ale przy gruncie lokalnie zanotujemy około -2/-1 st. C. Już poprzedniej nocy niewielki przymrozek do -1 st. C. zanotowano na stacji meteorologicznej IMGW w Resku w województwie zachodniopomorskim.

Prognozowana temperatura przy gruncie w Polsce o godzinie 05:00, 27 maja 2023

Noc na 27 maja 2023 przyniesie przymrozki w Polsce, temperatura spadnie do -2 st. C.

W nocy na 27 maja niewielki przymrozek do -1 st. C. możemy zanotować lokalnie między Warmią, województwem pomorskim oraz kujawsko-pomorskim i wielkopolskim po zachodniopomorskie, ale zaznaczamy, że taki spadek temperatury nie nastąpi na całym obszarze wskazanych regionów. Punktowo niewielki przymrozek niewykluczony jest również w zagłębieniach terenu w rejonach podgórskich na południu Dolnego Śląska.

Chłodna noc w Polsce z lokalnym niewielkim przymrozkiem. Prognozowana anomalia temperatury, 27 maja 2023 nad ranem

Zimne noce w Polsce z przymrozkami, temperatura spadnie do -2 st. C., prognoza 27 maja 2023

W nocy na 28 maja również wystąpi prawdopodobieństwo niewielkiego przymrozku przy gruncie w Polsce, głównie w północnych regionach miejscami do -2/-1 st. C. Warto zabezpieczyć rośliny szczególnie między Wielkopolską, Kujawami, Warmią, Mazurami po lokalnie Podlasie i północne Mazowsze. Punktowo niewielkie przymrozki będą możliwe również na południu, głównie w rejonach podgórskich oraz w większych dolinach i zagłębieniach terenu.

Prognoza temperatury przy gruncie w Polsce. Możliwe lokalne przymrozki o godzinie 05:00, 28 maja 2023

Noc z przymrozkami na 27-28 maja 2023, prognoza temperatury w Polsce

Kolejna noc na 29 maja niewielkie lokalne przymrozki przy gruncie na podobnym poziomie przyniesie lokalnie na południowym wschodzie kraju, głównie na południu Małopolski i Podkarpacia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Prześmiewca

Zimna wiosna i przymrozki pod koniec maja, to tylko pogoda. Upał latem, to dowód na globalne ocieplenie.

26 maj 2023 - 23:29
Odpowiedz