| |
Zagrożenie!
Noce przyniosą niskie temperatury. Zaledwie kilka stopni w tych regionach. Marzniemy i narzekamy w środku lata

Noce przyniosą niskie temperatury. Zaledwie kilka stopni w tych regionach. Marzniemy i narzekamy w środku lata

Do Polski napłynęła chłodna masa powietrza polarnomorskiego znad północnego Atlantyku i wystąpiło ochłodzenie po upałach. W czasie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń temperatura zaczęła spadać szczególnie nad ranem przy gruncie. Miejscami zanotowano zaledwie 5 st. C., a na tym nie koniec, bo jeszcze takie noce w lipcu będą się powtarzać. Marzniemy i narzekamy na chłód w środku lata, zwłaszcza jeśli spędzamy urlop na biwaku pod namiotem. Sprawdźmy, gdzie było najzimniej.

Zimne noce w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury nad ranem, 22 lipca 2023

Chłodne noce w środku lata w lipcu 2023 w Polsce, temperatura spada do kilku st. C., marzniemy i narzekamy

Minionej nocy najniższe temperatury przy gruncie na poziomie 5-6 st. C. zanotowano miejscami na Suwalszczyźnie, Kujawach, Mazowszu oraz w Wielkopolsce. Niewykluczone, że lokalnie było nawet 4 st. C. wskazywane przez modele pogodowe dużej rozdzielczości, ale wartości te nie zostały złapane przez rozsianą siatkę synoptycznych stacji IMGW.

Zimna noc w Polsce. Temperatura minimalna przy gruncie zanotowana na stacjach IMGW nad ranem, 21 lipca 2023

Zimne letnie noce w Polsce, kilka st. C. przy gruncie, marzniemy pod namiotami, do kiedy zimno w lipcu 2023

Zaledwie 5-6 st. C. przy gruncie w środku lata, to nie jest już sytuacja przyjemna, zwłaszcza jeśli spędzamy wakacyjny urlop pod namiotem, a takich obozów w całym kraju jest bardzo dużo. Bez ciepłego śpiwora ani rusz. Poranek również do przyjemnych nie należy bo jest bardzo rześki. Z prognoz kierunku adwekcji powietrza wynika, że to ochłodzenie jest wynikiem napłynięcia powietrza znad północnego Atlantyku ze źródłem w rejonie wybrzeża Islandii i Grenlandii.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 22 lipca 2023

Chłodne noce w Polsce, niskie temperatury w wielu regionach, prognoza 22 lipca 2023

Obecnie Polska jest pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosferycznej, która charakteryzuje się różnym zasięgiem przemieszczania płytkich układów niżowych ze strefami frontowymi oddzielonymi słabymi wyżami, a w zasadzie ich klinami. Z tego powodu warto wrócić do ciągłego śledzenia prognoz, bo nie będzie dłuższego okresu stabilizacji warunków pogodowych. Przy tej sytuacji barycznej zmienia się czasami zasięg adwekcji cieplejszego i chłodniejszego powietrza, co odbija się na sporym kontraście temperatury nadal utrzymującym się między dzielnicami północnymi kraju, zwłaszcza nad morzem, a pozostałymi regionami, w tym najcieplejszymi zachodnimi i południowymi.

Zimna noc w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna przy gruncie o godzinie 04:00, 23 lipca 2023

Zimne noce w środku lata w Polsce, prognoza temperatury 23 lipca 2023

Ponownie miejscami zapowiada się szczególnie zimna noc na 23 lipca, gdy temperatura, zwłaszcza w centrum, na wschodzie i północnym wschodzie przy gruncie spadnie zaledwie do około 5-7 st. C. Wstępne prognozy wyliczają również silniejszy ochłodzenie nad ranem w okolicach 27 lipca, gdy niż znad Rosji zaciągnie chłodniejsze powietrze z północy. Na szczęście w ciągu dnia większego dramatu nie będzie, gdyż temperatury maksymalne w zależności od regionu najczęściej w pozostałych dniach lipca będą się wahać w przedziale około 20-30 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!