| |
Zagrożenie!
Noce i poranki przyniosą mróz. W tych regionach temperatury będą ujemne. Antycyklon sięgnie Polski

Noce i poranki przyniosą mróz. W tych regionach temperatury będą ujemne. Antycyklon sięgnie Polski

Przed nami kolejne dni z temperaturami znacznie powyżej normy, ale noce okresami przypomną o trwającej zimie w lutym choć w łagodnym wydaniu. Wszystko przez antycyklon, który okresami sięgnie Polski. Przyniesie przejaśnienia i rozpogodzenia, a tym samym wystąpią warunki do radiacji i pojawi się mróz. Temperatury miejscami spadną co najmniej do -8/-1 st. C. Sprawdźmy, kiedy i gdzie noce będą mroźne w tym tygodniu.

Prognozowany zasięg oddziaływania antycyklonu łączącego się klinem nad Polską, 14 lutego 2024

Noce przyniosą mróz między 14-19 lutego 2024, antycyklon sięgnie Polski

Luty, to statystycznie jeden z najchłodniejszych miesięcy w ciągu całego roku w Polsce, ale w tym sezonie do tej pory nie wpisuje się w ten trend. Średnia temperatura jest znacznie powyżej normy. Wskazania termometrów są bardziej charakterystyczna dla przedwiośnia, a nawet okresami termicznej wiosny. Okresów z mrozem jest niewiele. Wszystko przez utrzymujące się zachmurzenie i adwekcję cieplejszych mas powietrza. Nic więc dziwnego, że cała pokrywa śnieżna poza górami na nizinach w Polsce już stopniała i spowodowała roztopy.

Prognoza zasięgu mrozu w Polsce, noc na 14 lutego 2024

Noc na 14 lutego 2024 przyniesie mróz w Polsce, prognoza temperatury i położenia antycyklonu

W tym tygodniu powrócą jednak okresami noce z mrozem, zwłaszcza nad ranem, gdy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń pojawią się niewielkie spadki temperatur. Miejscami temperatury spadną do około -8/-1 st. C. przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Nieco większy mróz lokalnie może być w rejonie Tatr i Podhala. Najbliższa noc z niewielkim mrozem w co najmniej kilku regionach kraju, zwłaszcza na południu, w centrum i na południowym zachodzie kraju czeka nas na 14 lutego.

Prognozowany zasięg adwekcji chłodniejszego powietrza nad Polską na wysokości 1,5 km, w nocy na 14 lutego 2024

Noce z mrozem i antycyklonem w Polsce, gdzie temperatury będą ujemne 14 lutego 2024

Nowy dzień miejscami trzeba będzie więc zaczynać od skrobania szyb w samochodach. Wrócimy również do cieplejszej odzieży. Trzeba będzie się ubierać o poranku na cebulkę bo w ciągu dnia ponownie temperatury wzrosną, miejscami powyżej 5-12 st. C.

Prognozowany zasięg słabego mrozu w Polsce, w nocy na 15 lutego 2024

Noc z mrozem w Polsce, czy wróci mroźna zima, prognoza temperatury 15 lutego 2024

Kolejnej nocy obszar przejaśnień z oddziaływaniem antycyklonu zostanie zepchnięty na wschód i południowy wschód kraju i w tych regionach miejscami pojawi się niewielki mróz szczególnie nad ranem. Większego zasięgu mrozu w Polsce, zwłaszcza we wschodnich i północno wschodnich regionach kraju spodziewamy się w nocy między około 18-19 lutego.

Prognoza zasięgu mrozu w Polsce, w nocy na 19 lutego 2024

Kiedy mróz w Polsce, noc na 19 lutego 2024 z ujemnymi temperaturami

Zwróćmy jednak uwagę, że prognozowany mróz jak na tę porę roku będzie niewielki. Nie zaburzy on nadal średniej dobowej temperatury, która ze względu na wysokie temperatury w dzień będzie utrzymywać ekstremalną anomalię. Aktualnie prognozy sięgające 21 lutego wskazują na anomalię temperatury w skali kraju od początku miesiąca o około 5,4 st. C. wyższą od średniej klimatycznej. Kluczowa będzie ostatnia dekada lutego. Jeśli wbrew wcześniejszym prognozom nie przyniesie silnego ochłodzenia, to obecny luty może być jednym z najcieplejszych w historii w Polsce.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!