| |
Zagrożenie!
Noc z silnym mrozem w Polsce. Temperatura spadnie do -18 stopni. Powietrze arktyczne naciera

Noc z silnym mrozem w Polsce. Temperatura spadnie do -18 stopni. Powietrze arktyczne naciera

Kto nie wierzył w powrót zimy z opadami śniegu, śnieżycami i siarczystym mrozem w 3 dekadzie grudnia, to właśnie przekonuje się na własnej skórze, że nasze prognozy były prawidłowe. W nocy 21/22 grudnia 2021 ponownie w Polsce spodziewamy się silnego mrozu, ale tym razem najniższe temperatury zanotujemy na południowym wschodzie, bo właśnie tutaj dotarła główna oś jęzora zimnego powietrza arktycznego, ponadto pojawiły się rozpogodzenia. W tej cześć Polski temperatura spadnie miejscami do około -18/-10 stopni, zwłaszcza na Podkarpaciu oraz w Małopolsce.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Polski z widocznym napływem powietrza arktycznego oraz rozpogodzeniami na południowym wschodzie. Dane: Eumetsat, godzina 16:30, 21 grudnia 2021

Siarczysty mróz w Polsce w nocy 21/22 grudnia 2021. Prognoza temperatury, sprawdzamy mapę temperatury

Lokalnie przy gruncie spadki temperatur szczególnie w karpackich kotlinach mogą być większe. Czynnikiem decydującym o największym spadku temperatur w nocy są rozpogodzenia, a tych właśnie nie brakuje aktualnie na południowym wschodzie. O potencjale możliwego mrozu świadczą pomiary temperatury z poprzedniej nocy, gdy na północnym wschodzie przy gruncie temperatura spadła do -16/-10 st. C.

Mróz zanotowany przy gruncie w Polsce, 21 grudnia 2021

Silny mróz w nocy 21/22 grudnia w Polsce. Mapa temperatury, gdzie będzie najzimniej

Trajektoria wsteczna jednoznacznie wskazuje, że napłynęło do Polski zimne powietrze prosto z Arktyki przez Skandynawię, Bałtyk i Rosję.

Prognoza trajektorii napływu powietrza arktycznego do Polski, 21 grudnia 2021

Powietrze arktyczne w Polsce. Mroźna noc 21/22 grudnia 2021

Przeglądając różne modele numeryczne już widzimy, że niedoszacowały one mrozu na południowym wschodzie Polski, bo teraz np. w Rzeszowie notujemy -12,3 stopni C!

Prognozowany mróz w Polsce w nocy 21/22 grudnia 2021. Model ICON

Prognoza mrozu w nocy 21/22 grudnia 2021. Mapa temperatury w Polsce

Aktualizacja godzina 18:20 - Mróz na południu Podkarpacia lokalnie już osiąga -18 stopni C. Niewykluczone, że będzie zimniej od naszego oszacowania, a tym bardziej niedoszacowanych prognoz numerycznych. Zdjęcie termometru z okolic Krosna przesłała Elżbieta Gazda.

Silny mróz w nocy 21/22 grudnia 2021 na Podkarpaciu. Prognoza temperatury, zdjęcie termometru, pomiary

Aktualizacja godzina 21:10 - W Lubatowej w powiecie krośnieńskim na Podkarpaciu temperatura spadła do blisko -20 stopni!

Silny mróz w Polsce w kolejnych dniach grudnia nadal będzie możliwy w różnych regionach Polski, zwłaszcza na wschodzie, północy i południu, przejściowo zdarzy się również napływ cieplejszego powietrza. Sytuacja będzie dynamiczna dlatego zachęcamy do częstego sprawdzania pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Trafiony zatopiony można powiedzieć. Nieźle mrozi -17 stopni u mnie.

21 grudzień 2021 - 19:01
Odpowiedz