| |
Zagrożenie!
Noc z przymrozkami w Polsce. Temperatura spadnie do -5 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

Noc z przymrozkami w Polsce. Temperatura spadnie do -5 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

Do tej pory jesień w Polsce dość rzadko przynosi przymrozki, dlatego warto ten fakt odnotować. Najbliższa noc zapowiada się z przejaśnieniami i rozpogodzenia między rozpraszającym zachmurzeniem kłębiastym w polu klina wyżowego na południu kraju i tam właśnie pojawią się dogodne warunki do ujemnych temperatur szczególnie nad ranem przy gruncie, ale nie tylko. Temperatura miejscami spadnie do -5/- 1 st. C. Sprawdźmy, w których regionach będzie najzimniej i trzeba będzie dzień zaczynać od skrobania szyb.

Zachmurzenie w Polsce o godzinie 17:00 przed nastaniem nocy na 9 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 9 listopada 2023 z przymrozkami w Polsce, temperatura spadnie do -5 st. C.

Nad krajem notujemy obecnie rozproszone zachmurzenie kłębiaste i kłębiasto warstwowe, z którego lokalnie może jeszcze popadać deszcz, ale nocą zacznie się zaznaczać słaby klin wyżowy wędrujący w rejon południowej i południowo wschodniej Polski. W rejonie przejaśnień i rozpogodzeń przy słabym wietrze dojdzie do radiacji i osiadania chłodnego powietrza szczególnie w dolinach. Z tego powodu pojawią się przymrozki.

Noc na 9 listopada 2023 przyniesie przymrozki w Polsce. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km

Noc na 9 listopada 2023 przyniesie przymrozki w Polsce, temperatura w tych regionach spadnie do -5 st. C.

Potencjał do wystąpienia przymrozków, a w górach nadal mrozu zapewni chłodne powietrze zalegające nad Polską, które już od wysokości 1,5 km na ogół utrzymuje się z ujemną temperaturą. Nocą przy słabym wietrze i oddziaływaniu klina wyżowego cięższe zimne powietrze osiada szczególnie w kotlinach i dolinach w lokalnych zastoiskach chłodu i tam właśnie spadki temperatur są największe.

Prognozowane ujemne temperatury w Polsce na wysokości 2m w nocy na 9 listopada 2023

Mróz i przymrozki w nocy na 9 listopada 2023 w Polsce, gdzie najzimniej

Najnowsze prognozy temperatur oparte o modele dużej rozdzielczości wskazują największe prawdopodobieństwo przymrozków szczególnie przy gruncie i lokalnie także na wysokości 2m, zwłaszcza miejscami w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej po punktowo Opolszczyznę. Niewykluczone, że lokalnie przymrozek zostanie zanotowany w rejonach ościennych. Już poprzedniej nocy punktowo przymrozki wróciły do Polski. Przy gruncie temperatury spadły do -2/-1 st. C. w Białymstoku, Lublinie i Kielcach. Najbliższa noc przyniesie bardziej powszechne ujemne temperatury miejscami na południu i południowym wschodzie kraju.

Prognozowany zasięg przymrozków w Polsce w nocy na 9 listopada 2023

Noc z przymrozkami w Polsce, prognoza temperatury 9 listopada 2023

Prognozy temperatur z wyszczególnieniem dla regionów wskazują najzimniejszą noc w Małopolsce, zwłaszcza w rejonie Podhala i Tatr. Temperatura na tym obszarze szczególnie w zagłębieniach terenu może spaść do około -5 st. C., a być może punktowo jeszcze bardziej.

Prognozowane przymrozki na południu Polski w nocy na 9 listopada 2023

Noc z przymrozkami w Polsce, gdzie będzie najzimniej prognoza temperatury 9 listopada 2023

Kolejne noce mogą przynieść niewielkie przymrozki w Polsce, ale tylko lokalnie. Ich zasięg będzie mocno ograniczony. Bardziej powszechne przymrozki na większym obszarze kraju są prognozowane ponownie między około 11-14 listopada oraz w trakcie drugiej połowy miesiąca. W stosownym czasie podamy najnowsze prognozy temperatur.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!