| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie załamanie pogody. Nadciągają ulewy i burze do Polski. Płytki niż wkroczy z południa

Noc przyniesie załamanie pogody. Nadciągają ulewy i burze do Polski. Płytki niż wkroczy z południa

Warunki atmosferyczne w rejonie Polski nadal nie chcą się ustabilizować, bo przed nami kolejne załamanie pogody, które wkroczy z południa już w nocy. Nasunie się strefa frontowa związana z przechodzącym płytkim niżem. W ciągu najbliższej doby będzie się przesuwał na północ i północny wschód aż ostatecznie wejdzie nad Litwę. W jego rejonie pojawią się miejscami ulewy, lokalne burze oraz chwilami wiatr o sile wichury. Miejscami spadnie ponad 15-60 litrów wody na m2 ziemi i może dojść do lokalnych zalań lub podtopień.

Noc przyniesie załamanie pogody w Polsce. Wkroczą ulewy związane z płytkim niżem widocznym na południe od kraju o godzinie 17:15, 21 października 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 22 października 2023 przyniesie załamanie pogody w Polsce wkroczą ulewy i burze związane z płytkim niżem

Czekające nas istotne zmiany w pogodzie dobrze obrazują aktualne zdjęcia satelitarne w podczerwieni. Przed nastaniem nocy widać wyraźnie kłębiące się zachmurzenie w rejonie północno zachodniej Rumunii, Węgier i Słowacji. Jest ono związane z płytkim niżem, który najbliższej nocy z południa nasunie się nad Polskę i stopniowo będzie się przesuwał na północ w głąb kraju.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce o godzinie 05:00, 22 października 2023

Noc na 22 października 2023 z ulewami i załamaniem pogody w Polsce, wkroczy płytki niż z frontem

Najnowszą prognozę załamania pogody oparłem o aktualne wyliczenia numeryczne niemieckiego modelu ICON. Z prognoz wynika, że już wieczorem oraz wczesną nocą pojawią się opady deszczu najpierw na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku. Nocą obszar tych opadów będzie się rozszerzał w głąb kraju i w niedzielę nad ranem będzie się rozciągał szczególnie, od pogranicza Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza przez Ziemie Łódzką i częściowo Ziemie Świętokrzyską po zachodnią Małopolskę oraz Dolny i Górny Śląsk. Lokalnie może zdarzyć się burza, ale ryzyko nie będzie jeszcze podwyższone.

Prognozowane położenie niżu i zasięgu opadów w Polsce o godzinie 15:00, 22 października 2023

Ulewy i burze w Polsce przejdzie płytki niż, najnowsza prognoza opadów do 22 października 2023

W niedzielę w ciągu dnia płytki niż będzie się przesuwał przez Polskę na północny wschód w kierunku Podlasia i później Litwy. W rejonie jego oddziaływania będzie prognozowany jest deszcz, miejscami o umiarkowanym i chwilami intensywnym natężeniu. Według wyliczeń modelu ICON, najwięcej deszczu w czasie przejścia niżu spadnie na obszarze Polski, od Mazur i Suwalszczyzny przez częściowo Mazowsze, Ziemie Łódzką i Świętokrzyską, po Dolny i Górny Śląsk, zachodnią Małopolskę oraz rejon Podhala.

Ulewy w Polsce, lokalnie z burzami. Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce do 23 października 2023

Ulewy w Polsce, gdzie spadnie deszcz, prognoza sumy opadów do 23 października 2023

Aktualne prognozy nadal wskazują na możliwość burz w Polsce, które szczególnie w niedzielę w ciągu dnia mogą wystąpić na południu i południowym wschodzie kraju. Podwyższona niestabilność powietrza jest prognozowana, zwłaszcza między Górnym Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem po lokalnie Lubelszczyznę i Ziemie Świętokrzyską. Obecnie podwyższone ryzyko burz dotyczy szczególnie Podkarpacia i Małopolski.

Prognozowana niestabilność powietrza sprzyjająca możliwości rozwinięcia burz w Polsce o godzinie 14:00, 22 października 2023

Ulewy i burze w Polsce, gdzie popada i zagrzmi, prognoza 22 października 2023

W przypadku rozwinięcia burz, w ich rejonie wystąpią ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Ryzyko wichur dotyczy również wschodniej Polski w rejonie centrum niżu. Rekomenduje w ciągu najbliższej doby sprawdzanie bieżących wskazań z radaru opadów.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!