| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie wichury. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. Wydano alerty pogodowe w tych regionach

Noc przyniesie wichury. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. Wydano alerty pogodowe w tych regionach

Do Polski z zachodu nocą wkroczy front atmosferyczny niosący zmianę pogody. Jest on związany z niżem Jasper, który na zachodzie Europy nazywany jest również cyklonem Debi. Na froncie wędrującym na wschód kraju pojawią się opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem i śniegu, ponadto nasili się wiatr. Na południu kraju w górach i rejonach podgórskich będzie mieć siłę wichury. Na szczytach przekroczy 100 km/h. Meteorolodzy wydali alert pogodowy przed silnym wiatrem.

Cyklon Debi spowoduje wichury w nocy na 14 listopada 2023 na południu Polski

Noc na 14 listopada 2023 przyniesie wichury w Polsce, wiatr przekroczy 100 km/h, wydano alerty pogodowe

Rozpoczynające się zmiany w pogodzie możemy dostrzec na aktualnym zdjęciu satelitarnym. Dzięki funkcji podczerwieni, widzimy zachmurzenie również w nocy. Na zachodzie kraju pojawił się już front atmosferyczny niosący opady i nocą przemieści się przez całą długość z północy na południe na wschód kraju. Jest on związany z cyklonem Debi z centrum obecnie znajdującym się nad Morzem Północnym. Jego położenie zdradza wirowość cyklonalna zachmurzenia.

Prognozowane położenie niżu Jaspar (cyklonu Debi) niosącego zmianę pogody w Polsce o godzinie 01:00 w nocy na 14 listopada 2023

Noc przyniesie wichury w Polsce, prognoza wiatru i ciśnienia 14 listopada 2023

Układ niżowy stopniowo zaostrzy gradient ciśnienia, ponadto nad rejonami podgórskimi zaznaczy się obecność prądu strumieniowego, który wzmocni przepływ powietrza. Jego główna oś znajdzie się dokładnie nad Polską w ciągu najbliższej doby.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską, 14 listopada 2023

Prąd strumieniowy nad Polską, będzie nocna wichura na południu kraju

Z tego powodu spodziewamy się wichury. Alerty pogodowe pierwszego stopnia przed silnym wiatrem zostały wydane dla południowych powiatów na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz w województwie śląskim.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 01:00, w nocy na 14 listopada 2023

Noc z wichurami w Polsce, prognoza wiatr 14 listopada 2023

Wiatr na południu Polski w rejonach podgórskich w nocy w porywach miejscami osiągnie do około 70-85 km/h. Silniej powieje na szczytach Karkonoszy i Karpat, szczególnie w Tatrach oraz w Bieszczadach, miejscami powyżej 100 km/h. Wichura w formie wiatru halnego spowoduje również przejściowy wzrost temperatury w górach. Świadczą o tym obecne pomiary. Temperatura na Kasprowym Wierchu w dzień utrzymywała się na poziomie blisko -6 st. C., a aktualnie wzrosła już do blisko -1 st. C.

Prognozowany zasięg wichury na południu Polski o godzinie 04:00, 14 listopada 2023

Cyklon Debi przyniesie wichury w Polsce

Z powodu zbliżania się niżu do północnej Polski przez Bałtyk, a także zalegania nad krajem prądu strumieniowego, spodziewamy się nasilenia wiatru we wtorek w ciągu dnia także miejscami na zachodzie, w centrum, na południu i północy kraju. Wiatr w porywach na nizinach osiągnie do około 50-75 km/h. Najmocniej powieje w dzielnicach zachodnich.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 13:00, 14 listopada 2023

Wichury w Polsce prognoza wiatru 14 listopada cyklon Debi

W kolejnych dniach nadal w rejonie Polski będą przechodzić niże z frontami niosącymi opady deszczu i silny wiatr. W rejonach chłodniejszego powietrza miejscami spadnie śnieg i lokalnie będą mogły zabielić się krajobrazy.

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!