| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie przymrozki. Temperatura w Polsce spadnie do -3 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Noc przyniesie przymrozki. Temperatura w Polsce spadnie do -3 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Zanim zmieni się cyrkulacja atmosferyczna i zacznie do Polski napływać łagodniejsza masa powietrza polarnomorskiego, to czeka nas kolejna noc z lokalnymi przymrozkami. Temperatura przy gruncie spadnie do około -3/-1 st. C. Sprawdziliśmy, gdzie noc z 23/24 września, czyli z piątku na sobotę będzie najchłodniejsza Polsce. W sobotę o poranku lokalnie rozpoczniemy dzień od skrobania szyb w samochodach, tak jak to miało miejscami poprzedniej nocy.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Europy wskazujące na zasięg powietrza arktycznego (odcień różowy i niebieski) o godzinie 18:15, 23 września 2022. Dane: Eumetsat

Noc z przymrozkami w Polsce, prognoza temperatury i zasięgu chłodnego powietrza 23-24 września 2022

Zgodnie z naszymi prognozami miniona noc przyniosła w Polsce lokalne przymrozki. Temperatura na stacjach synoptycznych IMGW spadła do -1 st. C. Lokalnie spadek temperatury był większy. Ujemną temperaturę zanotowano m.in. w Lesznie, Pile i Toruniu.

Przymrozki zanotowane w Polsce, noc 22/23.09. Dane: IMGW-PIB

Noc z przymrozkami w Polsce, zanotowane ujemne temperatury 23/24 września 2022

Na zachodzie Polski miejscami był to pierwszy przymrozek w tym sezonie. Przykładem może być rejon miejscowości Krzyż Wielkopolski.

Przymrozki w Polsce, 23 września 2022

Najnowsze obliczenia modelu dużej rozdzielczości Swiss HD ECMWF wskazują na możliwy przymrozek najbliższej nocy szczególnie przy gruncie na południowym wschodzie i północnym wschodzie Polski.

Możliwe przymrozki w Polsce. Prognozowana temperatura przy gruncie, noc 23/24 września 2022

Noc 23/24 września 2022 przyniesie przymrozki w Polsce, najnowsza temperatura

Najzimniej ma być lokalnie w Małopolsce i na Podkarpaciu, zwłaszcza na południu tych regionów w kotlinach. Miejscami przymrozki mogą również wystąpić na Podlasiu szczególnie na Suwalszczyźnie. Temperatura na wskazanym obszarze może spaść do około -3/-1 st. C.

Prognozowane przymrozki w Małopolsce i na Podkarpaciu, noc 23/24 września 2022

Prognoza przymrozków w Polsce, noc 23/24 września 2022

Niska temperatura przełoży się oczywiście na nadal ujemną anomalię względem normy wieloletniej. Do powrotu normy lub temperatury ponad normę klimatyczną musimy nadal poczekać.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24 września 2022 o poranku

Przymrozki w Polsce i Europie, prognoza temperatury noc 23/24 września 2022

Kolejne noce w Polsce na ogół nie powinny już przynosić przymrozków, aczkolwiek lokalnie początkowo na wschodzie, zwłaszcza na Lubelszczyźnie będzie jeszcze chłodno z temperaturą przy gruncie do około 0/2 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!