
Noc przyniesie potężne wichury na zachodzie. Będą ulewy i śnieżyce. Załamanie pogody przegoni zimę z Polski
Do północno zachodniej Europy zbliża się potężna wichura niesiona przez cyklon Iris będący także w pełni rozwiniętym orkanem Isha. Silne załamanie pogody przyniesie szczególnie na obszarze Irlandii, Wielkiej Brytanii, Morza Północnego po Skandynawię. Spodziewany jest nie tylko silny wiatr, ale także ulewy i śnieżyce. Odwołano wiele lotów i rejsów. Wpłynie także na pogodę w Polsce bo wystąpi wichura na północy i południu kraju, ponadto spowoduje adwekcję ciepłego powietrza i powszechną odwilż w nowym tygodniu.
Orkan i cyklon zbliża się do północno zachodniej Europy w rejon Wysp Brytyjskich o godzinie 17:30, 21 stycznia 2024. Dane: Eumetsat
Na aktualnych zdjęciach satelitarnych obserwujemy silny proces cyklogenezy i odnowienia cyrkulacji zachodniej atmosfery. Do Europy ponownie dotarł silny prąd strumieniowy, który powstał i miał szansę skierować się znowu nad nasz kontynent po odbudowaniu wiru polarnego. Aktualne sprzężenie stratosfery z troposferą doprowadziło właśnie do takiej sytuacji. Najnowsze prognozy nieznacznie zredukowały minimalne ciśnienie w centrum cyklonu, które ma osiągnąć około 948 hPa.
Prognozowane położenie centrum potężnej wichury w Europie w o godzinie 01:00 w nocy na 22 stycznia 2024
Cyklon Iris w przekazach medialnych nazywany także orkanem Isha przejdzie blisko północnej Szkocji i Wysp Owczych, a następnie skieruje się nad Morze Norweskie. Zasięg jego oddziaływania będzie jednak znacznie większy. Silne załamanie pogody obejmuje właśnie Irlandię i całą Wielką Brytanię, gdzie załamanie pogody ma być szczególnie silne.
Prognozowany zasięg potężnej wichury w północno zachodniej Europie o godzinie 21:00 w nocy na 22 stycznia 2024
Wiatr w wielu regionach tych krajów osiągnie około 90-140 km/h, a lokalnie nad samym morzem oraz w górach Szkocji może spokojnie przekroczyć 150-160 km/h. Żegluga w takich warunkach jest często niemożliwa. Spore utrudnienia dotykają także lotnictwo. Wiele lotów zostało odwołanych lub lądowanie przełożono na inne lotniska. Połamane drzewa, uszkodzone lub zerwane dachy, czy przerwy w dostawie prądu, to będą miejscami częste skutki tych wichur.
Prognoza zasięgu potężnej wichury w Europie o godzinie 01:00 w nocy na 22 stycznia 2024
Noc silny wiatr w porywach do około 80-100 km/h, przyniesie także na obszarze zachodniej i północnej Francji, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża, ponadto miejscami w Belgii, Holandii, północno-zachodnich krańcach Niemiec po Danię. Kolejnym zagrożeniem będą ulewy, jakie przejdą nad Wyspami Brytyjskimi i na froncie sięgną także wymienionych krajów. Miejscami może dojść do podtopień i zalań szczególnie w Szkocji, lokalnie wystąpią także burze.
Prognoza zasięgu śnieżycy w Skandynawii w nocy na 22 stycznia 2024
Zasięg oddziaływania orkanu z załamaniem pogody jednej nocy będzie dużo większy bo sięgnie także Skandynawii. Na południu Norwegii i Szwecji w rejonie wybrzeża pojawią się ulewy, ale nieznacznie dalej w głębi lądu w chłodniejszym powietrzu wystąpią śnieżyce, które do poniedziałkowego poranka obejmą miejscami południową Norwegię i częściowo środkowo-południową Szwecję. Na drogach miejscami dojdzie do paraliżu z powodu również zawiei i zamieci śnieżnych.
Wpływ przechodzącego orkanu sięgnie Polski. Prognoza porywów wiatru, 22 stycznia 2024
Przechodzący cyklon z orkanem wpłynie także na pogodę w Polsce. W ciągu najbliższej doby silny wiatr uderzy szczególnie na południu kraju miejscami w rejonach podgórskich i górskich, w porywach do 70-100 km/h, a w górach lokalnie powyżej 100 km/h. Silny wiatr spodziewany jest także na północy kraju, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża do około 60-90 km/h. Ponadto między 22-23 stycznia przez nasz kraj przejdzie front atmosferyczny związany z omawianym załamaniem pogody na zachodzie i północnym zachodzie Europy. Przyniesie miejscami przelotne opady deszczu i lokalnie śnieg lub deszcz ze śniegiem. Wcześniej zaciągnie ciepłą masę powietrza i temperatury w kraju wzrosną do około 1-9 st. C. Najcieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie. To będzie wstęp do kontynuacji odwilży i dynamicznej, zmiennej pogody w kolejnych dniach.
Źródło: DobraPogoda24.pl