| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie mróz w Polsce. Temperatura spadnie do -4 stopni. W tych regionach będzie zimno

Noc przyniesie mróz w Polsce. Temperatura spadnie do -4 stopni. W tych regionach będzie zimno

Przed nami ochłodzenie, które w trakcie drugiej połowy listopada będziemy okresami odczuwać. Już najbliższa noc przyniesie mróz miejscami na północy i północnym wschodzie Polski na poziomie -4/-1 st. C. szczególnie w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. W kolejnych dniach będziemy skrupulatnie śledzić możliwe spadki temperatur, aby dokładnie określić, gdzie wystąpią ujemne wartości charakterystyczne dla przedzimia, a nawet miejscami słabej termicznej zimy.

Zachmurzenie nad Polską o godzinie 19:30 przed nastaniem nocy na 16 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 16 listopada 2023 przyniesie mróz w Polsce, temperatura spadnie do -4 st. C.

Przed nocą zalecamy sprawdzanie bieżących zdjęć satelitarnych, zwłaszcza kompozytowych, które wskazują potencjalny zasięg adwekcji chłodnego powietrza określonego odcieniem koloru fioletowego i różowego. Widać wyraźnie, że z północnego zachodu spływa do Polski coraz chłodniejsza masa powietrza w obszar słabego klina wyżowego przed kolejną strefą frontową z opadami, która w czwartek w ciągu dnia zaznaczy się szczególnie na północy i północnym zachodzie kraju.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do Polski i jego temperatura na wysokości 1,5 km w nocy na 16 listopada 2023

Noc na 16 listopada 2023 przyniesie mróz i przymrozki w Polsce

Prognozy wskazują na możliwe ujemne temperatury miejscami, głównie na północy i północnym wschodzie Polski. Jeśli pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia w rejonach zalegania zachmurzenia warstwowego i warstwowo kłębiastego, to faktycznie zanotujemy mróz, zwłaszcza nad ranem.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce w nocy na 16 listopada 2023

Noc na 16 listopada 2023 z mrozem w Polsce, w tych regionach będzie zimno

Model ECMWF wskazuje ryzyko ujemnych temperatur na poziomie -4/-1 st. C. miejscami na obszarze, od województwa pomorskiego, przez warmińsko mazurskie po częściowo podlaskie i mazowieckie. Ujemne wartości mogą wystąpić zarówno przy gruncie, jak również na wysokości 2m.

Prognozowany mróz w Polsce w nocy na 16 listopada 2023, model GEM

Silny mróz w nocy na 16 listopada 2023 w Polsce, prognoza temperatury

Kanadyjski model GEM, który dość dobrze prognozuje w przypadku braku lub niewielkiego zachmurzenia, ujemne wartości nieco bardziej ogranicza pod względem zasięgu względem modelu europejskiego, ale wskazuje na nieco większy mróz do -5 st. C. na pograniczu północnych krańców Mazur i Podlasia. Wydaje się, że prognoza jest jednak lekko przeszacowana. Kolejna zimna noc z powszechnym mrozem, ale już na znacznie większym obszarze Polski pojawi się szczególnie 19 listopada. Dobę wcześniej między 17-18 listopada w wielu regionach spadnie śnieg szczególnie na północy, wschodzie, w centrum i na południowym wschodzie kraju, a mróz ponownie będzie możliwy, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!