| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie gwałtowne burze. Przejdzie rozległy MCS. W tych regionach będą nawałnice

Noc przyniesie gwałtowne burze. Przejdzie rozległy MCS. W tych regionach będą nawałnice

Wraz z napływem ciepłej masy powietrza i pojawieniem się upału w Polsce szybko rośnie ryzyko burz z nawałnicami. Już w nocy przy wkroczeniu z zachodu chłodnego frontu z płytkim niżem pojawią się ulewy, gradobicia i wichury. Spodziewamy się przejścia burzy wielokomórkowej w formie rozległego układu MCS. Lokalnie mogą powstać superkomórki oraz układy liniowe z wiatrem szkwałowym. Wydano alerty pogodowe.

Rejon występowania burz nad Niemcami przed nasunięciem się w nocy nad Polskę o godzinie 16:00, 18 czerwca 2024. Dane: Eumetsat / sat24

Noc na 19 i 20 czerwca 2024 przyniesie nawałnice, przejdą gwałtowne burze MCS

W godzinach wieczornych i nocnych na środę będą trudne i niebezpieczne warunki atmosferyczne na zachodzie i północy Polski. Na bieżących zdjęciach satelitarnych i danych radarowych możemy już dostrzec formujące się burze nad Niemcami w rejonie powstającego płytkiego niżu na froncie chłodnym, gdzie przyniosły oberwanie chmury szczególnie w rejonie Dortmundu. W kolejnych godzinach układ burzowy będzie się rozbudowywał aż wieczorem oraz w pierwszej części nocy wkroczy nad nasz kraj.

Prognozowany zasięg opadów i burz w Polsce w nocy o godzinie 02:00, 19 czerwca 2024

Noc na 19 czerwca 2024 przyniesie gwałtowne burze w Polsce będą nawałnice

Do tej pory w ciągu dnia pojawiły się rozproszone burze o bardzo lokalnym zasięgu. Komórki te do wieczora zanikną. Znacznie poważniejsze zagrożenie ze strony pogody przyniesie rozległy system burzowy, który wieczorem i nocą wkroczy z zachodu znad Niemiec. Opady i komórki burzowe pojawią się na początku szczególnie nad Ziemią Lubuską, a następnie przesuną się nad Wielkopolskę i Kujawy docierając na północny wschód w kierunku Warmii. Na tym obszarze nawałnice będą najbardziej dotkliwe.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce w nocy o godzinie 04:00, 19 czerwca 2024

Noc na 19 czerwca 2024 z nawałnicami i burzami w Polsce

W tym czasie przelotnie popadać i zagrzmieć może również w regionach ościennych, w tym w województwie zachodniopomorskim, na północy dolnośląskiego, w pomorskim oraz lokalnie w mazowieckim, ale natężenie zjawisk w tych regionach powinno być mniejsze.

Prognozowane w Polsce wichury z porywami wiatru towarzyszące burzom w nocy na 19 czerwca 2024

Noc na 19 i 20 czerwca 2024 z nawałnicami w Polsce będą wichury, ulewy i gradobicia

Uwzględniając najnowsze prognozy konwekcyjne, możemy przyjąć, że główne ryzyko najbardziej silnych burz niosących miejscami wichury z wiatrem w porywach do około 60-100 km/h, ulewami do 10-40 litrów wody na m2 ziemi oraz z gradem o średnicy do około 1-4 cm obejmuje Ziemie Lubuską, Wielkopolskę po miejscami Kujawy i południowe dzielnice województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na tym obszarze wchodzące burze z zachodu będą mieć największy potencjał do gwałtownych zjawisk, dlatego wydanie drugiego stopnia alertu pogodowego jest adekwatne.

Sprawdź też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wtargnie w region. Front z ochłodzeniem przerwie spiekotę w Polsce

Prognozowany zasięg ulewy i sumy opadów przy przejściu burz w Polsce w nocy na 19 czerwca 2024

Noc na 19 czerwca 2024 przyniesie burze MCS będą nawałnice w Polsce

Układ burzowy MCS do środowego poranka powinien dotrzeć w rejon Warmii, a następnie zacznie wygaszać. Silne burze powrócą do Polski w drugiej połowie dnia, gdy na chłodnym froncie wypierającym upał z południowo wschodniej połowy kraju rozwiną się kolejne nawałnice, zwłaszcza między Podlasiem przez Mazowsze i centrum po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Lubelszczyznę. Miejscami burze na froncie przesuwające się na wschód i południowy wschód kraju od wymienionego obszaru pojawią się także wieczorem oraz w nocy na czwartek.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!