| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie gęste mgły. Widzialność w Polsce spadnie miejscami do 50-200 m. Wydano alerty pogodowe

Noc przyniesie gęste mgły. Widzialność w Polsce spadnie miejscami do 50-200 m. Wydano alerty pogodowe

Duża wilgotność powietrza, obecność wyżu z inwersją i niewielka cyrkulacja powietrza, to czynniki pogodowe, które będą sprzyjać powstaniu mgły w nocy w wielu regionach Polski. Widzialność z soboty na niedzielę 12/13.11 miejscami spadnie do 50-200 m. Lokalnie w rejonach mgły będzie możliwa mżawka. Warunki na drogach w niektórych regionach kraju będą trudne. Meteorolodzy wydali alerty pogodowe. Sprawdźmy, gdzie mgły będą najgęstsze.

Możliwe gęste mgły w nocy. Alerty pogodowe w wielu regionach Polski

Noc 12-13 listopada 2022 przyniesie gęste mgły w Polsce, wydano alerty pogodowe

W nocy z 12/13 listopada Polska nadal pozostanie pod wpływem gnijącego wyżu. Centrum antycyklonu przemieści się nad Rumunię. Nad krajem cyrkulacja powietrza będzie niewielka, ponadto zachmurzenie podinwersyjne z dużą wilgotnością powietrza będzie sprzyjać kondensacji i powstaniu mgły w wielu regionach kraju. Spodziewany jest również smog, szczególnie w południowej Polsce.

Prognozowane położenie wyżu wpływającego na pogodę w Polsce o godzinie 01:00, 13 listopada 2022

Gęste mgły w nocy w Polsce, wydano alerty pogodowe, 13 listopada 2022

Przed nastaniem nocy zgniły wyż zalega niemal nad całym krajem. Obszar pogodnego nieba mamy jedynie nad południowymi dzielnicami kraju, ale w nocy również na południu rozwiną się miejscami mgły z niskim zachmurzeniem.

Zasięg zachmurzenia całkowitego i pogodnego nieba nad Polską przed nastaniem nocy o godzinie 17:45, 12 listopada 2022. Dane: Eumetsat

Gęste mgły pojawią się w nocy w Polsce, gdzie jest zgnity wyż 12-13 listopada 2022

Ważnym czynnikiem do powstania mgły jest nie tylko brak silnej cyrkulacji powietrza w obszarze wyżowym, ale również wysoka wilgotność powietrza. Obecnie waha się od 71% na południu woj. śląskiego, do 99% w Elblągu. 

Wilgotność powietrza w Polsce przed nastaniem nocy o godzinie 16:30, 12 listopada 2022

Wydano alerty pogodowe, będą gęste mgły w Polsce, mapa wilgotności powietrza 12-13 listopada 2022

W rejonie powstania mgły wilgotność powietrza wzrośnie do 99-100%. Meteorolodzy IMGW-PIB wydali stosowne alerty pogodowe przed gęstą mgłą dla wielu regionów Polski, ale naszym zdaniem zasięg gęstej mgły w Polsce będzie mniejszy, z wyjątkiem północnego zachodu, gdzie alert powinien być rozszerzony.

Regiony objęte alertem pogodowym przed gęstą mgłą w nocy 12/13 listopada 2022. Dane: IMGW-PIB

Alerty pogodowe przed gęstą mgłą w Polsce, mapa alertów 13 listopada 2022

Prognoza mgły oparta na modelu dużej rozdzielczości ICM UM wskazuje na największe ryzyko mgły na obszarze, od województwa zachodniopomorskiego przez kujawsko pomorskie, północną połowę Wielkopolskiego, Mazowsze, lokalnie Ziemie Łódzką, po środkową i północą Lubelszczyznę. Mgła w innych regionach pojawi się tylko miejscami, zwłaszcza między Górnym Śląskiem, Małopolską, południem Podkarpacia i Ziemią Świętokrzyską. W tych wszystkich regionach widzialność powietrza spadnie miejscami do 50-200 m.

Prognozowany zasięg mgły w Polsce o godzinie 07:00, 13 listopada 2022. Model ICM UM

Prognoza mgły w Polsce, noc 12-13 listopada 2022

Niedzielny 13.11 poranek będzie więc w wielu regionach pochmurny i mglisty szczególnie w wymienionych regionach przez naszych synoptyków.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!