| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie gęste mgły. Widzialność na drogach spadnie do 100 metrów. Alerty pogodowe w tych regionach

Noc przyniesie gęste mgły. Widzialność na drogach spadnie do 100 metrów. Alerty pogodowe w tych regionach

To będzie trudna noc szczególnie dla kierowców. Tym razem zapowiadamy gęste mgły w Polsce, które pojawią w wielu regionach kraju. Widzialność pozioma na drogach spadnie do zaledwie 100-200 metrów. Pamiętajmy o włączeniu świateł przeciwmgłowych i dostosowaniu prędkości jazdy do warunków atmosferycznych. Meteorolodzy wydali stosowne alerty pogodowe obejmujące szczególnie północne, wschodnie i centralne regiony.

Gęste mgły wystąpią w Polsce w nocy na 24 października 2023

Noc na 24 października 2023 przyniesie gęste mgły w Polsce, widzialność spadnie do 100m, wydano alerty pogodowe

Po przejściu poprzedniej doby niżu z ulewami, dostaliśmy się na krótko w obszar klina wyżowego znad południowo wschodniej Europy. Dzięki temu warunki pogodowe zdołały się poprawić, wiatr ucichł, ponadto wystąpiły liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, a temperatura w ciągu dnia wzrosła do 12-17 st. C. Najcieplej było na południu Polski, od rejonu Przemyśla przez Tarnów, Kraków po Wrocław. Po opadach mamy jednak sporo wilgoci w powietrzu i glebie. Wraz z wieczornym spadkiem temperatury wilgotność powietrza zacznie rosnąć w Polsce i nad ranem w wielu regionach sięgnie nawet 90-100%.

Polska w obszarze słabnącego klina wyżowego w nocy na 24 października 2023. Sytuacja baryczna i atmosferyczna będzie sprzyjać rozwinięciu mgły

Noc na 24 października 2023 z mgłą w Polsce, widzialność na drogach spadnie do 100 metrów

Wraz z wieczornym i nocnym spadkiem temperatury dojdzie do wzrostu wilgotności powietrza i zrównania się temperatury punktu rosy. Wówczas rozwiną się liczne mgły, które szczególnie są prognozowane na obszarze północnej, północno wschodniej, centralnej i wschodniej Polski. W pozostałych regionach mgły wystąpią tylko miejscami, zwłaszcza na południu w województwie świętokrzyskim.

Prognoza mgły w Polsce. Alerty pogodowe wydane przez IMGW na noc 24 października 2023

Noc przyniesie mgły w Polsce, wydano alerty pogodowe na 24 października 2023

Meteorolodzy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed mgłą, od godziny 21:00, do 09:00 rano we wtorek 24.10. Mgła miejscami może ograniczać widzialność do zaledwie 100-200 metrów. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 70%. Miejmy więc na uwadze możliwą mgłę i zaplanujemy dłuższy czas na podróż, a także poranne wybranie się do pracy.

Mały gradient baryczny i prognozowany słaby wiatr w Polsce w nocy na 24 października 2023 będzie sprzyjał powstaniu mgły

Słaby wiatr w Polsce, noc na 24 października 2023 z mgłami

Przewidywana mgła w ciągu dnia ustąpi, aczkolwiek lokalnie może się utrzymać do godzin przedpołudniowych. Kolejna doba minie nam pod znakiem nasunięcia się nowego niżu z opadami deszczu. Miejscami spadnie nawet 10-30 litrów wody na m2 ziemi do środy 25 października. Przygotowaliśmy stosowną prognozę ulewy dostępną we wcześniejszych wpisach. Przed jej nadejściem zostanie wydana aktualizacja.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!