| |
Zagrożenie!
Noc Perseidów 2020. Kiedy i gdzie obserwować spadające gwiazdy nazywane deszczem Perseidów

Noc Perseidów 2020. Kiedy i gdzie obserwować spadające gwiazdy nazywane deszczem Perseidów

Przed nami apogeum Nocy Perseidów 2020, czyli noc spadających gwiazd nazywana także deszczem Perseidów. Zjawisko to pojawia się każdego roku, gdy na niebie z upływem dni możemy zobaczyć coraz więcej Perseidów. W rzeczywistości są to drobne meteory, pozostałości po komecie 109P/Swift-Tuttle. Ich kulminacja ma miejsce w nocy z 12/13 sierpnia 2020. Wówczas w sprzyjających warunkach, w czasie pogodnych nocy można dostrzec nawet 100 spadających Perseidów w ciągu godziny. Prędkość wejścia w atmosferę osiąga nawet 59 km/s!

Noc Perseidów 2020, spadające gwiazdy, deszcz Perseidów

Noc Perseidów 2020 kiedy i gdzie oglądać deszcz Perseidów

Perseidy są maleńkimi fragmentami komety, która wróci w pobliże Ziemi za około sto lat. Drobinki te wchodząc w ziemską atmosferę spalają się i wywołują zjawisko świecenia, które nazywamy meteorem. Zazwyczaj najwięcej Perseidów dostrzeżemy w drugiej połowie nocy i nad ranem, bo wtedy radiant znajduje się na odpowiedniej wysokości nad horyzontem.

Perseidy 2020 w Polce. Kiedy i gdzie oglądać deszcz spadających gwiazd Perseidów

Perseidy 2020 kiedy i gdzie oglądać w Polsce noc spadających gwiazd deszcz meteorów Perseidów

Kometa 109P/Swift-Tuttle znajduje się na orbicie przecinającej orbitę Ziemi, więc teoretycznie w przyszłości może się zderzyć z Ziemią lub Księżycem. Eksperci nie przewidują, aby to nastąpiło w najbliższym tysiącleciu. Kometa ponownie w pobliżu Ziemi pojawi się w roku 2125.

Perseidy 2020 w Polsce. Kiedy kulminacyjna noc, jak i gdzie oglądać?

Do oglądania Perseidów nie musimy posiadać lornetki i lunety. Wystarczy spoglądać w niebo i wypatrywać szybkich świetlnych smug. Pomocny będzie leżak, cieplejsze ubranie i środek na komary. Wtedy w przyjemnych warunkach dostrzeżemy „spadające gwiazdy”. Innymi atrakcjami sierpniowego nocnego nieba są planety, takie jak Mars, Jowisz i Saturn. W tym miesiącu będą dobre warunki od ich obserwacji.

DobraPogoda24


Komentarze
Tomasz

Mam tylko jedno życzenie być dobrym człowiekiem a tu jak na złość żadna gwiazda nie chce spaść. Posiedzę jeszcze trochę i może będę. Mógł swoje życzenie wypowiedziec w trakcie spadania gwiazdy

12 sierpień 2020 - 22:45
Odpowiedz