| |
Zagrożenie!
W nocy 21/22 października 2020 szczyt roju Orionidów. Zobaczysz do 25 spadających meteorów na godzinę

W nocy 21/22 października 2020 szczyt roju Orionidów. Zobaczysz do 25 spadających meteorów na godzinę

Najbliższej nocy 21/22 października 2020 czeka nas coroczny szczyt Orionidów. Meteory z roju Orionidów wchodzą w ziemską atmosferę do 7 listopada, ale właśnie teraz przypada ich szczyt, gdy będziemy mogli zobaczyć do 25 spadających meteorów na godzinę. To kosmiczne wydarzenie ma miejsce, gdy Ziemia przechodzi przez strumień szczątków pozostawionych za kometą Halleya - macierzystą kometą roju Orionidów. Spadające meteory będziemy mogli zobaczyć z dowolnego kierunku, jednak warto szczególnie obserwować niebo nad wschodnim i południowo wschodnim horyzontem, bo tam właśnie znajdzie się konstelacja Oriona. Meteory będą wpadać w ziemską atmosferę z olbrzymią prędkością 66 km/s, ale zdołamy zobaczyć smugi gazu trwające kilka sekund.

Szczyt roju Orionidów, noc 21/22 października 2020

Szczyt roju Orionidów, spadające gwiazdy i meteory, noc 21/22 października 2020

Prognozy zachmurzenia na najbliższą noc dla Polski są przeważnie korzystne, bo na przeważającym obszarze będzie pogodnie z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem.

Szczyt roju Orionidów. Prognoza wielkości zachmurzenia w nocy 21/22 października 2020 o godzinie 02:00. Model ICM UM

Prognoza zachmurzenia w nocy 21/22 października 2020 w Polsce, szczyt roju Orionidów

Warto poszukać poza miastem obszaru słabo zurbanizowanego, aby bez przeszkód móc oglądać szczyt roju Orionidów. Astronomowie zalecają leżenie płasko na plecach i zwrócenie stóp w kierunku wschodnim lub południowo-wschodnim. Wtedy przy pogodnym niebie mamy największe szanse na obserwowanie spadających meteorów.

Deszcz „spadających gwiazd” składa się ze strumienia szczątków pozostawionych przez kometę Halleya, gdy przedostała się do wnętrza Układu Słonecznego i zaczęła tracić materiał w wyniku ogrzewania słonecznego. Jądro komety wyrzuca lód i skalny pył w przestrzeń kosmiczną, a gdy Ziemia przechodzi przez obszar z porozrzucanym gruzem, cząstki te spadają przez naszą atmosferę. W tym roku w czasie szczytu roju Orionidów zobaczymy prawdopodobnie do 25 meteorów na godzinę.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!