| |
Zagrożenie!
Niż z ulewą wkroczy do Polski. Spadnie do 20 litrów wody. Niesie śnieg i wichury na południu

Niż z ulewą wkroczy do Polski. Spadnie do 20 litrów wody. Niesie śnieg i wichury na południu

Silna cyrkulacja strefowa ściąga do Polski kolejne ośrodki niżowe z frontami niosącymi ulewy, a w chłodniejszych sektorach powietrza w górach także śnieg. W rejonach podgórskich i górskich ponownie wystąpią wichury. Z południa zbliża się płytki niż z ciśnieniem w centrum do 985 hPa. Ośrodek przemieści się w ciągu dnia przez południowo wschodnie regiony kraju w kierunku Podlasia. Spadnie do 20 litrów wody, ponadto spadnie śnieg, zwłaszcza w Tatrach oraz uderzy silny wiatr, na szczytach powyżej 100 km/h.

Zasięg nasuwającego się płytkiego niżu z opadami w rejonie południowej i południowo wschodniej Polski o godzinie 08:00, 5 listopada 2023. Dane: RainWiever

Niż z ulewą przejdzie przez Polskę, spadnie do 20 litrów wody, w Tatrach spadnie śnieg i będą wichury

Strefa tych opadów zgodnie z naszymi prognozami nad ranem zaczyna wkraczać do południowej Polski i w ciągu dnia będzie dość szybko przesuwać się w głąb kraju na północ i północny wschód. Natężenie opadów na ogół będzie umiarkowane i słabe, tylko miejscami okresowo silniejsze.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 12:00, 5 listopada 2023

Niż z ulewą wkracza do Polski, w Tatrach spadnie śnieg i będą wichury

W pierwszej części dnia opady pojawią się szczególnie na Śląsku, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Małopolsce. W rejonach podgórskich i górskich dodatkowo wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, zwłaszcza w rejonie Tatr. Na ich szczytach miejscami może dosypać w ciągu najbliższej doby nawet do 10-20 cm śniegu, zrobi się więc bardzo zimowo. Odradzam piesze wędrówki po górach, tym bardziej, że wiatr o sile wichury w czasie opadów będzie ograniczał widzialność do kilku metrów. Już minionej nocy na Kasprowym Wierchu wiatr osiągnął w porywach do 120 km/h, a na Połoninie Wetlińskiej aż blisko 136 km/h.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 16:00, 5 listopada 2023

Załamanie pogody niesie płytki niż w Polsce, prognoza opadów

Niż z opadami w dalszej części dnia obejmie także Lubelszczyznę i częściowo Mazowsze po lokalnie Ziemie Łódzką i dalej przemieści się w kierunku Podlasia i Mazur. Opady późnym popołudniem i pod i wieczorem zaczną zanikać na Śląsku, w Małopolsce i najpóźniej na Podkarpaciu.

Prognoza położenia niżu i zasięgu opadów w Polsce o godzinie 20:00, 5 listopada 2023

Niż z ulewą przechodzi przez Polskę, niesie w górach śnieg i wichury

Nocą na 6 listopada niż ze strefą opadów odsunie się z Polski nad Białoruś, a w jego miejsce od zachodu wkroczy świeża masa powietrza polarnomorskiego z przelotnymi opadami deszczu obejmującymi szczególnie zachodnie regiony, a także północną połowę kraju. Strefa tych rozproszonych opadów utrzyma się także w ciągu poniedziałku.

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce o godzinie 07:00, 6 listopada 2023

Strefowa cyrkulacja niesie częste opady deszczu w Polsce, prognoza opadów 6 listopada 2023

W omawianym okresie z uwzględnieniem także poniedziałku, sumy opadów deszczu w Polsce sięgną miejscami do 5-20 litrów wody na m2 ziemi, najwięcej we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju. Część tych opadów w rejonach podgórskich i górskich będzie mieć także postać deszczu ze śniegiem i śniegu szczególnie w Tatrach.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 6 listopada 2023

Prognoza sumy opadów w Polsce do 7 listopada 2023

Kolejne istotne opady w Polsce pojawią się około 10-12 listopada. W prognozach bieżących będziemy wskazywać, kiedy i gdzie popada.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!