| |
Zagrożenie!
Niż z południa przyniesie ulewy w Polsce. Spadnie miesięczna suma opadów. Możliwe zalania i podtopienia

Niż z południa przyniesie ulewy w Polsce. Spadnie miesięczna suma opadów. Możliwe zalania i podtopienia

Wygląda na to, że pod koniec lipca czekają nas obfite opady deszczu. Ulewy przyniesie niż genueński, jaki z południa Europy z rejonu Włoch dotrze do Polski. Miejscami może spaść nawet miesięczna norma opadów, lokalnie więcej, a to oznacza, że będą możliwe podtopienia i zalania. Sytuacja związana z suszą powinna się na jakiś czas poprawić. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują miejscami na sumy opadów do około 30-130 mm wody. Aktualnie wiadomo, że opady pojawią się w Polsce między 30/31 lipca, ale prognozy nie są jeszcze stabilne pod względem trajektorii ośrodka niżowego, a tym samym przewidywania dokładnej sumy opadów dla poszczególnych regionów kraju.

Niż genueński przyniesie ulewy w Polsce. Wstępnie prognozowana suma opadów do 1 sierpnia 2022. Model ECMWF

Niż genueński przyniesie ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów 30-31 lipca 2022

Tradycyjnie trajektoria ośrodka niżowego z południa Europy jest niestabilna i prognozy, będą się wahać niemal do ostatniej chwili. Generalnie możemy jednak już teraz wskazać, że deszcz popada szczególnie w południowej, centralnej i wschodniej Polsce. Czeka nas silne załamanie pogody, bo miejscami przez kilkanaście, lokalnie kilkadziesiąt godzin, będzie padać deszcz. Najważniejszy jest jednak fakt, że będą to opady wielkoskalowe, czyli takie, które są najbardziej oczekiwane w czasie suszy, gdyż padający deszcz stopniowo nawilży glebę, ponadto spowoduje wzrost poziomu wody w rzekach. 

Ulewy w Polsce. Wstępnie prognozowana suma opadów do 1 sierpnia 2022, model ICON

Ulewy pojawią się w Polsce, niż genueński wkroczy z południa, prognoza opadów 30-31 lipca 2022

Do omawianego terminu pojawienia się ulewy pozostało jeszcze kilkadziesiąt godzin, dlatego w kolejnych dniach rozpoczniemy dokładne monitorowanie sytuacji meteorologicznej. Niż genueński jeszcze nie powstał, ale to się szybko zmieni już w piątek 29 lipca, gdy w rejonie północnych Włoch dojdzie do gwałtownej cyklogenezy. Następnie niż na froncie, będzie się przemieszczał na północny wschód, aż 30 lipca centrum ośrodka niżowego znajdzie się dokładnie nad Polską. Prognozy są jednak jeszcze rozbieżne pod względem trajektorii niżu, a to ma ogromne znaczenie dla dokładnej prognozy opadów i temperatury.

Prognozowane ulewy w Polsce. Wstępna prognoza modelu GFS do 1 sierpnia 2022

Ulewy z południa wkroczą do Polski, będzie niż genueński, 30-31 lipca 2022, mapa opadów

Prognozy są pewne pod względem faktycznego powstania niżu i jego dotarcia do Polski, ale nadal nie możemy jeszcze dokładnie wskazać, gdzie sumy opadów będą największe. Popada przede wszystkim w południowych, wschodnich i centralnych regionach kraju.

Wstępnie prognozowane położenie niżu nad Polską, 30/31 lipca 2022

Niż z południa Europy przyniesie ulewy w Polsce, mapa ciśnienia i opadów 31 lipca 2022

Niże z południa Europy są bardzo zasobne w wilgoć, gdyż powstają w rejonie ciepłego basenu Morza Śródziemnego. W Polsce zawsze przynoszą bardzo obfite opady deszczu, a w zimie śniegu. W sprzyjających warunkach, gdy dojdzie do zablokowania niżu nad Polską przez otaczające wyże, to może ta sytuacja doprowadzić do ryzyka powodzi. Na szczęście prognozowany obecnie niż jedynie przejdzie przez nasz kraj i nie będziemy czekać na jego wypełnianie.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, sobotni 30.07 wieczór

Gdzie będą ulewy w Polsce, mapa opadów 30 lipca 2022

Dodatkowo po cieplejszej stronie niżu na wschodzie i południu od jego centrum mogą się pojawić opady pochodzenia burzowego, miejscami wbudowane w opady wielkoskalowe.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, 31 lipca 2022 po południu

Ulewy i opady wielkoskalowe, mapa opadów w Polsce, 31 lipca 2022

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i wymagająca monitorowania najnowszych prognoz. Nie zmienia to jednak faktu, że ulewy z pewnością pojawią się w Polsce. Dokładny czas wkroczenia opadów, ich zasięg i suma opadów, będzie jednak jeszcze ulegać korektorom. W kolejnych najnowszych prognozach, będziemy mieć coraz bardzie precyzyjne wyliczenia numeryczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

A na północy jak zwykle susza.

29 lipiec 2022 - 11:59
Odpowiedz