| |
Zagrożenie!
Niż wtórny przyniesie wichurę. Wystąpi śnieżyca i wiatr ponad 100 km/h. Czy dotrze do Polski?

Niż wtórny przyniesie wichurę. Wystąpi śnieżyca i wiatr ponad 100 km/h. Czy dotrze do Polski?

Na Atlantyku obserwujemy obecnie gigantyczny rozwój cyklogenezy związanej z powstawaniem potężnego niżu Doreen. Ciśnienie w jego centrum będzie spadać w tempie ponad 24 hPa w ciągu doby, czyli możemy mówić o dosłownej eksplozji bomby pogodowej. Centrum niżu w piątek 7 stycznia 2022 znajdzie się na południe od Grenlandii. W ciągu następnej doby zbliży się w rejon Wysp Brytyjskich. Niż na swej drodze przyniesie wichurę, opady deszczu, wysokie fale i ogromny sztorm na znacznym obszarze północnego Atlantyku. Na naszą uwagę zasługuje jednak niż wtórny, jaki się rozwinie w jego obszarze i zejdzie przez Morze Północne w rejon pogranicza Belgii, Holandii i Niemiec.

Prognozowane położenie niżu wtórnego, noc 8/9 stycznia 2022

Potężny niż sprowadzi wichurę i śnieżycę do Europy, prognoza wiatru od 7, do 9 stycznia 2022. Czy dotrze do Polski?

W tym czasie silny wiatr jest prognozowany na Wyspach Brytyjskich, zwłaszcza w Irlandii, a następnie szczególnie na obszarze Francji aż po Szwajcarię.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, do 8 stycznia 2022

Prognoza wichury w Europie, 7-8-9 stycznia 2022

Apogeum wichury jest prognozowane w nocy z 8/9 stycznia 2022. Wówczas najsilniej powieje na wybrzeżu południowo zachodniej Anglii oraz miejscami we Francji, w hiszpańskich Pirenejach aż po obszar Szwajcarii. Wiatr na tym obszarze w porywach osiągnie do 70-110 km/h, a wysoko w górach lokalnie może być nawet 200 km/h, zwłaszcza w szwajcarskich Alpach. Takie porywy wiatru mogą powodować szkody.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, do 9 stycznia 2022 nad ranem

Potężny niż na Atlantyku sprowadzi wichurę do Europy, prognoza wiatru do 9 stycznia 2022

Niż przesuwając się z północnego zachodu na południowy wschód zwiększy poziomy gradient baryczny ciśnienia, a przez to wywoła nasilenie wiatru i przejście wichury. Sprowadzi również opady deszczu, które w rejonach wyżej położonych zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Śnieżyca w tym czasie jest szczególnie oczekiwana w Szwajcarii. Tam do 10 stycznia może spaść kilkadziesiąt cm śniegu. Opady śniegu są również prognozowane miejscami na południowym wschodzie Francji oraz w Niemczech.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Europie, do niedzielnego poranka 9 stycznia 2022

Prognoza wichury i opadów w Europie, do 9 stycznia 2022

Potencjał rozwoju niżu dobrze oddaje prognoza zasięgu silnego wiatru nad Europą na wysokości 1,5 km. Widać, że silnie powieje szczególnie w rejonach wyżej położonych.

Prognoza przepływu powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa w Europie, 8 stycznia 2020 wieczorem

Prognoza wichury w Europie, wiatr powyżej 100 km/h, będzie śnieżyca, prognoza wiatru do 9 stycznia 2022

Niż ten przed dotarciem do Polski osłabnie i nie spowoduje zagrożenia. 9 stycznia przyniesie na zachodzie kraju miejscami słabe zanikające opady śniegu i deszczu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!