| |
Zagrożenie!
Niż Vasco namiesza w pogodzie. Będą burze z gradem i ulewy. Temperatury zaczną rosnąć

Niż Vasco namiesza w pogodzie. Będą burze z gradem i ulewy. Temperatury zaczną rosnąć

Aktualnie w Polsce zmagamy się z krótkim i silnym ochłodzeniem. Ponownie miejscami nocą wystąpią przymrozki i to nie tylko przy gruncie, ale od piątku 28.04 ponownie temperatury zaczną rosnąć w ciągu dnia, zwłaszcza na zachodzie i południu. Dzień później 29.04 namiesza w pogodzie wypełniający się płytki niż Vasco, który wkroczy do kraju znad Niemiec i miejscami przyniesie burze z ulewnym deszczem i lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Sprawdźmy, gdzie warunki pogodowe będą dynamiczne.

Prognozowane położenie płytkiego niżu przesuwającego się w rejon Polski o godzinie 01:00, 29 kwietnia 2023

Niża Vasco namiesza w pogodzie, przyniesie burze z ulewami, gradem i silnym wiatrem w Polsce, prognoza 29 kwietnia 2023

W ciągu najbliższej doby omawiany niż znajdzie się nad Morzem Północnym, a następnie przez Niemcy w kierunku Polski zacznie się przesuwać na południowy wschód. Jego centrum pojawi się nad naszym krajem bezpośrednio w sobotę 29.04. Będzie to już bardzo płytki wypełniający się niż, ale zbudowany ze świeżego i chwiejnego powietrza polarnomorskiego zasobnego w wilgoć.

Prognozowana adwekcja nieco cieplejszej masy powietrza do Polski. Przewidywana temperatura na wysokości 1,5 km o godzinie 17:00, 29 kwietnia 2023

Płytki niż Vasco sprowadzi burze i ulewy, temperatury wzrosną w Polsce, mapa opadów i temperatury 29 kwietnia 2023

Pojawią się zatem warunki do inicjacji konwekcji, zwłaszcza, że wzrosną parametry termodynamiczne w atmosferze, a obszar powietrza arktycznego odsunie się poza Polskę.

Obecnie prognozowane położenie niżu Vasco nad Polską z zasięgiem opadów o godzinie 17:00, 29 kwietnia 2023

Niż Vasco sprowadzi burze i ulewy z gradem do Polski, mapa opadów 29 kwietnia 2023

Przelotne opady deszczu w sobotę 29.04 wystąpią szczególnie miejscami na zachodzie, w centrum i południu kraju, przy czym ten obszar opadów będzie się stopniowo przesuwać w głąb na wschód i południowy wschód. Im dalej na południe i południowy zachód, to zacznie również rosnąć chwiejność powietrza i pojawi się ryzyko wystąpienia burz, lokalnie z gradem.

Wstępnie prognozowany obszar chwiejnego powietrza wskazujący na ryzyko powstania miejscami burz o godzinie 14:00, 29 kwietnia 2023

Wrócą burze z gradem i ulewnym deszczem, niż Vasco, prognoza 29 kwietnia 2023

Obecne ochłodzenie jest silne, ale tak jak zapowiadaliśmy będzie krótkotrwałe. Noce miejscami przynoszą przymrozki, a temperatura w ciągu dnia wzrasta do 8-11 st. C. Sytuacja zacznie się zmieniać od piątku 28.04, bo już w tym dniu temperatury na przeważającym obszarze kraju wzrosną do około 10-17 st. C. Najcieplej ma być na zachodzie i południu, zwłaszcza między Ziemią Lubuską, Wielkopolską, Dolnym i Górnym Śląskiem po Opolszczyznę i Małopolskę.

Prognozowana temperatura w Polsce w czasie oddziaływania niżu Vasco, 29 kwietnia 2023

Płytki niż Vasco, burze i ulewy z gradem, temperatura wzrośnie, prognoza 29 kwietnia 2023

Temperatury na podobnym poziomie zanotujemy także w sobotę 29.04, aczkolwiek w tym dniu mają być już wyższe także na północy i północnym wschodzie kraju. Wrócimy więc do bardziej wiosennych i umiarkowanych temperatur, które z tendencją rosnącą utrzymają się co najmniej do około 2 maja.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!