| |
Zagrożenie!
Niż Uschi zasypie Polskę. Śnieżyca spowoduje problemy na drogach. Spadnie do 10-15 cm śniegu

Niż Uschi zasypie Polskę. Śnieżyca spowoduje problemy na drogach. Spadnie do 10-15 cm śniegu

Przed nami kolejne opady śniegu, jakie tym razem pojawią się w północnej i północno zachodniej Polsce. W ciągu najbliższej doby 18/19 listopada nad wodami południowego Bałtyku uformuje się niewielki niż Uschi, a następnie strefy opadów mokrego śniegu i lokalnie początkowo deszczu ze śniegiem z nim związane przez wybrzeże nasuną się nad północne i północno zachodnie dzielnice kraju. Opady miejscami będą pochodzenia konwekcyjnego, a to oznacza, że wystąpią śnieżyce. W krótkim czasie zostanie zanotowany znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Pojawią się problemy na drogach, a lokalnie może również wystąpić burza śnieżna.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w północnej i północno zachodniej Polsce, do godziny 09:00, 19 listopada 2022

Niż Uschi przyniesie śnieżyce i burze śnieżne w Polsce, będą problemy na drogach, prognoza opadów śniegu 19 listopada 2022

Nad Bałtyk zaczyna napływać coraz chłodniejsze powietrze arktyczne, które nad jeszcze stosunkowo ciepłymi wodami powierzchniowymi spowodują proces cyklogenezy, czyli powstania niżu. Niemieccy meteorolodzy nadali mu imię Uschi i to właśnie on spowoduje śnieżyce w tej części kraju dotychczas wolnego od zimowych opadów.

Uaktywnia się bałtycki efekt morza. Zdjęcie satelitarne EUMETSAT z godziny 11:45, 18 listopada 2022

Śnieżyce na północy Polski, będzie bałtycki efekt morza, 18-19 listopada 2022

Na powyższym zdjęciu satelitarnym doskonale widać formujące się korytarze z chmurami kłębiastymi. Rusza więc proces efektu morza. To właśnie te chmury najbliższej doby wkroczą ze śnieżycami do północnej i północno zachodniej Polski.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 20:00, 19 listopada 2022

Niż znad Bałtyku załamie pogodę w Polsce, będą śnieżyce i paraliż na drogach, mapa opadów śniegu 19 listopada 2022

Pierwsze opady śniegu na wybrzeżu, zwłaszcza w województwie pomorskim już teraz notujemy, ale to dopiero początek. Główna strefa opadów śniegu między woj. pomorskim, a zachodniopomorskim zacznie znad Bałtyku wkraczać w głąb tych województw w sobotę 19.11 nad ranem. Centrum niżu w ciągu dnia będzie się przesuwać nad Pomorze Zachodnie. W wyniku efektu morza powstaną liczne rozproszone i intensywne przelotne opady śniegu. W ich rejonie będzie padać silnie, ale zasięg największych śnieżyc będzie ograniczony, tak jak to ma zwykle miejsce przy opadach konwekcyjnych.

Prognozowane położenie niżu Uschi nad Bałtykiem o godzinie 13:00, 19 listopada 2022. Niż do wieczora przesunie się nad Pomorze Zachodnie

Niż Uschi z Bałtyku przyniesie śnieżyce w Polsce, spadnie do 10-15 cm śniegu, mapa ciśnienia 19 listopada 2022

Śnieżyca związana z omawianym niżem miejscami wystąpi między 19-20 listopada na obszarze województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, a później na południe i wschód od centrum niżu popada także w woj. kujawsko pomorskim i dalej w kierunku zachodnich regionów warmińsko mazurskiego, ale opady będą już słabsze. Możliwe, że część tych opadów miejscami dotrze także nad północną i środkową Wielkopolskę i północne dzielnice Ziemi Lubuskiej.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 20 listopada 2022

Prognoza opadów śniegu w Polsce, gdzie największa pokrywa śnieżna do 21 listopada 2022

Francuski model ARPEGE wskazuje obecnie, że na wskazanym obszarze kraju spadnie do 2-10 cm śniegu, a miejscami, zwłaszcza na południowym zachodzie woj. zachodniopomorskiego do 11-15 cm śniegu. Jest to prognoza orientacyjna, wskazuje przede wszystkim możliwy potencjał przyrostu pokrywy śnieżnej.

Najnowsza prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, do 21 listopada 2022

Ile spadnie śniegu w Polsce, najnowsza prognoza opadów do 20 listopada 2022 

Europejski model ECMWF również prognozuje przyrost pokrywy śnieżnej na północny i północnym zachodzie Polski, ale niższy do 2-9 cm. Ponadto zasięg tej śnieżycy ma być mniejszy. Nie zmienia to faktu, że w Polsce już 5-10 cm śniegu powoduje sporo problemów na drogach, zwłaszcza na początku sezonu. Sytuację warto śledzić na bieżących danych radarowych, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada śnieg i z jakim natężeniem. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!