| |
Zagrożenie!
 Niż Renata zbliża się ze wschodu. Przyniesie ulewy w Polsce. Sumy opadów znacznie wzrosną

Niż Renata zbliża się ze wschodu. Przyniesie ulewy w Polsce. Sumy opadów znacznie wzrosną

Na ustabilizowanie pogody w Polsce nadal nie możemy liczyć. Do naszego kraju ze wschodu zbliża się niż Renata. Jest z nim związana kolejna strefa opadów deszczu. Spodziewamy się ulewy szczególnie na wschodzie oraz w centrum kraju. Miejscami spadnie 10-20 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Sprawdźmy, gdzie przejdą ulewy i sumy opadów deszczu związanego z niżem Renata będą największe.

Prognozowane położenie niżu Renata nad Białorusią, noc 19/20 kwietnia 2022

Niż Renata przyniesie ulewy w Polsce między 20-22 kwietnia 2022. Mapa ciśnienia i opadów

Aktualnie nad południowo zachodnią Polską wypełnia się płytki niż z przelotnymi opadami, a kolejna strefa opadów zacznie wkraczać do północno zachodniej Polski we wtorek 19.04 w drugiej części dnia. Będzie ona mieć ograniczony zasięg i natężenie. Główna strefa opadów związana z niżem Renata wkroczy do Polski w środę 20.04 nad ranem.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 05:00, 20 kwietnia 2022

Brak stabilnej pogody w Polsce, będą ulewy, zbliża się niż Renata, mapa opadów 20 kwietnia 2022

Opady najpierw obejmą Podlasie i większą część województwa warmińsko mazurskiego, a następnie skierują się na południowy zachód w kierunku centrum. Popada szczególnie na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Ziemi Łódzkiej.

Opady związane z niżem Renata w Polsce. Zasięg opadów, do godziny 11:00, 20 kwietnia 2022

Niż Renata sprowadzi ulewy do Polski, mapa opadów, 20 kwietnia 2022

W ciągu dnia opady dalej będą wędrować w głąb kraju na południe i południowy zachód. Do wieczora dotrą nad dzielnice południowo zachodnie.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 14:00, 20 kwietnia 2022

Ulewy dotrą do Polski, dokładna godzinowa mapa opadów, 20 kwietnia 2022

Omawiane opady będą nadal związane z nietypowo strefą, bo wchodzącą ze wschodu, a to w ciągu roku w Polsce nie zdarza się często. Zasięg i suma opadów w poszczególnych regionach nieznacznie się różni w zależności od wybranej prognozy danego modelu numerycznego, ale generalnie możemy przyjąć, że w trakcie przejścia tej ulewy najwięcej deszczu spadnie, od Podlasia i Mazur przez Mazowsze, Ziemie Łódzką po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. W sąsiednich województwach opady wystąpią miejscami i przelotnie, a w ogóle nie powinno padać na środkowym i zachodnim wybrzeżu i na znacznym obszarze województwa zachodniopomorskiego. Zalecamy, aby śledzić zasięg i natężenie opadów bezpośrednio na danych radarowych.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 22 kwietnia 2022. Model ECMWF

Ulewy w Polsce, mapa opadów do 22 kwietnia 2022

Dla porównania poniżej prezentujemy prognozę zasięgu i sumy opadów według francuskiego modelu ARPEGE. Prognoza ta nieco większe opady wskazuje na południu i południowym wschodzie kraju, zwłaszcza od Górnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie.

Prognoza sumy opadów w Polsce, do 22 kwietnia 2022. Model ARPEGE

Ulewy w Polsce, niż Renata, mapa opadów od 20, do 22 kwietnia 2022

W kolejnych dniach pogoda nadal będzie zmienna. Możemy zarówno liczyć na chwile ze słońcem, jak również z większym zachmurzeniem i przelotnymi opadami. Miejscami w ostatniej dekadzie kwietnia zaczną częściej pojawiać się komórki burzowe niosące w pełni wykształcone burze o niskiej i umiarkowanej aktywności. Na szczęście przymrozki po 20 kwietnia na ogół ustąpią, dlatego możemy spodziewać się ruszenie pełnej wegetacji, gdyż wyższa temperatura i pojawiające się co jakiś czas opady, będą temu sprzyjać. W ciągu najbliższego tygodnia wybuchnie prawdziwa wiosna w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

zachodniopomorskie pustynnieje w tempie geometrycznym

21 kwiecień 2022 - 22:55
Odpowiedz