| |
Zagrożenie!
Niż Petra i front sunie przez Polskę. Wydano alerty pogodowe. Burze i nawałnice przyniosą duży grad

Niż Petra i front sunie przez Polskę. Wydano alerty pogodowe. Burze i nawałnice przyniosą duży grad

Upalne powietrze zwrotnikowe zalegające jeszcze na południowym wschodzie Polski, będzie w ciągu najbliższej doby 20/21 czerwca 2022 wypychane z kraju. W tym czasie nad Polską odczujemy wpływ chłodnego frontu atmosferycznego rozciągającego się z zachodu na wschód. Na froncie dodatkowo rozwinął się płytki niż Petra. W takich warunkach dojdzie do powstawania wielu burz, w tym wielokomórkowych, a nawet superkomórek. Burze przyniosą intensywne przelotne opady deszczu, lokalnie duży grad o średnicy do 2-7 cm, a także punktowo silne porywy wiatru do 70-100 km/h. Wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia. 

Prognozowany obszar dużej chwiejności powietrza przesuwający się na wschód Polski o godzinie 17:00, 20 czerwca 2022

Silne burze i nawałnice w Polsce, niż Petra z chłodnym frontem, gdzie jest burza 20 czerwca 2022, dokładne mapy

Stowarzyszenia meteorologiczne, a także IMGW wydał alerty 1 i 2 stopnia przez silnymi burzami, jakie już nad Polską występują i będą się rozwijać w kolejnych godzinach. Również nasi synoptycy wydali stosowną prognozę.

Prognoza burz dla Polski na 20/21 czerwca 2022

Niż Petra i nawałnice w Polsce, prognoza burz na 20/21 czerwca 2022

Nad Polską od wczoraj rozwija się aktualnie druga strefa burz, która przesuwa się z zachodu na wschód z lekkim odchyleniem na północy wschód. W pierwszej części dnia w wielu regionach zachodniej i centralnej Polski padało, a także występowały burze. Tak jest obecnie szczególnie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz na Mazowszu i południu Podlasia. Z uwagi na dynamiczną sytuację atmosferyczną warto śledzić gdzie jest burza.

Burze notowane nad Polską od godziny 08:00, do 10:00, 20 czerwca 2022

Burze w Polsce 20 czerwca 2022, gdzie jest burza

System frontowy wraz z płytkim niżem będzie się stopniowo przesuwać na wschód kraju, jednocześnie do obecnych burz od południa, będą się dobudowywać nowe ośrodki burzowe, w tym układy liniowe, wielokomórkowe. Spodziewamy się także lokalnych superkomórek.

Zdjęcie satelitarne Polski z widocznym obszarem burzowym sunącym na wschód i północy wschód Polski. Dane: Eumetsat, godzina 10:20, 20 czerwca 2022

Burze nad Polską, gdzie będą nawałnice, zdjęcia satelitarne 20 czerwca 2022

Niż Petra, będzie się kierował na północny wschód, dlatego najwięcej opadów burzowych i wielkoskalowych spodziewamy się w ciągu najbliższej doby od północnego Mazowsza po Podlasie. W tej części kraju może miejscami spaść nawet 20-45 mm wody.

Prognoza burz dla Polski według IMGW

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 20 czerwca 2022

Gdzie będą burze i nawałnice w Polsce, 20 czerwca 2022, mapa opadów

Najpóźniej pogoda zmieni się na południowym wschodzie, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce i na południu Lubelszczyzny. Do tej części kraju front zacznie docierać późnym popołudniem lub wieczorem i przemieści się w nocy 20/21.06. W tym czasie miejscami przelotnie popada i wystąpią rozproszone burze. Aktualny zasięg opadów i ich natężenie wraz z rejonem przechodzenia burz rekomendujemy sprawdzać na radarze opadów

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!