| |
Zagrożenie!
Niż Erdmute przyniesie śnieżyce. Spadnie do 10-19 cm śniegu. Zima w Polsce nie odpuszcza

Niż Erdmute przyniesie śnieżyce. Spadnie do 10-19 cm śniegu. Zima w Polsce nie odpuszcza

Śnieżna i mroźna zima w Polsce nie odpuszcza, zwłaszcza, że zbliża się kolejny front atmosferyczny z niżem Erdmute. Przyniesie on kolejną śnieżyce i nowe problemy na drogach. W wielu regionach kraju spadnie do około 10-19 cm śniegu. W cieplejszym sektorze powietrza na południowym wschodzie pojawi się również deszcz i deszcz ze śniegiem, a na styku różnych mas powietrza również opady marznące. Mamy najnowszą dokładną godzinową prognozę opadów śniegu, jakie pojawią się w Polsce między 16-17 grudnia 2022.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 17 grudnia 2022

Niż Erdmute przyniesie śnieżyce w Polsce, prognoza opadów śniegu do 17 grudnia 2022

Kolejne opady śniegu utrudnią warunki drogowe w Polsce, szczególnie w południowo wschodniej połowie kraju, zwłaszcza, że nadal w wielu miejscach zalega dużo śniegu. Nie brakuje odcinków dróg z błotem pośniegowym lub rozjeżdżonym śniegiem.

Notowana pokrywa śnieżna w Polsce przed śnieżycą, jaką przyniesie front atmosferyczny związany z niżem Erdmute. Dane: IMGW-PIB

Pokrywa śnieżna w Polsce przed kolejną śnieżycą, jaka przejdzie między 15-17 grudnia 2022

Najwięcej śniegu obecnie zalega we wschodniej i południowej Polsce, miejscami powyżej 20-35 cm, a w górach, zwłaszcza na Kasprowym Wierchu jest 73 cm. Front atmosferyczny związany z kolejnym niżem wędrującym z południowej Europy na wschód i północny wschód w kierunku Ukrainy wkroczy do Polski już najbliższej nocy i od południa będzie się przesuwał w głąb kraju na wschód i północny wschód.

Prognoza zasięgu frontu atmosferycznego z opadami śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 10:00, 16 grudnia 2022

Front z niżem Erdmute przyniesie śnieżyce w Polsce, prognoza opadów 16 grudnia 2022

W piątek 16.12 w pierwszej połowie dnia opady śniegu będą występować szczególnie, od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez częściowo Górny Śląsk, co najmniej północno zachodnią Małopolskę, częściowo Ziemi Łódzką po Ziemie Świętokrzyską, znaczną część Mazowsza i Lubelszczyzny. Z kolei na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza na znacznym obszarze Podkarpacia, południowej i wschodniej Małopolski w cieplejszym sektorze powietrza mają przeważać opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem. Obszar tych opadów może się również w trakcie dnia nieco wedrzeć w głąb południowej i południowo wschodniej Lubelszczyzny. 

Prognoza zasięgu frontu atmosferycznego ze śnieżycą i deszczem w Polsce, do godziny 13:00, 16 grudnia 2022

Front ze śnieżycą w Polsce, prognoza opadów śniegu 16 grudnia 2022

W rejonie śnieżycy natężenie opadów będzie umiarkowane i miejscami chwilowo dość intensywne. Strefa frontowa z upływem do końca dnia, od południowego zachodu będzie zanikać i przesuwać się na wschód i północny wschód kraju sięgając również Podlasia.

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 17 grudnia 2022

Prognoza śnieżycy w Polsce, 17 grudnia 2022

W sobotę 17.12 śnieg popada miejscami jeszcze na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na południu Górnego Śląska i Lubelszczyzny. Śnieg ponownie popada w regionach, gdzie wcześniej spadnie deszcz. Warunki na drogach mogą być więc bardzo trudne, bo przed śniegiem mogą również wystąpić miejscami opady marznące wraz z ponownym spadkiem temperatury. Mimo to, między 16-17 grudnia w wielu regionach Polski spadnie do około 10-19 cm śniegu. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się szczególnie, od Lubelszczyzny przez wschodnie i południowe Mazowsze, częściowo Ziemie Świętokrzyską, po znaczną część Górnego Śląska i Opolszczyzny oraz Kotliny Kłodzkiej. Przygotowaliśmy stosowną prognozę z przejściem frontu atmosferycznego.

Prognoza godzinowa przejścia śnieżycy w Polsce związanej z frontem atmosferycznym niżu Erdmute przesuwającym się nad Ukrainę do 17 grudnia 2022

Po odsunięciu się niżu ze śnieżycą, w Polsce ponownie pojawi się silny mróz, zwłaszcza na południu, w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie około 18/19 grudnia. O tym dowiecie się więcej w kolejnej naszej prognozie pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!