| |
Zagrożenie!
Niż Emmelinde przyniesie nawałnice w Polsce. Będą burze, ulewy i wichury. Możliwy mezoskalowy system burzowy

Niż Emmelinde przyniesie nawałnice w Polsce. Będą burze, ulewy i wichury. Możliwy mezoskalowy system burzowy

Od kilku dni obserwujemy szczególnie prognozy na okres między 20-21 maja, gdy po gorących dniach w czasie wypierania ciepłego i chwiejnego powietrza z Polski przejdą miejscami silne burze. Nawałnice przyniesie chłodny front związany z płytkim niżem Emmelinde. Spodziewamy się przelotnych ulewnych opadów deszczu, lokalnie gradu, licznych wyładowań atmosferycznych i wiatru o sile wichury. Pogoda lokalnie może być niebezpieczna. Jeśli prognozy się sprawdzą, to wystąpi mezoskalowy system konwekcyjny, czyli MCS. Niewykluczone są szkody materialne.

Nawałnice i burze przejdą przez Polskę. Aktualnie prognozowane maksymalne porywy wiatru między 20/21 maja 2022

Silne burze i nawałnice przejdą przez Polskę między 20/21 maja 2022, niż Emmelinde

Do Polski z zachodu i południowego zachodu zaczęło napływać coraz szerszym strumienie ciepłe powietrze zwrotnikowego. To powietrze w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin stanie się coraz bardziej wilgotne, chwiejne i niestabilne i już w piątek 20 maja zaczną się pojawiać w Polsce miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Zjawiska te będą jeszcze do wieczora nieliczne i bardzo rozproszone.

Prognozowane lokalne przelotne opady i miejscami burze w Polsce, do godziny 17:00, 20 maja 2022

Silne burze i nawałnice w Polsce, prognozy opadów 20 maja 2022

Sytuacja zacznie się zmieniać wieczorem, a szczególnie w nocy z piątku na sobotę 20/21 maja, gdy nad Polskę wkroczy płytki niż Emmelinde. Aktualne obliczenia numeryczne wskazują na trajektorię niżu podążającą przez północne województwa kraju, dlatego blisko jego centrum porywy wiatru mogą być największe. Miejscami wiatr może osiągnąć w Polsce w porywach do około 60-110 km/h. Taki wiatr może już powodować szkody, zwłaszcza na północy kraju.

Prognozowane położenie niżu Emmelinde w Polsce o godzinie 02:00, 21 maja 2022

Płytki niż przyniesie burze i nawałnice w Polsce, mapa ciśnienia 20/21 maja 2022

Z niżem będzie związany front atmosferyczny, dlatego strefa przelotnych opadów i burz wystąpi nie tylko w rejonie centrum niżu, ale będzie się rozciągać na południe kraju. Cały system opadowo burzowy, będzie się przemieszczać z zachodu na wschód i północny wschód Polski.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 02:00, 21 maja 2022

Silne burze przyniesie niż Emmelinde, prognoza opadów w Polsce 20/21 maja 2022

Niż może stworzyć mezoskalowy system konwekcyjny, czyli układ burzowy MCS. Wtedy wystąpi większa burza mogąca przejść przez znaczny obszar kraju. Na swej drodze przyniesie ulewne opady deszczu i lokalnie gradu, ponadto wiele wyładowań atmosferycznych oraz silne porywy wiatru. W rejonie silnych burz i centrum niżu wiatr może mieć siłę wichury.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 05:00, 21 maja 2022

Niż Emmelinde przyniesie nawałnice i burze w Polsce, mapa opadów 21 maja 2022

Zasięg opadów i burz w Polsce może się jeszcze nieznacznie zmienić, gdyż ostatecznie jest zależny od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego. Jutro 20.05 na kilkanaście godzin przed wystąpieniem załamania pogody podamy najnowsze prognozy. Nie zmienia to jednak faktu, że między 20/21 maja w Polsce czeka nas silniejszy incydent burzowy. Już teraz zalecamy, aby w tym czasie śledzić szczególnie dane z radarów opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!