| |
Zagrożenie!
Niż Brygida zasypie Polskę. Spadnie ponad 10-40 cm śniegu. Mamy najnowsze prognozy śnieżycy

Niż Brygida zasypie Polskę. Spadnie ponad 10-40 cm śniegu. Mamy najnowsze prognozy śnieżycy

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych obserwujemy proces cyglogenezy, jaki szybko postępuję w rejonie Włoch. To wtórny niż Brygida, jaki w Polsce przyniesie potężne śnieżyce. Najnowsze prognozy opadów śniegu nadal przewidują, że do 14 grudnia 2022 spadnie w wielu regionach kraju ponad 10-40 cm śniegu. Przewidywana trajektoria przechodzenia niżu ze strefą frontową nadal ulega korektom, ale pewne jest uderzenie śnieżycy w naszym kraju. Pytaniem otwartym pozostaje dokładna prognoza pokrywy śnieżnej w poszczególnych regionach. Przygotowaliśmy najnowszą godzinową prognozę przesuwania się i zasięgu śnieżycy w Polsce.

Tworzący się niż wtórny Brygida wraz z nasuwającym się zachmurzeniem na północ i północny wschód w kierunku Polski. Dane: Eumetsat o godzinie 09:30, 9 grudnia 2022

Niż Brygida przyniesie śnieżyce w Polsce, najnowsza prognoza opadów śniegu do 14 grudnia 2022

Na powyższym zdjęciu satelitarnym doskonale widać, że nad Polską zderzy się wilgotniejsze i łagodniejsze powietrze związane napływające ze strefą opadów z południa Europy ze znacznie chłodniejszym zalegającym już nad krajem i zaciąganym od północy. To chłodniejsze powietrza na kompozytowym zdjęciu charakteryzuje odcień koloru filetowego. Pierwsza strefa opadów związana z omawianym niżem wkroczy do południowej Polski już pod wieczór i nocą na sobotę pojawi się nad południowymi i południowo wschodnimi dzielnicami kraju. 

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce, noc 9/10 grudnia 2022

Śnieżyca w Polsce, niż Brygida najnowsza mapa opadów śniegu 10 grudnia 2022

Śnieg intensywnie popada szczególnie od Lubelszczyzny przez południowe Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską po Górny Śląsk, zachodnią i południową Małopolskę i nieco słabiej na Opolszczyźnie, południu i południowym wschodzie Dolnego Śląska oraz w południowej części Ziemi Łódzkiej. Śnieg popada również na Podkarpaciu, zwłaszcza miejscami na północy i północnym zachodzie regionu, a poza tym popada deszcz i deszcz ze śniegiem.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 07:00, 11 grudnia 2022

Niż Brygida zasypie Polskę, najnowsza prognoza śnieżycy 11 grudnia 2022

To będzie pierwsze uderzenie śnieżycy, ale jeszcze nie główne. Mimo to we wspomnianych regionach warunki na drogach w czasie opadów będą bardzo trudne. Znacznie gorzej zapowiada się okres między 11/12 grudnia. Wtedy nad Polską pojawi się śnieżyca, która w wielu regionach kraju przyniesie spore opady. Strefa frontowa ze śniegiem na południe kraju zacznie wkraczać już w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 10/11 grudnia.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 16:00, 11 grudnia 2022

Najnowsza dokładna prognoza śnieżycy w Polsce, 11 grudnia 2022

W niedzielę 11.12 w ciągu dnia śnieżyca z południowej i południowo wschodniej Polski będzie się przesuwać dalej w głąb kraju na północ ze szczególnym wskazaniem centralnych i wschodnich regionów. Niewykluczone, że na krańcach południowo wschodnich przejściowo w nieco cieplejszym sektorze powietrza popada miejscami również deszcz ze śniegiem. W poniedziałek 12 grudnia strefa opadów śniegu nad Polską nadal ma występować. Śnieżycy zaznaczy się szczególnie w północnej, północno wschodniej, centralnej i południowej Polsce, aczkolwiek najmocniej ma padać na północy i północnym wschodzie. W tej części kraju opady śniegu mają zanikać dopiero we wtorek 13 grudnia. 

Najnowsza prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, jaka może powstać do 15 grudnia 2022. Model ECMWF

Najnowsza prognoza śnieżycy w Polsce do 15 grudnia 2022, model ECMWF

Nasuwa się pytanie ile spadnie śniegu i gdzie go będzie najwięcej? Na ogół można przyjąć, że spadnie nawet 10-40 cm śniegu, w górach i rejonach podgórskich miejscami znacznie więcej. Prognozy poszczególnych modeli nadal są jednak rozbieżne pod względem trajektorii ośrodka niżowego. Model ECMWF z pewnością miejscami znacznie przeszacowuje pokrywę śnieżną, ale tak naprawdę nie ma to już większego znacznie, czy w danym regionie spadnie 10-20, czy 30 lub 40 cm śniegu. Każda taka pokrywa śnieżna powoduje spore problemy.

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, do 15 grudnia 2022, model GFS

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, najnowsze przewidywania śnieżycy do 14 grudnia 2022

Jak widać, najbardziej oszczędny w opadach śniegu jest amerykański model GFS, który centrum niżu przesuwa bardziej na wschód Europy. Nieco inaczej wygląda to w prognozie francuskiego modelu ARPEGE, który wskazuje wejście śnieżycy znacznie bardziej w głąb Polski.

Aktualna prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w Polsce, do godziny 07:00, 13 grudnia 2022

Prognoza śnieżycy w Polsce, model ARPEGE, do 15 grudnia 2022

Jeszcze inaczej po śnieżycach pokrywę śnieżną widzi kanadyjski model GEM, ale również w tym przypadku w wielu regionach Polski może spaść nawet 10-40 cm śniegu. 

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, model GEM

Niż Brygida przyniesie śnieżyce w Polsce, aktualna prognoza pokrywy śnieżnej, gdzie spadnie śnieg do 15 grudnia 2022

Prognozy nadal są rozbieżne, ale uśredniając dane możemy wskazać, że najwięcej śniegu spadnie w południowej, wschodniej i północno wschodniej Polsce. Sytuacja związana z wieloośrodkowym polem niżowym jest nadal bardzo rozbieżna, bo przykładowo najnowsza prognoza modelu ECMWF wskazuje kolejną śnieżycę w Polsce około 14 grudnia, a model GFS rzuca ten następny niż znacznie dalej nad wschodnią Europę. Musimy więc monitorować najnowsze prognozy i śledzić dokładne trajektorie ośrodków niżowych ze strefami frontowymi. Krótko mówiąc - zima nadchodzi do Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Piotr

w Rabce - Zdrój jest 15-17 cm śniegu godzina 15.15 11 grudnia

11 grudzień 2022 - 15:18
Odpowiedz