| |
Zagrożenie!
Niszczący orkan uderzy w Europę. Wichury spowoduje potężna bombogeneza. Przejdzie front szkwałowy

Niszczący orkan uderzy w Europę. Wichury spowoduje potężna bombogeneza. Przejdzie front szkwałowy

Z wielką uwagą śledzę najnowsze prognozy niebezpiecznego głębokiego cyklonu, który znad Atlantyku ma uderzyć w zachodnią Europę. Prognozy wydają się już stabilne, a co za tym idziemy możemy być pewni powstania orkanu, który zagrozi co najmniej kilku krajom. Wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce. Wrażenie robi niezwykła prognoza potężnej bombogenezy prowadzącej do niszczącej wichury. Wyliczane jest również przejście niebezpiecznego frontu szkwałowego. Orkan do Europy dotrze na początku listopada.

Prognozowane podejście potężnego orkanu w rejon Wysp Brytyjskich między 1-2 listopada 2023

Orkan uderzy w Europę, potężne wichury wywoła bombogeneza, prognoza wiatru i ciśnienia 2 listopada 2023

Za nami kilka aktualizacji głównych modeli numerycznych i nadal w prognozach widnieje niezwykle silny orkan, który ma uderzyć w rejon zachodniej Europy między rejonem Wysp Brytyjskich lub Francji na początku listopada. To, że powstanie wydaje się już pewne. Kwestią otwartą nadal pozostaje dokładna trajektoria cyklonu, jak również wartość minimalnego spadku ciśnienia, gdyż od tego ostatecznie będzie zależeć prędkość wiatru i zasięg wichury. Te najsilniejsze w Europie nazywamy właśnie orkanami. Aby otrzymały takie określenie, prognozowany wiatr na znacznym obszarze musi osiągnąć co najmniej 119 km/h. W tym przypadku wiatr osiągnie lub przekroczy w wielu regionach 100-140 k/h, a na otwartych wodach oceanu znacznie więcej.

Prognozowane położenie centrum orkanu i zasięgu wichury uderzającej w zachodnią Europę między 1-2 listopada 2023 według modelu GFS

Potężna bombogeneza i orkan w prognozach, wichura uderzy w Europę, najnowsza prognoza wiatru 2 listopada 2023

Uśredniające obecne dane z wielu wiązek, należy przyjąć, że wichury związane z przechodzącym orkanem zagrożą szczególnie zachodniej i północnej Francji po Kraje Beneluksu i Anglię. Europejski model wylicza znacznie szerszy zasięg oddziaływania orkanu w rejonie Wysp Brytyjskich, bo także szczególnie o Irlandię i Walię po południowo zachodnią Norwegię. Aktualnie jest również prognozowane rozwinięcie i przejście bardzo długiego frontu, miejscami przybierającego formę frontu szkwałowego z burzami na obszarze, od północno zachodniej Portugalii i Hiszpanii przez Francję po Anglię.

Prognoza położenia orkanu i zasięgu opadów w zachodniej Europie, 2 listopada 2023

Front szkwałowy, bombogeneza i uderzenie orkanu w Europie, prognoza wichury i frontu 2 listopada 2023

Rozwój tak gwałtownego ośrodka niżowego będzie możliwy z powodu niezwykle aktywnego o tej porze roku Atlantyku wspomaganego przez silny prąd strumieniowy, łączący Amerykę Północną z Europą. Właśnie w osi tego prądu narodzi się niż, który tuż przed uderzeniem w Europę w pobliżu Wysp Brytyjskich ma się gwałtownie pogłębić. Aktualne prognozy są rozbieżne, bo model ECMWF wskazuje minimalny spadek ciśnienia aż do 944 hPa, co wydaje się wartością przesadzoną w porównaniu do wyliczeń modelu GFS z wartością 953 hPa.

Prognozowany silny prąd strumieniowy wspomagający rozwój gwałtownego orkanu uderzającego w Europę 2 listopada 2023

Potężny orkan spowodowany bombogenezą przyniesie niszczące wichury w Europie, prognoza wiatru i ciśnienia oraz prądu strumieniowego listopad 2023

W obu przypadkach będziemy mieć do czynienia z potężną bombogenezą o której mówimy, gdy ciśnienie spada o co najmniej 24 hPa w ciągu 24 godzin. W tym przypadku przewidywany jest mega spadek ciśnienia, co będzie świadczyć o niezwykle silnych procesach cyklogenezy. Według obecnych wyliczeń modelu GFS ciśnienie w centrum niżu przed uderzeniem w Europę w ciągu doby spadnie o ponad 27 hPa, a według ECMWF aż o około 35 hPa. W dalszym ciągu są to jednak wstępne wyliczenia i jeszcze mało precyzyjne. Możemy jednak przyjąć, że ciśnienie spadnie o co najmniej 30 hPa w ciągu doby. Wichura wywoła sztorm, będzie uszkadzać lub zrywać dachy, łamać drzewa i tarasować drogi oraz wpłynie na lotnictwo. Wiele samolotów może być w tym czasie opóźnionych lub odwołanych.

Aktualnie prognozowane podejście i uderzenie potężnego orkanu w zachodnią Europę, 2 listopada 2023

Niszcząca wichura i orkan uderzy w zachodnią Europę, prognoza wiatru i ciśnienia 2 listopada 2023

Omawiany głęboki cyklon w pośredni sposób wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce. Zaciągnie ciepłą masę powietrza do środkowej Europy. Odczujemy to 3 listopada, gdy temperatura szczególnie w południowych, centralnych i południowo wschodnich dzielnicach kraju wzrośnie do około 16-20 st. C. Z kolei na zachodzie pojawi się strefa frontowa z opadami deszczu przesuwająca się na północ związana właśnie z tym orkanem, dodatkowo na tym froncie rozwinie się płytki niż. Z kolei na południu w górach i rejonach podgórskich spodziewamy się silnego wiatru fenowego i halnego schodzącego na północ w doliny i w głąb kraju, miejscami o sile wichury. Bliżej terminu podam bardziej dokładne prognozy dla Polski.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!