| |
Zagrożenie!
Niszczący orkan nadciąga z zachodu. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. To będą skutki cyklonu Ulf-Otto

Niszczący orkan nadciąga z zachodu. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. To będą skutki cyklonu Ulf-Otto

Z wielką uwagą śledzimy najnowsze prognozy wichury, jaką przyniesie w Polsce głęboki cyklon Ulf. Niemiecka służba meteorologiczna dodatkowo nadała mu imię Otto, gdyż miejscami w Europie będzie mieć siłę orkanu.

Prognozowane położenie cyklonu Ulf - orkanu Otto o godzinie 01:00, 18 lutego 2023

Uderzy cyklon Ulf i orkan Otto, prognoza ciśnienia i wiatru 18 lutego 2023

Jego centrum znajdzie się nad Bałtykiem między 17-18 lutego 2023 i wtedy żywioł uderzy w naszym kraju. Fronty z nim związane przyniosą opady i lokalne burze, ale głównym zagrożeniem będzie bardzo silny wiatr, w porywach powyżej 80-105 km/h. Najnowsze prognozy wiatru nieco ograniczyły zasięg najsilniejszej wichury w Polsce, ale i tak ryzyka przerw w dostawie prądu oraz lokalnych zniszczeń nie uda nam się uniknąć.

Gdzie wichury będą groźne

W niektórych sytuacjach, gdy istnieje ryzyko przekroczenia prędkości wiatru 117 km/h na nizinach przy przechodzeniu cyklonu w naszej części Europy, to meteorolodzy nadają dodatkowe imię układowi niżowemu. Z tego powodu na dotychczasowej mapie synoptycznej do cyklonu Ulf dopisano imię Otto, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia wiatru o sile orkanu.

Prognozowane położenie cyklonu Ulf i orkanu Otto w Europie o godzinie 13:00, 17 lutego 2023

Orkan Otto uderzy z zachodu, to będą skutki cyklonu Ulf, prognoza ciśnienia i wiatru 17-18 lutego 2023

Aktualnie centrum omawianego pogłębiającego się niżu znajduje się na zachód i północny zachód od wybrzeża Irlandii i Szkocji. Niebawem dostanie się w oś prądu strumieniowego i szybko zacznie się wzmacniać. W nocy z 16/17 lutego wichura uderzy w Szkocję. Porywy wiatru będą przekraczać 100 km/h, a w głębi morza nawet 150-160 km/h.

Prognoza położenia cyklonu i orkanu oraz porywów wiatru do godziny 13:00, 17 lutego 2023

Cyklon i orkan uderzy z zachodu, prognoza wiatru w Europie 17 lutego 2023

W piątek 17.02 w ciągu dnia huraganowy wiatr wystąpi między wybrzeżem Szkocji przez Morze Północne po południowe dzielnice Norwegii, północne krańce Danii i częściowo południowe Szwecji. Na tym obszarze wiatr osiągnie do 90-160 km/h. Będzie więc mieć miejscami siłę orkanu na sporym obszarze Europy.

Prognoza zasięgu wichury i porywów wiatru w Polsce, do godziny 01:00, 18 lutego 2023

Cyklon i orkan Otto uderzy z zachodu, najnowsza prognoza wichury 18 lutego 2023 w Polsce i Europie

W Polsce na szczęście wiatr na nizinach będzie nieco słabszy i bardziej ograniczony pod względem zasięgu. Wichura zacznie wkraczać na północ i północny zachód kraju w piątek 17.02 pod wieczór i nocą przesunie się w głąb kraju, przy czym nie licząc wysokich gór, to najsilniej powieje w północnej połowie kraju, szczególnie nad morzem w porywach powyżej 70-105 km/h.

Silna fala wichury w Polsce, do godziny 13:00, 18 lutego 2023

Nadciąga orkan Otto i cyklon Ulf, prognoza wichury w Polsce, 18 lutego 2023

W sobotę 19.02 silna fala wichury według wyliczeń modelu ECMWF będzie się przemieszczać przez północą i wschodnią Polskę, szczególnie na obszarze między Pomorzem Gdańskim przez Warmię, Mazury, Mazowsze, Podlasie po Lubelszczyznę. Silniej powieje okresami również na Podkarpaciu, a wieczorem także na południu i południowym zachodzie. Wiatr na tym obszarze w porywach osiągnie do 70-100 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić między 17-18 lutego 2023 według modelu GFS

Orkan Otto i cyklon Ulf w Polsce, w tych regionach będą wichury, prognoza wiatru 17-18 lutego 2023

Mimo, że od uderzenia wichury w Polsce dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin, to ze względu na zachodzące zmiany w trajektorii cyklonu nadal występują rozbieżności w prognozie porywów wiatru. W czwartek 17.02 tuż przed uderzeniem wichury przedstawimy najnowsze obliczenia, które powinny być najbardziej wiarygodne. Mimo to już teraz możemy powiedzieć, że wichura będzie bardzo silna szczególnie w północnej Polsce. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!