| |
Zagrożenie!
Niszczące wichury i burze uderzą w Polskę. Prognozy wiatru szokują. Wiatr zerwie dachy i odetnie prąd

Niszczące wichury i burze uderzą w Polskę. Prognozy wiatru szokują. Wiatr zerwie dachy i odetnie prąd

Nasze prognozy wichury przed którymi ostrzegaliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce z bardzo dużym wyprzedzeniem, niestety sprawdzą się co do joty. Najnowsze wyliczenia numeryczne z prognozami porywów wiatru oraz trajektoriami ośrodków niżowych zaczynają się stabilizować. Naszą uwagę skupiamy przede wszystkim na 17-19 lutego 2022. W tych dniach Polska będzie w zasięgu dwóch głębokich ośrodków niżowych niosących potężne wichury, opady deszczu i gradu, lokalnie również deszczu ze śniegiem, śniegu lub krupy śnieżnej. Wiatr na nizinach przekroczy miejscami 100 km/h. Musimy się liczyć z poważnym ryzykiem zniszczeń, dłuższych przerw w dostawie prądu, a nawet z możliwością zerwania lub uszkodzenia dachu. Wystąpi bezpośrednie zagrożenie dla życia i mienia. Sprawdźmy najnowsze mapy wiatru i zobaczmy, gdzie wichura będzie najsilniejsza.

Potężne wichury przejdą przez Polskę. Maksymalne porywy wiatru w Polsce, do 19 lutego 2022. Model GFS

Niszczące wichury i burze uderzą w Polsce, prognoza wiatru na 17-19 lutego 2022 szokuje. Będą zerwane dachy i przerwy w dostawie prądu

Silny wiatr wywoła nie tylko zwiększony gradient ciśnienia na obszarze kraju, ale także bardzo silny prąd strumieniowy wspomagający przepływ powietrza i rozwój ośrodków niżowych, dodatkowym czynnikiem będzie ruch wirowy cyklonu oraz możliwe utworzenie liniowych formacji burzowych z wiatrem szkwałowym. To właśnie w tym rejonie ryzyko najsilniejszego wiatru będzie największe. Warto w tym czasie śledzić najnowsze dane radarowe z opadami konwekcyjnymi, gdyż wiatr może osiągać miejscami w ich rejonie nawet 100-125 km/h!

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 17 lutego 2022. Model ECMWF

Potężne wichury uderzą w Polskę, będą burze, prognoza wiatru 17-19 lutego 2022

Pierwsze uderzenie głównej fali wichury spodziewane jest w najbliższy czwartek 17 lutego 2022. Prognozy modelu GFS i ECMF nadal potwierdzają najsilniejszy wiatr na zachodzie, w centrum i na północy Polski, zwłaszcza od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Mazowsze po Kujawy, całe Pomorze i miejscami południowe dzielnice kraju, zwłaszcza w Małopolsce.

Wichura w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, 17 lutego 2022. Model ICON

Prognoza wiatru i wichur w Polsce, mapy wiatru 17-19 lutego 2022

Powyższe maksymalne porywy wiatru w poszczególnych regionach Polski nadal są wstępne, gdyż ostatecznie zależą od dokładnej trajektorii ośrodków niżowych i zasięgu przechodzenia liniowych formacji burzowych, a te mogą nie być dokładnie wskazane w prognozach. W każdym razie, porywy wiatru w czasie wichury w Polsce na przeważającym obszarze kraju osiągną do 80-105 km/h, a lokalnie w rejonie burz i linii szkwałowej nawet do 110-125 km/h lub punktowo więcej.

Prognozowane przelotne opady deszczu i możliwe lokalne burze w Polsce, 17 lutego 2022

Wichury i burze w prognozach, szokujące prognozy wiatru, 17-19 lutego 2022

Już teraz zalecamy, aby naładować telefon, latarkę lub kupić baterie i przygotować się na brak prądu. W czasie wichury unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni. Z balkonu i podwórka usuńcie lub zabezpieczcie przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Nie parkujcie samochodów w pobliżu drzew, stalowych konstrukcji i tablic reklamowych.

Animacja przedstawia przyczynę wystąpienia wichur. Układy niżowe powstaną w osi potężnego prądu strumieniowego kierującego cyklony nad Europę

Po przejściu pierwszej wichury, w piątek 18 lutego wiatr powinien być słabszy, aczkolwiek we wschodniej połowie kraju jeszcze okresami silniej powieje. Groźna sytuacja czeka nas ponownie w sobotę 19 lutego, gdy Polska dostanie się w zasięg kolejnego głębokiego ośrodka niżowego. Prognozy jeszcze mogą ulec zmianie, gdyż wystarczy niewielka korekta położenia centrum niżu, aby silna wichura objęła znacznie większy obszar Polski. Aktualne wyliczenia europejskiego modelu ECMWF wskazują na najsilniejszą wichurę w tym dniu w centrum oraz w całej północnej połowie kraju. Prognozy wiatru są szokujące, bo na znacznym obszarze porywy mogą dochodzić do 90-118, lokalnie ponad 120 km/h. 

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 19 lutego 2022

Prognoza wichury w Polsce, mapa wiatru 19 lutego 2022, gdzie wiatr będzie najsilniejszy

Taki wiatr potrafi łamać drzewa, zrywać linie energetyczne, uszkadzać lub zrywać dachy i przewracać ciężarówki na otwartym terenie, jeżeli znajdą się pod naporem silnego wiatru bocznego. Sytuacja będzie bardzo groźna. Prognozy wiatru mogą się jeszcze zmienić, bo np. najnowsze wydanie prognozy ICON z godziny 06 UTC wskazuje na najsilniejszą wichurę w południowej połowie Polski. W środę 16.02 tuż przed uderzeniem czwartkowej 17.02 wichury opublikujemy najnowsze aktualne prognozy wiatru. Krótko mówiąc - wichura jest pewna, ale jeszcze nie wiadomo, które regiony ucierpią najbardziej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Robert

Szanuje was, często tu zaglądam, by sprawdzić prognozy, ale nie możecie napisać normalnie tytułu, a tylko w sposób by wzbudzać u ludzi strach ? Wiem, że ostatnio jest to w modzie, ale gdzieś jest ta granica, będzie wiało to wiemy, mocno to wiemy, gdzieniegdzie szkody będą to wiemy, ale pisanie od tygodnia o zniszczeniach, masowych brakach prądu itd. to tylko wywołuje u ludzi strach i potęguje depresje, co ludzie w tym kraju mają nadmiar tego, proszę tego nie uważać za obrazę, tylko za taką małą uwage waszego czytelnika :).

15 luty 2022 - 11:22
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Owszem tytuły brzmią groźnie, bo tak dosłownie będzie. Co mamy pisać, że tylko silniej powieje? Będą zniszczenia i nic na to nie poradzimy. Jako jedni z nielicznych od wielu dni alarmujemy o nadciągającej wichurze, aby udowodnić niedowiarkom, że nasze prognozy długoterminowe często się sprawdzają. Jednocześnie nasi czytelnicy mają sporo czasu aby przygotować się na silny wiatr, w celu ograniczenia strat. Tak, liczba gospodarstw pozbawionych prądu będzie liczona w tysiącach w całym kraju, dlatego tytuły są stosowne.

15 luty 2022 - 11:44
Odpowiedz