| |
Zagrożenie!
Niszczące burze uderzą w Polskę. Nawałnice po fali upałów spowodują szkody. Możliwy układ MCS

Niszczące burze uderzą w Polskę. Nawałnice po fali upałów spowodują szkody. Możliwy układ MCS

Z niepokojem śledzimy prognozy burz, jakie przejdą przez Polskę między 23/24 lipca. Sytuacja atmosferyczna będzie dynamiczna, dlatego możliwe są nawałnice. Podwyższona chwiejność i wilgotność powietrza wraz z uskokami wiatru i bliskością ośrodka niżowego stworzą warunki do powstania większego układu burzowego nad Polską. Istnieje spore prawdopodobieństwo rozległej burzy wielokomórkowej, którą definiuje się jako MCS. Głównym zagrożeniem ze strony burz, będą bardzo liczne wyładowania atmosferyczne, miejscami ulewne opady deszczu i gradu. Gdzieniegdzie możliwe będą również silne porywy wiatru, mogące powodować szkody. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wystąpią silne burze w Polsce.

Możliwe silne burze i nawałnice w Polsce. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza, do godziny 20:00, 23 lipca 2022

Silne burze uderzą w Polskę, możliwe nawałnice 23/24 lipca 2022

Mimo, że od potencjalnych burz dzieli nas nieco ponad dobę, to nadal występują rozbieżności w prognozach, ale po uśrednieniu danych możemy przyjąć, że na silne burze będzie narażona szczególnie cała południowo wschodnia połowa kraju, od dzielnic południowych i południowo wschodnich przez centrum, wschód po dzielnice północno wschodnie Polski.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 14:00, 23 lipca 2022

Silne burze uderzą w Polskę, prognoza nawałnic 23 lipca 2022

W pierwszej połowie dnia popada miejscami na północy, zachodzie i lokalnie na południowym zachodzie kraju. Nie będą to jeszcze zjawiska silne i gwałtowne.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 17:00, 23 lipca 2022

Po fali upałów będą silne burze i nawałnice w Polsce, prognoza 23 lipca 2022

Sytuacja zacznie się zmieniać z upływem popołudnia i wieczorem, gdy wzrośnie energia dostępną drogą konwekcji, która w środowisku zwiększającej się wilgotności powietrza wspomaganej przez rozwój niżu da impuls do powstawania wielokomórkowej burzy.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów i burz w Polsce, do godziny 23:00, 23 lipca 2022

Nawałnice i burze po upałach w Polsce, 23/24 lipca 2022

Początkowo rozwój burz na wschodzie i południowym wschodzie Polski, będzie hamowany przez upał i niedosyt wilgoci, jednak to powinno się zmienić późnym popołudniem i wieczorem, gdy spadnie poziom kondensacji.

Prognozowany upał w Polsce, 23 lipca 2022

Nawałnice i upał po upale w Polsce, prognoza burz i temperatury, 23 lipca 2022

Generalnie należy przyjąć, że największe ryzyko burz wystąpi w południowej i wschodniej połowie Polski. Szczególnie na tym obszarze trzeba będzie śledzić gdzie jest burza. Największa intensywność zjawisk przypadnie na godziny późno popołudniowe, wieczorne oraz w pierwszej części nocy miejscami na wschodzie kraju. Obecnie zasięg opadów i burz na wieczór raczej poprawnie oblicza model Arpege. Tradycyjnie w stosownym czasie przed nawałnicami opublikujemy najnowszą prognozę burz dla Polski według najświeższych danych meteorologicznych.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 23:00, 23 lipca 2022

Po fali upałów, burze i nawałnice w Polsce, możliwy MCS, 23 lipca 2022

W niedzielę 24.07 po przejściu frontu i niżu z silnymi burzami, warunki pogodowe będą już spokojne i nie stanowiące zagrożenia. Z uwagi na prognozowaną potencjalnie niebezpieczną sytuację pogodą w Polsce między 23/24 lipca zalecamy śledzić dane z radaru opadów. Dzięki temu, będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie pada, z jaką intensywnością oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!