| |
Zagrożenie!
Niszcząca wichura Nadia wkroczy do Polski. W prognozach orkan Malik. Mamy najnowsze mapy wiatru

Niszcząca wichura Nadia wkroczy do Polski. W prognozach orkan Malik. Mamy najnowsze mapy wiatru

Niestety, już nic nie powstrzyma rozwoju i pogłębiania się niżu Nadia. Do Polski zbliża się bardzo silna niszcząca wichura. Niemiecka służba meteorologiczna ze względu na prognozowane porywy wiatru i możliwość powstania pełnoprawnego europejskiego orkanu nadała mu dodatkowo imię Malik. W prognozach pojawia się zatem wichura Nadia lub orkan Malik, ale tak naprawdę mówimy o tym samym ośrodku niskiego ciśnienia. Od uderzenia wichury dzielą nas już tylko godziny. To będzie bardzo poważny epizod na obszarze Polski, bo wiatr na nizinach miejscami przekroczy 100 km/h. Pojawią się liczne zniszczenia i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Prognozowane są również burze, które dodatkowo spowodują nasilenie wiatru. Mamy bardzo dokładne najnowsze mapy z prognozami wiatru. Zobaczmy, gdzie wichura będzie najsilniejsza, kiedy wiatr uderzy i kiedy wiatr osłabnie.

Położenie cyklonu Nadia i orkanu Malik wraz z kierunkiem przemieszczenia w ciągu najbliższej doby. Dane: Eumetsat, godzina 09:15, 29 stycznia 2022

Wichura Nadia i orkan Malik uderzy w Polskę. Najnowsza mapa z prognozą wiatru, 29-30-31 stycznia 2022

O orkanie w Europie mówimy, gdy wiatr na znacznym obszarze może osiągnąć lub przekroczyć co najmniej 118 km/h. Z tego powodu niemieccy meteorolodzy z DWD sklasyfikowali niż Nadia, jako orkan Malik. Ośrodek niskiego względem wcześniejszych prognoz nieznacznie ma mieć inną trajektorię, gdyż znajdzie się bliżej Polski.

Prognozowane położenie centrum wichury Nadia o godzinie 01:00, noc 29/30 stycznia 2022

Wichura Nadia i orkan Malik, najnowsza prognoza wiatru, mapy pogodowe 29-30 stycznia 2022

Aktualnie niż znajduje się nad Morzem Norweskim i niebawem wkroczy do nad Góry Skandynawskie, gdzie dojdzie do szybkiej jego intensyfikacji. Niż w nocy 29/30.01 znad Szwecji wkroczy nad Bałtyk i tutaj osiągnie szczyt rozwoju. Ciśnienie w jego centrum według najnowszych wyliczeń ma spaść wtedy do około 960 hPa. Gradient ciśnienia wówczas na obszarze Polski między krańcami północno wschodnimi i południowo zachodnimi ma wynieść około 27 hPa.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego wspomagającego nasilenie wichury poprzez szybki przepływ powietrza w troposferze, 30 stycznia 2022

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 30 stycznia 2022, Nadia i orkan Malik, mapa prądu strumieniowego

Następnie w niedzielę 30.01 nad ranem dotrze do wybrzeża Estonii i później przemieści się przez Łotwę, Litwę, Białoruś i skręci nad Rosję. Niż będzie więc bliżej Polski, a przez to wichura będzie silniejsza na większym obszarze kraju i o kilka godzin dłuższa względem poprzednich wyliczeń.

Najnowsza prognoza wiatru. Wichura Nadia i orkan Malik

Wichura zacznie wkraczać do północnej Polski wzdłuż wybrzeża oraz do północno zachodnich dzielnic kraju już w sobotni 29.01 wieczór. W nocy silny wiatr będzie się przesuwał w głąb kraju. Do niedzielnego poranka powieje najsilniej nad morzem oraz generalnie w niemal całej zachodniej połowie Polski. Na pozostałym obszarze również wiatr się nasili i mówić będziemy o wichurze, choć do tego czasu słabszej niż na zachodzie. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie wichury Nadia w Polsce. Model GFS

Najnowsza prognoza porywów wiatru, wichura Nadia i orkan Malik, mapa wiatru 30 stycznia 2022

Prognozy amerykańskiego modelu GFS nadal pozostają groźne dla niemal całej zachodniej połowy kraju po miejscami dzielnice południowo wschodnie. Na tym obszarze wiatr w porywach miejscami może osiągnąć maksymalnie do około 90-120 km/h. Punktowo nad samym morzem oraz w górach powieje silniej. Prognozy nie wydają się przeszacowane, gdyż spodziewane są miejscami również burze, które dodatkowo w opadach konwekcyjnych nasilą wiatr. Z kolei na wschodzie i północnym wschodzie wiatr ma być nieco słabszy, ale i tak osiągnie w porywach do około 80-95 km/h, czyli może powodować szkody.

Najnowsza prognoza wichury Nadia w Polsce. Prognoza godzinowa z porywami wiatru, od 29, do 31 stycznia 2022. Model ICON

To już ostatnie godziny aby się przygotować do bardzo poważnej wichury na obszarze Polski. Wiatr osiągający w porywach na nizinach do 85-120 km/h jest zjawiskiem zawsze niosącym w naszym kraju liczne zniszczenia i częste przerwy w dostawie prądu. Uprzątnijmy balkony i tarasy, zaparkujmy samochody w bezpiecznym miejscu z dala od drzew. Wysoko w górach, zwłaszcza w Sudetach wiatr może osiągnąć nawet 170-180 km/h. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie wichury Nadia. Model ICON

 Wichura Nadia i orkan Malik, prognoza maksymalnego wiatru, model ICON, 30 stycznia 2022

Uśredniając wszystkie prognozy wiatru można stwierdzić, że obszarem najbardziej narażonym na niszczącą wichurę w Polsce, będzie obszar od całego wybrzeża przez województwo pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie po częściowo mazowieckie, świętokrzyskie, podkarpackie i warmińsko mazurskie. Dodajmy, że w czasie przejścia niżu i stref frontowych spodziewamy się licznych opadów, w tym deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, lokalnie krupy śnieżnej i drobnego gradu. Miejscami mogą wystąpić burze, w tym burze śnieżne. Wiatr w zachodniej Polsce zacznie słabnąć w niedzielę 30.01 wieczorem, a na pozostałym obszarze w nocy z 30/31 stycznia. Silny wiatr najdłużej utrzyma się we wschodniej Polsce, tutaj osłabnie dopiero w poniedziałek 31.01 w ciągu dnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!