
Bardzo niski poziom wody w rzekach. Rekordy minimum odnotowano na 8 wodowskazach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że z powodu długotrwałego okresu niekorzystnych warunków meteorologicznych na znacznym obszarze kraju w rzekach utrzymuje się niski stan wód. W 136 miejscach na wodowskazach notuje się stan poniżej średniego z wielolecia.
Niski poziom wody Wisły w Warszawie w czasie historycznego minimum w 2015 roku. Foto: Bil Piotr LysosTarcho
Absolutne minimum odnotowano na ośmiu stacjach, znajdujących się w dorzeczu Wisły. Na samej Wiśle rekordowo niskie stany wody nie zostały jeszcze osiągnięte. Rekordy zanotowano na wodowskazach w Kamesznicy, Rudze, Ludźmierzu, Łabowie, Uściach Gorlickich, Rudzie Jastkowskiej, Lubartowie i Kośminie. Z kolei w Warszawie poziom Wisły jest o 14 cm wyższy od przyjętego absolutnego minimum wynoszącego 26 cm z 2015 roku. Według przewidywań, w ciągu najbliższych dni nie spadnie poniżej 40 cm.
Wyjaśniła się kwestia warszawskiego rekordu, gdyż IMGW informuje, że na Wiśle do listopada 2017r. istniała stacja wodowskazowa zlokalizowana w Porcie Praskim - „Warszawa-Port”, na której najniższy stan wody zanotowano w sierpniu 2015r. Stan wody wynosił wtedy 40 cm, a przepływ wody wyliczony z krzywej przepływu 167 m3/s. Obecnie stacja wodowskazowa na tym odcinku Wisły przeniesiona jest w okolice Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i nosi nazwę „Warszawa-Bulwary”. Minimalny stan wody odnotowany w Porcie Praskim (40 cm) odpowiada 26 cm w obecnej lokalizacji stacji.
-Z niskimi stanami wody wiążą się także niskie wartości przepływu na rzekach. Obecnie w wielu miejscach obserwujemy niżówkę hydrologiczną, czyli sytuację gdy przepływy spadają poniżej przyjętego poziomu granicznego, który w tym przypadku określony jest przez średni niski przepływ z wielolecia (SNQ). Nadal, na 105 stacjach wodowskazowych w Polsce notowany jest przepływ poniżej przepływu średniego niskiego (SNQ), a na 3 stacjach przepływ spadł nawet poniżej NNQ. Aktualnie największe obniżenie się przepływu wody w rzekach poniżej SNQ obserwuje się w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim i lubuskim- informuje IMGW.
Prognozy pogody nie są korzystne. Przewidywane do końca lipca przelotne opady deszczu, nie doprowadzą do podniesienia stanu wód.
Wstępnie prognozowana suma opadów do końca lipca
Już teraz w wielu miejscach Polski jest susza rolnicza, a spodziewane jest dalsze pogarszanie się sytuacji, co może wpływać na indywidualne i komunalne ujęcia wody. Pomiary na wodowskazach IMGW możecie śledzić na stronach monitora.
Nie wiem, dlaczego przeniesiono stację z Portu Praskiego na Bulwary. W ten sposób zerwano ciągłość pomiarów.