
Nietypowy cyklon przyniesie wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. Ciśnienie gwałtownie spadnie
Zwykle wichury związane z przechodzącymi cyklonami w rejonie Polski poza obszarem burz zdarzają się w sezonie jesiennym lub zimowym, a w letnim są bardzo rzadkie. Nietypowy cyklon uderzy na wschodzie Europy w najbliższy poniedziałek, gdy wiatr w porywach miejscami przekroczy 100 km/h. Skutki żywiołu odczujemy również w kilku regionach naszego kraju.
Prognoza położenia cyklonu i zasięgu wichury w rejonie wschodniej Europy o godzinie 08:00, 29 lipca 2024
Najbliższej doby przetoczy się przez Polskę na chłodnym froncie atmosferycznym, z zachodu na wschód i północny wschód pogłębiający się cyklon Kirsti niosący ulewy, burze i silny wiatr oraz spychający upał z naszego kraju poza południowo wschodnie granice. Sytuacja będzie nietypowa bo gdy dotrze nad Kraje Bałtyckie w poniedziałek, to zmieni się jego trajektoria, ponadto ulegnie wzmocnieniu przy nabieraniu wilgoci z Bałtyku i dojdzie do gwałtownego spadku ciśnienia, a także wystąpienia ulewy i wichury.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w rejonie Polski na którym do 29 lipca 2024 wzmocni się i przemieści cyklon na wschód Europy
Zwykle wichury w Europie przynoszą głębokie cyklony wkraczające znad Atlantyku nad kontynent, a tym razem jego nietypowy główny rozwój nastąpi nad lądem w osi prądu strumieniowego przy podejściu w zasięg oddziaływania Bałtyku, gdzie nabierze dodatkowo wilgoci. Następnie z powodu blokady wyżowej i ustania prądu strumieniowo, zmieni kierunek na południowo wschodni i znad Krajów Nadbałtyckich zacznie się przesuwać nad Rosję, gdzie będzie się wypełniać. Wcześniej w rejonie gwałtownej cyklogenezy przyniesie ulewy, burze i wichury. Najsilniejszy wiatr zanotujemy na obszarze, zwłaszcza między Estonią, Łotwą, Litwą, Białorusią po północno wschodnie regiony Polski.
Prognozowany zasięg wichury w rejonie wschodniej Europy o godzinie 14:00, 29 lipca 2024
Wiatr na wymienionym obszarze miejscami osiągnie do 70-100 km/h, a lokalnie między szczególnie Litwą i Estonią może powiać ponad 100 km/h. W Polsce najsilniejszy wiatr w poniedziałek będzie występować w trakcie dnia między Mazurami i Podlasiem oraz miejscami w rejonach ościennych, gdzie osiągnie około 60-90 km/h. Zostanie więc przekroczony próg ostrzeżenia meteorologicznego pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.
Zobacz: Ochłodzenie zderzy się z upałem. Różnica temperatury sięgnie 14 stopni. Przejdą ulewy i burze
Prognozowany położenie cyklonu z przewidywanym ciśnieniem w Europie, 29 lipca 2024
Ciśnienie w centrum cyklonu spadnie do około 987 hPa. W tym czasie na zachód i południowy zachód od niego będzie występował obszar wyżowy. Wywoła to spory kontrast ciśnienia, a tym samym wzmocni wichury na wschodzie Europy. Dodatkowym zagrożeniem będą ulewy, które miejscami mogą wywołać w rejonie centrum cyklonu powodzie błyskawiczne.
Sprawdź: Ulewy zaleją domy. W oberwaniu chmury spadnie 180 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne w tym dniu
Źródło: DobraPogoda24.pl