| |
Zagrożenie!
Niestabilna masa powietrza nad Polską. Będą izolowane ulewy i burze z gradem. Jest alert pogodowy

Niestabilna masa powietrza nad Polską. Będą izolowane ulewy i burze z gradem. Jest alert pogodowy

Polska nadal pozostaje w zasięgu górnego niżu niewidocznego na mapach synoptycznych z zaznaczonym poziomem dolnej troposfery. Jego centrum znajduje się nad Bałkanami. Do kraju napływa coraz cieplejsza, ale również bardzo wilgotna i niestabilna masa powietrza. W kolejnych godzinach wzrośnie potencjał do powstawania rozproszonych przelotnych opadów deszczu i izolowanych burz. Niezwykle trudno wskazać regiony najbardziej narażone na te zjawiska, ale tam gdzie wystąpią, będą możliwe ulewy i lokalne burze z gradem. Miejscami w krótkim czasie może spaść do około 5-40 mm wody. Mniejszym zagrożeniem będą porywy wiatru. Wydano alert pogodowy pierwszego stopnia na najbliższą dobę 14/15 sierpnia.

Prognoza zasięgu niestabilnego powietrza i energii dostępnej drogą konwekcji nad Polską z upływem popołudnia, 14 sierpnia 2022

Izolowane burze i ulewy z gradem będą w Polsce, wydano alert pogodowy 14/15 sierpnia 2022

Mimo, że niestabilne powietrze obejmie przeważający obszar kraju, to bardzo trudno dziś wskazać rejony najbardziej narażone na opady deszczu i rozproszone burze, lokalnie z gradem. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawiska tam gdzie wystąpią, przyniosą intensywne opady deszczu i liczniejsze wyładowania atmosferyczne. Głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, lokalnie do około 40 mm. Zalecamy aby szczególnie w godzinach popołudniowych sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg bardzo rozproszonych przelotnych opadów i burz w Polsce, do godziny 17:00, 14 sierpnia 2022

Prognoza opadów i burz w Polsce, 14 sierpnia 2022

W minionych dniach, najwięcej opadów i burz zanotowano we wschodniej, częściowo centralnej i południowej Polsce. Miało spadło nawet 70 mm wody na m2 ziemi, zwłaszcza na Lubelszczyźnie.

Burze zanotowane w Polsce w ostatnich 48 godzinach

Burze w Polsce, gdzie zanotowano wyładowania, 13-14 sierpnia 2022

Burze prognozowane w ciągu najbliższej doby 14/15.08 wystąpią jedynie miejscami. W ich rejonie spodziewane są jednak intensywne opady deszczu, które mogą spowodować lokalne zalania i podtopienia. Z tego powodu wydano pierwszy stopień ostrzeżenia pogodowego.

Prognoza burz dla Polski, 14/15 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 14/15 sierpnia 2022

Różnica w prognozach burz między poszczególnymi synoptykami może być dziś znacząca, gdyż wynika ona z różnych wyliczeń numerycznych i ogólnej interpretacji warunków atmosferycznych. Przykładem są prognozy IMGW, gdzie obszar prawdopodobieństwa burz jest nieco inny.

Prognoza burz dla Polski IMGW-PIB, 14 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski 14 sierpnia 2022, gdzie zagrzmi, będzie grad i ulewy

Rozwój burz prognozowany jest szczególnie w godzinach popołudniowych oraz wieczorem. W nocy liczba zjawisk zacznie spadać. W tym okresie warto również śledzić najnowsze dane z radaru opadów.

Prognoza burz na noc 14/15 sierpnia 2022 według IMGW-PIB

Prognoza burz na noc 14/15 sierpnia 2022

W czasie burz wiatr miejscami nieco się nasili, ale nie prognozujemy gwałtownych zjawisk, gdyż wiatr nie przekroczy pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego. W porywach może osiągnąć do 45-65 km/h. Z uwagi na niepewność dotyczącą wystąpienia rejonów z opadami deszczu i burzami prognoza może się nieznacznie różnić od rzeczywistości. Mimo to, lokalne burze i ulewy z pewnością wystąpią. W najbliższych dniach sytuacja będzie podobna, aczkolwiek rozszerzy się również obszar upału w Polsce, a co za tym idzie przejściowo pogodnego nieba. Zjawiska burzowe i opady wystąpią głównie we wschodniej połowie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!