| |
Zagrożenie!
Nieprzejezdne drogi i zalane budynki. Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę. Noc będzie niespokojna

Nieprzejezdne drogi i zalane budynki. Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę. Noc będzie niespokojna

W ciągu dnia nad Polską ponownie rozwinęły się gwałtowne burze niosące nawalne opady deszczu, lokalnie gradu z silnym wiatrem. Miejscami dochodzi do zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej. Trudna sytuacja jest szczególnie w centrum kraju na Ziemi Łódzkiej, gdzie od kilku godzin utrzymywały się burze wielokomórkowe. Ulewy zalewają drogi i budynki. Część dróg jest nieprzejezdna. Burze przesuwają się do kolejnych regionów i będą możliwe wieczorem oraz w nocy.

Gwałtowne burze notowane nad Polską o godzinie 17:10, 18 sierpnia 2023. Dane Eumetsat

Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę, nieprzejezdne drogi i zalane budynki, noc na 19 sierpnia 2023 będzie niespokojna

Obecnie nowe burze zaczęły rozwijać się miejscami również na północnym zachodzie i na południu. Najgorzej jest szczególnie na wschodzie oraz w centrum Ziemi Łódzkiej po pogranicze z województwem świętokrzyskim, gdzie utrzymywały się burze wielokomórkowe generujące ulewne opady deszczu i lokalnie gradu. Godzinowe sumy opadów mogą osiągnąć lub przekroczyć nawet 30-50 litrów wody na m2 ziemi.

Silne burze zanotowane w Polsce między godziną 08:00-17:40, 18 sierpnia 2023

Gwałtowne burze zalewają drogi i budynki w Polsce, noc na 19 sierpnia 2023 również będzie burzowa

Potencjalne burze przesuwają się bardzo wolno na północ z lekkim odchyleniem na północny zachód. Wolne przesuwanie komórek burzowych jest przyczyną akumulacji opadów i ryzyka zalań, podtopień, a nawet lokalnej powodzi błyskawicznej. Przykładem jest Tomaszów Mazowiecki, gdzie drogi miejscami zostały zupełnie zalane.

Powódź błyskawiczna w centrum Polski. Skutki ulewy w Tomaszowie Mazowieckim, 18 sierpnia 2023

Z kolei na północy kraju burze generują miejscami dość częste opady gradu. Takie zjawiska odnotowano już w rejonie miejscowości Biały Bór, Bobolice i Polanów. Aktualnie aktywne burze wielokomórkowe występują szczególnie na południu Mazowsza w rejonie Radomia, lokalnie na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie, a także punktowo w Wielkopolsce i miejscami w województwie zachodniopomorskim. Wcześniej gwałtowna burza przeszła nad województwem łódzkim. Strażacy mieli mnóstwo pracy w samej Łodzi, gdzie wezwania dotyczyły głównie wypompowywania wody z piwnic, mieszkań i zakładów pracy. Woda zalała również wiele dróg i skrzyżowań.

Zalane drogi po ulewie w Łodzi, 18 sierpnia 2023

Burze charakteryzują się również wysoką aktywnością elektryczną stwarzającą dodatkowe zagrożenie ze strony piorunów. Doszło do pożarów słomy na polach, a także budynków w miejscowości Kazimierz w powiecie pabianickim oraz w Saniach w powiecie zgierskim i w Krześlowie w powiecie bełchatowskim. Najbliższej nocy również miejscami będą możliwe burze w Polsce, gdyż obecne warunki atmosferyczne umożliwiają ich rozproszone występowania i rozwijanie przez całą dobę. W rejonie nocnych burz porywy wiatru mogą osiągnąć do 60-80 km/h, a suma opadów sięgnie do około 20-35 mm. Punktowo może spaść również kilku cm grad.

Prognoza burz na noc 19 sierpnia 2023 dla Polski. Przewidywany obszar chwiejności powietrza w którym lokalnie mogą się rozwinąć burze

Prognoza burz na noc 19 sierpnia 2023 dla Polski

W sobotę 19 sierpnia w ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach popołudniowych ponownie rozwiną się silne burze, lokalnie o charakterze superkomórek wielokomórkowych układów z nawalnym deszczem, silnym wiatrem i gradem. Burze wystąpią szczególnie miejscami w centrum, na południu i północy kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!