| |
Zagrożenie!
Nieoczekiwane tornado pojawiło się w Polsce. Było związane z superkomórką. Mogło spowodować szkody

Nieoczekiwane tornado pojawiło się w Polsce. Było związane z superkomórką. Mogło spowodować szkody

W prognozie burzowej na wtorek 2 sierpnia zapowiadaliśmy umiarkowane ryzyko rozproszonych lokalnych burz na południowym wschodzie Polski. Zjawiska nie powinny być silne, ale co ciekawe pod jedną z superkomórek w rejonie Opatowa rozwinęła się trąba powietrza, czyli tornado. Ze zdjęć i raportów wynika, że lej powietrza mógł mieć kontakt z ziemią. Wówczas możemy mówić o pełnoprawnym tornadzie, w tym przypadku związanym z mezocyklonalną prawoskrętną superkomórką burzową.

Trąba powietrzna widoczna z miejscowości Włostów o godzinie 14:30, 2 sierpnia 2022

Na zdjęciach nadesłanych do naszej redakcji widać wyraźny lej powietrza związany z superkomórką burzową. Jest niemal pewne, że tornado dotknęło powierzchni ziemi. Był to głównie teren otwarty poza obszarem zabudowanym i aktualnie nie mamy informacji o szkodach.

Tornado widoczne na odcinku drogi między miejscowością Włostów i Gojców, 2 sierpnia 2022

Ryzyko trąby powietrznej w Polsce było dziś minimalne, dlatego to zjawisko jest dzisiaj pewnym zaskoczeniem. Ale jak się okazuje, nawet przy umiarkowanym prawdopodobieństwie burz, nie należy lekceważyć prognoz. Region świętokrzyski, był ujęty w naszej prognozie burzowej.

Prognoza burz dla Polski, 2 sierpnia 2022

Prognoza burz, tornado w świętokrzyskim, 2 sierpnia 2022

Trąba powietrza w województwie świętokrzyskim w pobliżu Opatowa

Niewykluczone, że później rozwinął się jeszcze jeden zalążek trąby powietrznej w rejonie Bałtowa w województwie świętokrzyskim.

Lej trąby powietrznej widoczny między Czernikowem, a Jagninem i Gojcowem. Nadesłał: Krzysztof Głąb, 2 sierpnia 2022

Wieczorem intensywność rozproszonych i przelotnych komórek burzowych, będzie słabnąć. Aktualnie grzmi i pada lokalnie w woj. świętokrzyskim i podkarpackim, zwłaszcza w rejonie Jarosławia. Zasięg opadów możecie śledzić na radarze opadów. Zachowajcie czujność i zawsze raportujcie w przypadku ciekawych zjawisk pogodowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!