| |
Zagrożenie!
Niemcy. Setki aktywistów protestowało i blokowało pracę kopalń odkrywkowych węgla brunatnego

Niemcy. Setki aktywistów protestowało i blokowało pracę kopalń odkrywkowych węgla brunatnego

W okolicach Lipska w Saksonii oraz w Brandenburgii starli się dziś 30.11 klimatyczni aktywiści - ekolodzy - z siłami policji. Protestujący próbowali zablokować pracę kilku kopalń odkrywkowych węgla brunatnego. Domagają się ich zamknięcia i odejścia niemieckiego sektora energetycznego od węgla.

W ruch poszły pałki i gaz łzawiący. Kilka osób zostało rannych, w tym trzech policjantów. Aktywiści zablokowali linie kolejową do elektrowni Jänschwalde. Firma energetyczna Leag musiała z tego powodu obniżyć jej wydajność do minimum. Elektrownia ratowała się zmagazynowanym węglem na jej terenie, ale jeśli blokady potrwają dłużej, to takie miasta jak Cottbus i Peitz mogą stracić dostawę ciepła.

Aktywiści na terenie kopalni odkrywkowej Schleenhain

Niemcy protest ekologów kopalnie węgla brunatnego

O swoje miejsca pracy martwią się górnicy. Nie zamierzają się oni łatwo poddać. Na terenie kopalń zorganizowali dyżury, a w razie „ataków aktywistów”, będą bronić swoje zakłady pracy. Protesty mają trwać nadal, bowiem rząd federalny Niemiec zamierza eksploatować odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego aż do roku 2038.

DobraPogoda24, Dw.com


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!