| |
Zagrożenie!
Niebo zmieniło kolor na zielone. Zjawisko zszokowało obserwatorów. Wygląda jak efekt gogli noktowizyjnych

Niebo zmieniło kolor na zielone. Zjawisko zszokowało obserwatorów. Wygląda jak efekt gogli noktowizyjnych

Meteorologia, to nie tylko prognozy pogody, ale także badanie różnych zjawisk atmosferycznych. Ciekawe i niebezpieczne zdarzenie miało miejsce 5 lipca 2022 w Dakocie Południowej w USA. Zamiast zwykle szarego nieba zwiastującego nadejście nawałnicy, tysiące Amerykanów zobaczyło nietypowe zjawisko zielonego nieba, w zasadzie chmur. Był to zwiastun silnych burz z gradem, ulewnym deszczem i wiatrem, z rykiem również zejścia tornad. Dlaczego niebo zmieniło kolor na zielony?

Zielone niebo wskazujące na podwyższone ryzyko opadów gradu. Dakota Południowa w USA. Foto: TT jkarmill

Zielone niebo w Dakocie Południowej w USA, 5 lipca 2022, nagrania i zdjęcia

Burze przez Południową Dakotę przeszły w godzinach popołudniowych. Przyniosły nawalne opady deszczu i dużego gradu. Niektóre gradziny miały wielkość piłek do tenisa. W oczy rzucał się niezwykły odcień towarzyszący burzom. Zamiast typowego ponurego szarego nieba przeważał zielony odcień bardzo przypominający obraz z gogli noktowizyjnych.

Efekt zielonego nieba w czasie burz w Dakocie Południowej w USA, 5 lipca 2022

Eksperci nie do końca poznali przyczynę tego zjawiska. Ciekawe jest to, że zielonkawo żółte niebo przed burzą jest powszechne w niektórych częściach świata, a w innych zupełnie nie występuje. Z obserwacji wynika, że ważna jest pora wystąpienia silnych burz najczęściej superkomórkowych. Zwykle ma to miejsce w godzinach późnopopołudniowych, gdy zwiększa się kąt padania promieni słonecznych, stąd w czasie zachodów słońca przeważa kolor czerwony nieba, a niebieski w ciągu dnia. Wówczas czerwony odcień łączy się z niebieskim i w efekcie zaczyna dominować kolor zielony. Nadciągająca burza zapewnia ciemne tło i zaczyna niwelować ten zielonkawy lub żółtawy odcień.

Zielony odcień nadciągającej superkomórki z opadami gradu. Dakota Południowa w USA, 5 lipca 2022

Zielone niebo i chmury w Dakocie Południowej  w USA, dlaczego niebo jest zielone, zdjęcia i nagrania 5 lipca 2022

Zwykle światło pod wysoką chmurą burzową wydaje się niebieskie z powodu rozpraszania przez kropelki wody, ale gdy niebieskie światło jest oświetlane przez czerwone światło zachodzącego słońca może stać się coraz bardziej zielone. Innym czynnikiem mogącym powodować ten odcień są opady gradu, gdyż rozpraszanie światła na gradzinach lodu może taki efekt wywołać.

Gradzina, jaka spadła w Dakocie Południowej w USA w czasie przechodzenia superkomórek burzowych z zielonym odcieniem nieba. Foto: FB Extreme Weather World

Zielone niebo w USA, przynosi opady gradu

Burzom i nawałnicom z opadami dużego gradu towarzyszyły również huraganowe porywy wiatru. W Huron zanotowano 154 km/h, w Agarze 146 km/h, w Ree Heights 140 km/h i Wall Lake 136 km/h. Zjawisko ostatecznie zostało sklasyfikowane jako derecho, czyli rozległa i długotrwała burza wiatrowa.

Zielona burza w mieście Sioux Falls w Dakocie Południowej

Intensywny zielony kolor towarzyszący niebezpiecznej burzy w USA robi naprawdę wrażenie. Podsumowując, tego typu odcień nieba i chmur burzowych zwiastuje nadciąganie nawałnic z opadami deszczu i dużego gradu, ale także z ryzykiem bardzo silnych porywów wiatru, nawet o sile huraganu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!