| |
Zagrożenie!
Niebezpieczny front burzowy przejdzie przez Polskę. Superkomórki i układy liniowe przyniosą gradobicia i wichury

Niebezpieczny front burzowy przejdzie przez Polskę. Superkomórki i układy liniowe przyniosą gradobicia i wichury

Z zachodu do Polski zbliża się załamanie pogody związane z przejściem aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego napędzanego przez niż Poly przesuwający się z Holandii nad Danię. W rejonach przedfrontowych dojdzie do rozwoju burz. Miejscami powstaną superkomórki i układy liniowe generujące ulewne opady deszczu, miejscami gradobicia i wiatr o sile wichury. Warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne. Wydano wysoki drugi stopień alertu pogodowego przed silnymi burzami.

Niebezpieczny front burzowy wkroczy z zachodu do Polski i przesunie się na wschód do 6 lipca 2023

Niebezpieczny front burzowy przejdzie przez Polske do 6 lipca, superkomórki i układy liniowe przyniosą gradobicia i wichury

Rozwój sytuacji atmosferycznej doskonale widać na aktualnych zdjęciach satelitarnych. Uwagę zwraca charakterystyczny ośrodek niżowy kręcący się odwrotnie do wskazówek zegara i zbliżający się nad Danię oraz jego strefa frontowa napędzana siłą odśrodkową, która znad Niemiec w ciągu dnia wkroczy do Polski.

Widoczne położenie niżu i strefy frontowej wraz z naniesionym kierunkiem przemieszczania o godzinie 09:10, 5 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Front burzowy przyniesie nawałnice, gradobicia, ulewy i wichury w Polsce, drugi stopień alertu pogodowego do 6 lipca 2023

Przed frontem nad Polską zalega bardzo ciepła i niestabilna masa powietrza w której szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych na liniach zbieżności wiatru będą się tworzyć burze. Możliwe jest powstanie niebezpiecznego układu liniowego, w którym głównym zagrożeniem będzie uderzenie bardzo silnego wiatru, w porywach do 70-90, lokalnie nawet 100 km/h, a punktowo być może więcej.

Prognoza burz dla Polski według IMGW do godziny 20:00, 5 lipca 2023

Spodziewamy się rozwoju również izolowanych burz, a także układów wielokomórkowych oraz co najmniej kilku superkomórek. Burze mają być aktywne elektrycznie. Przyniosą miejscami nie tylko intensywny przelotny deszcz, ale również silne porywy wiatru i lokalnie gradobicia, z gradzinami mogącymi osiągać do około 2-5 cm średnicy. Przed uaktywnieniem burz w Polsce będzie gorąco, a miejscami wręcz upalnie, bo spodziewamy się w wielu regionach temperatury maksymalnej do około 25-31 st. C. Najcieplej będzie w południowej i wschodniej połowie kraju.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 6 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski, front burzowy do 6 lipca 2023

Przygotowaliśmy stosowną prognozę burzową na której znajduje się pierwszy i drugi stopień alertu pogodowego. Zjawiska burzowe najsilniejsze miejscami powinny być szczególnie między Kujawami przez częściowo Wielkopolskę i Ziemie Łódzką po Opolszczyznę, Górny Śląsk i Małopolskę oraz we wschodnich regionach Dolnego Śląska.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza nad Polską i energii CAPE niezbędnej do inicjacji konwekcji do godziny 20:00, 5 lipca 2023

Aktywny front burzowy uderzy w Polskę 5-6 lipca 2023, gradobicia, ulewy i wichury

Burze wieczorem i nocą na 6 lipca będą tracić na sile i przesuwać się nieco na wschód i północny wschód kraju z pasa centralnego rozciągającego się z północy na południe. Zalecamy śledzenie najnowszych danych z radaru opadów oraz z detektorów burzowych. Miejscami warunki pogodowe mogą być niebezpieczne i powodować szkody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
wojtek

Dziśiaj Bendom Burze wojtek

07 lipiec 2023 - 16:45
Odpowiedz