Niebezpieczny front burzowy przejdzie przez Polskę. Superkomórki i układy liniowe przyniosą gradobicia i wichury
Z zachodu do Polski zbliża się załamanie pogody związane z przejściem aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego napędzanego przez niż Poly przesuwający się z Holandii nad Danię. W rejonach przedfrontowych dojdzie do rozwoju burz. Miejscami powstaną superkomórki i układy liniowe generujące ulewne opady deszczu, miejscami gradobicia i wiatr o sile wichury. Warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne. Wydano wysoki drugi stopień alertu pogodowego przed silnymi burzami.
Niebezpieczny front burzowy wkroczy z zachodu do Polski i przesunie się na wschód do 6 lipca 2023
Rozwój sytuacji atmosferycznej doskonale widać na aktualnych zdjęciach satelitarnych. Uwagę zwraca charakterystyczny ośrodek niżowy kręcący się odwrotnie do wskazówek zegara i zbliżający się nad Danię oraz jego strefa frontowa napędzana siłą odśrodkową, która znad Niemiec w ciągu dnia wkroczy do Polski.
Widoczne położenie niżu i strefy frontowej wraz z naniesionym kierunkiem przemieszczania o godzinie 09:10, 5 lipca 2023. Dane: Eumetsat
Przed frontem nad Polską zalega bardzo ciepła i niestabilna masa powietrza w której szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych na liniach zbieżności wiatru będą się tworzyć burze. Możliwe jest powstanie niebezpiecznego układu liniowego, w którym głównym zagrożeniem będzie uderzenie bardzo silnego wiatru, w porywach do 70-90, lokalnie nawet 100 km/h, a punktowo być może więcej.
Prognoza burz dla Polski według IMGW do godziny 20:00, 5 lipca 2023
Spodziewamy się rozwoju również izolowanych burz, a także układów wielokomórkowych oraz co najmniej kilku superkomórek. Burze mają być aktywne elektrycznie. Przyniosą miejscami nie tylko intensywny przelotny deszcz, ale również silne porywy wiatru i lokalnie gradobicia, z gradzinami mogącymi osiągać do około 2-5 cm średnicy. Przed uaktywnieniem burz w Polsce będzie gorąco, a miejscami wręcz upalnie, bo spodziewamy się w wielu regionach temperatury maksymalnej do około 25-31 st. C. Najcieplej będzie w południowej i wschodniej połowie kraju.
Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 6 lipca 2023
Przygotowaliśmy stosowną prognozę burzową na której znajduje się pierwszy i drugi stopień alertu pogodowego. Zjawiska burzowe najsilniejsze miejscami powinny być szczególnie między Kujawami przez częściowo Wielkopolskę i Ziemie Łódzką po Opolszczyznę, Górny Śląsk i Małopolskę oraz we wschodnich regionach Dolnego Śląska.
Prognozowany obszar chwiejności powietrza nad Polską i energii CAPE niezbędnej do inicjacji konwekcji do godziny 20:00, 5 lipca 2023
Burze wieczorem i nocą na 6 lipca będą tracić na sile i przesuwać się nieco na wschód i północny wschód kraju z pasa centralnego rozciągającego się z północy na południe. Zalecamy śledzenie najnowszych danych z radaru opadów oraz z detektorów burzowych. Miejscami warunki pogodowe mogą być niebezpieczne i powodować szkody.
DobraPogoda24.pl
Dziśiaj Bendom Burze wojtek