| |
Zagrożenie!
Polska jedyna w UE nie zobowiązała się do neutralności klimatycznej. Prezydent Francji grozi Polsce brakiem dostępu do unijnych funduszy

Polska jedyna w UE nie zobowiązała się do neutralności klimatycznej. Prezydent Francji grozi Polsce brakiem dostępu do unijnych funduszy

W nocy z czwartku na piątek 12/13.12 przed godz. 01:00, unijni przywódcy porozumieli się w sprawie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. Tylko jeden kraj - Polska - wyłamała się z tego zobowiązania, bo jak argumentował premier Mateusz Morawiecki, nie jesteśmy teraz w stanie podjąć takiego zobowiązania. Przewodniczący Rady Charles Michel powiedział, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 roku.

W konkluzji został w punkcie 3 wpisany wyjątek dotyczący Polski. Mówi on, że będziemy w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej. Polski premier tłumaczył, że nasz kraj rozumie państwa będące w innej sytuacji społeczno - gospodarczej. Podczas obrad wielokrotnie przedstawiał argumenty na rzecz polskich rozwiązań i jednocześnie informował na co stać nasz kraj.

Neutralność klimatyczna UE do roku 2050. Stanowisko Polski

Mateusz Morawiecki podkreślił, że działania na rzecz transformacji energetyczno - klimatycznej będą wsparte specjalnym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 100 mld euro na najbliższą 7 letnią perspektywę finansową. -”Wiemy, że znaczna część z tego funduszu, trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadnie właśnie Polsce"- wyjaśniał premier. Jak dodał, środki na przemiany energetyczne ma przeznaczać Europejski Bank Inwestycyjny. W ocenie szefa polskiego rządu, konkluzje obrad zobowiązują Polskę do pewnych działań, ale jednocześnie dają "ogromne pole manewru".

Zupełnie innego zdania jest prezydent Francji. Uważa on, że brak zobowiązania do neutralności klimatycznej w Unii do 2050 roku będzie wiązać się z brakiem dostępu do unijnych funduszy. Emmanuel Macron mówił o tym na zakończenie szczytu w Brukseli. -"Jeżeli Polska ostatecznie nie zobowiąże się do celu, to sama postawi się poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności"- powiedział Macron.

Premier Mateusz Morawiecki uważa inaczej. Szef rządu mówił na konferencji kończącej szczyt, że transformacja energetyczna w Polsce będzie wspierana przez unijny fundusz sprawiedliwej transformacji, a najbliższe miesiące będą poświęcone negocjacjom na temat warunków wypłaty funduszy.

DobraPogoda24, IAR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!