| |
Zagrożenie!
Nawałnice zrywały dachy w Polsce. Po burzach ponad 3600 interwencji strażaków. 7 osób zostało rannych

Nawałnice zrywały dachy w Polsce. Po burzach ponad 3600 interwencji strażaków. 7 osób zostało rannych

Potężną i miejscami rekordową falę upałów w Polsce zakończyły bardzo silne burze z nawałnicami. W wielu regionach wiatr zrywał dachy budynków mieszkalnych, ponadto dochodziło do zalewania i podtapiania dróg i posesji oraz wystąpiły gradobicia niszczące samochody i uprawy. Straż pożarna do tej pory interweniowała ponad 3600 razy. Najwięcej w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko pomorskim, gdzie odnotowano niemal 1500 zdarzeń. Ewakuowana 20 obozów harcerskich. W rejonie Polski w ciągu ostatniej doby zanotowano ponad 260 tysięcy wyładowań atmosferycznych. 7 osób zostało rannych, w tym 2 strażaków. Na szczęście nikt nie zginął.

Nawałnice i burze zrywały dachy budynków mieszkalnych w Polsce. Miejscowość Kruszki w pobliżu Piły w Wielkopolsce. Foto: Eligiusz Komarowski, 1 lipca 2022

Nawałnice i burze zrywały dachy po upałach, 1 lipca 2022. Bilans burz

Do godziny 6:00, 2 lipca - zanotowano ponad 3600 interwencji Straży Pożarnej w związku z burzami, jakie przechodziły nad Polską w ciągu minionej doby - poinformował Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. Z powodu burz i towarzyszącym im gwałtownych zjawisk - rannych zostało co najmniej 7 osób, w tym 2 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej. Dramatyczna sytuacja miała miejsce w powiecie chojnickim, gdzie na samochód spadło drzewo. W środku przebywało 5 osób i potrzebna była pomoc strażaków.

Burze zanotowane w Polsce w ciągu ostatnich 24 godzin. W rejonie Polski padło ponad 262 tysiące wyładowań

Nawałnice i burze w Polsce, bilans zdarzeń 1 lipca 2022, interwencje strażaków, gdzie zerwało dachy

Kilka z tych piorunów uderzyło w budynki i wywołało pożary. Prewencyjnie ewakuowano 20 obozów harcerskich, głównie w północnych regionach kraju. W sumie ponad 950 dzieci przeniesiono z namiotów do budynków jeszcze przed nadejściem nawałnic. Silny wiatr łamach drzewa i zrywał dachy lub linie energetyczne. Przykładem może być miejscowość Sierakowice w województwie pomorskim. Na nagraniu widzimy, jak silny wiatr zerwał część dachu jednego z budynków.

Skutki burz i nawałnic w miejscowości Stare Pole, 1 lipca 2022

Struktury burzowe przynosiły również nawalne opady deszczu, które miejscami powodowały zalania i podtopienia. Do takich zdarzeń doszło w wielu miastach, w tym w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Bielawie, czy w Bydgoszczy.

Zalana Bydgoszcz po nawałnicy, 1 lipca 2022

Dziś 02.07 burze miejscami mogą jeszcze wystąpić we wschodniej i północno wschodniej Polsce, ale nie powinny być aż tak gwałtowne, jak te z minionej doby. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!