| |
Zagrożenie!
Nawałnice z gradobiciami na południu. Grad niszczy uprawy i zasypuje drogi. Przechodzą superkomórki burzowe

Nawałnice z gradobiciami na południu. Grad niszczy uprawy i zasypuje drogi. Przechodzą superkomórki burzowe

Tegoroczny czerwiec obfituje w nawałnice niosące ulewy, gradobicia i gwałtowne burze w wielu krajach Europy szczególnie na południe od Polski. Zjawiska w ostatnich dniach docierają również do naszego kraju, ale jeszcze na ogół bez większych gradobić. Grad o średnicy 2-4 cm zasypuje drogi, niszczy uprawy, a nawet tworzy zaspy lodowe. Przykładem jest Słowenia, gdzie doszło do potężnego gradobicia w rejonie Lublany, Ormoza i Scavnicy. Supekomórki burzowe wcześniej przyniosły gradobicia na terenie Austrii.

Potężne gradobicie w Słowenii w rejonie Scavnicy, 9 czerwca 2023. Foto: FB Aljosa Kaucic

Nawałnice niosą gradobicia w Słowenii w rejonie Lublany i Ormoza, grad zasypuje drogi i niszczy uprawy, superkomórki burzowe czerwiec 2023

Między środkową i południową Europą przebiega obecnie granica wpływu oddziaływania wyżu Yunchia z północy kontynentu oraz pola obniżonego ciśnienia z południa. Słaby przepływ powietrza w troposferze oraz blokada wyżowa z północy powoduje bardzo wolne przemieszczanie się wypiętrzających chmur burzowych. Dochodzi więc do częstych zalań, a w rejonie wysokich chmur cumulonimbus również do gradobić.

Burze zanotowane między rejonem Polski po Bałkany w ciągu ostatnich dwóch dni 8-10 czerwca 2023

Nawałnice z gradobicia w Europie, grad niszczy uprawy i zasypuje drogi w Słowenii, czerwiec 2023

Lokalne natężenie opadów gradu jest bardzo duże. Napływają raporty o powstaniu pokrywy lodowej wahającej się w ostatnich dniach punktowo między Niemcami, Czechami, Austrią i Słowenią, od 2, do 15 cm. Lodowe zaspy na drogach powstały szczególnie w Czechach w rejonie miejscowości Radobycice. Tuż po gradobiciu powstawała mgła, a z topniejącego gradu tworzyły się zalania i podtopienia.

Skutki potężnego gradobicia w Słowenii, 8 czerwca 2023

Opady gradu niszczyły wszelkie uprawy. Rolnicy i sadownicy dosłownie załamują ręce, bo straty upraw w rejonie gradobić sięgają 80-100 procent. W zasadzie ten rok trzeba dosłownie spisać na straty. Zasięg nawałnic nie jest duży, bo czasami obejmuje obszar kilku km2, ale tam, gdzie żywioł uderzy bezpośrednio straty są poważne.

Skutki gradobicia w Słowenii, 9 czerwca 2023

W najbliższych dniach główne ryzyko ulew z burzami w Europie obejmuje szczególnie rejon zachodniej i południowej Ukrainy przez miejscami Rumunie, dalszą część środkowych i południowych Bałkanów po obszar między południową Francją i północną Hiszpanią. Sporo deszczu ma spaść również na północy i północnym zachodzie Algierii. Miejscami może dojść do powodzi błyskawicznych. W krajach ościennych ulewy będą mieć zasięg lokalny.

Prognozowana suma opadów i zasięg ulew w Europie do 14 czerwca 2023

Ulewy i gradobicia, prognoza opadów w Europie do 14 czerwca 2023

Burzom i ulewom ponownie będą towarzyszyć lokalne gradobicia. Z powodu burz mogą się zdarzać opóźnienia w połączeniach lotniczych, gdyż piloci będą musieli czekać na poprawę warunków pogodowych lub trasa przelotu ulegnie zmianie ze względu na potrzebę omijania chmur burzowych.

Gradobicie w Słowenii w Żbigowcach koło Górnej Radgony, 9 czerwca 2023

Ryzyko burz gradowych w ciągu najbliższej doby na 11 czerwca w rejonie Europy jest nieco mniejsze niż w ostatnich dniach, ale również występuje. Grad spodziewany jest szczególnie na zachodzie i północy Ukrainy, lokalnie między północnymi Włochami po pogranicze Austrii ze Słowenią i lokalnie w Rumunii. Znacznie większe prawdopodobieństwo burz gradowych obejmuje miejscami Turcję aż po obszar Gruzji i Armenii. Bardzo poważne ryzyko gradobić występuje na północy Tunezji i północnym zachodzie Algierii aż po lokalnie Sycylię.

Prognoza burz dla Europy na 11-12 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 11 czerwca 2023, gradobicia w Słowenii i na południu

Następnej doby z 11-12 czerwca ryzyko burz gradowych w Europie obejmie głównie miejscami Hiszpanię aż po pogranicze z południową Francją, ponadto północne Włochy, lokalnie Rumunię oraz miejscami środkową i południowo zachodnią Turcję.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!