| |
Zagrożenie!
Nawałnice wrócą do Polski. Front przyniesie wichury i silne burze. Wiemy, kiedy pogoda będzie groźna

Nawałnice wrócą do Polski. Front przyniesie wichury i silne burze. Wiemy, kiedy pogoda będzie groźna

Po kilku dniach z ulewami i burzami w Polsce, warunki atmosferyczne na chwilę się ustabilizowały, ale w prognozach już widnieją kolejne silne burze, które miejscami mogą mieć charakter nawałnic. Na uwagę zasługuje chłodny front atmosferyczny, jakie przemknie przez Polskę z zachodu na wschód w poniedziałek 13 czerwca. Miejscami przyniesie intensywne przelotne opady deszczu i lokalnie gradu, a także punktowo bardzo silne porywy wiatru o sile wichury. Sprawdźmy wstępne prognozy i zobaczmy, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Aktualnie prognozowana chwiejność powietrza i energia dostępna w czasie konwekcji o godzinie 14:00, 13 czerwca 2022

Front burzowy przyniesie nawałnice w Polsce, pogoda może być niebezpieczna. Prognoza burz na 13 czerwca 2022

Słabe i nieliczne przelotne opady i lokalne burze mogą się zdarzyć w Polsce już w niedzielę 12.06. Będą jednak bardzo rozproszone. Znacznie ciekawsza sytuacja zapowiada się w najbliższy poniedziałek 13.06. W tym dniu z zachodu na wschód Polski, będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny na którym dodatkowo może się rozwinąć płytki niż.

Wstępnie prognozowany zasięg przelotnych opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 14:00, 13 czerwca 2022

Front burzowy przyniesie nawałnice, możliwe silne burze w Polsce, mapa opadów 13 czerwca 2022

Wraz ze wzrostem chwiejności termodynamicznej zaczną się tworzyć miejscami komórki burzowe, które mogą stać się formacjami liniowymi. Możliwe będą również groźne superkomórki z silnym wiatrem i gradem. Z uwagi na obecność słabego prądu strumieniowego nad Polską, burze będą się względnie dość szybko przemieszczać, dlatego głównym zagrożeniem nie będą ulewne opady deszczu, choć miejscami może spaść do około 10-40 mm wody. Podtopienia, jeśli się pojawią to wyłącznie lokalnie. Nie będzie to skala opadów, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym tygodniu w czasie stacjonarnych burz.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 13 czerwca 2022

Nawałnice i burze wrócą do Polski, możliwe wichury 13 czerwca 2022

Przechodzący front, będzie związany z cyrkulacją strefową. W tym przypadku głównym zagrożeniem w czasie burz, będą liczne wyładowania atmosferyczne i punktowe bardzo silne porywy wiatru w czasie wymiany masy powietrze przy przejściu frontu. Wiatr lokalnie może osiągnąć w porywach do 70-90 km/h, a punktowo nawet 100 km/h. Taki wiatr może miejscami powodować zniszczenia.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 06:00, 14 czerwca 2022

Burze i nawałnice w prognozach dla Polski, możliwy wiatr o sile wichury, 13 czerwca 2022

Powyższa prognoza opadów w Polsce jest wstępna i ze względu na dynamiczne zjawiska w czasie burz może się zmienić dla poszczególnych regionów. Mapa przede wszystkim wskazuje obecnie potencjał możliwych opadów.

Wstępna prognoza burz dla Polski według IMGW na 13 czerwca 2022

Prognoza burz dla Polski według IMGW, gdzie będą nawałnice 13 czerwca 2022

Nasze precyzyjne prognozy burzowe wydajemy codziennie w sezonie burzowym o poranku. Zachęcamy do sprawdzania i śledzenia najnowszych opracowań i wpisów, aby nic istotnego nie umknęło waszej uwadze. Wstępnie możemy zasygnalizować, że burz najwięcej powinno być w poniedziałek 13.06 w północnych i północno wschodnich, środkowych, wschodnich i częściowo południowych regionach Polski. W tych regionach kraju burze miejscami mogą mieć silniejszy przebieg. Będziemy to nadal weryfikować. Więcej szczegółów podamy w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!