| |
Zagrożenie!
Nawałnice uderzą w Polskę. Przejdzie nocny MCS z superkomórkami. Burze przyniosą ulewy, gradobicia i wichury

Nawałnice uderzą w Polskę. Przejdzie nocny MCS z superkomórkami. Burze przyniosą ulewy, gradobicia i wichury

Przed nami silne załamanie pogody po którym upał zostanie usunięty z Polski. Wieczorem oraz w nocy na 30 sierpnia 2023 przejdzie przez nasz kraj wielokomórka mezoskalowa burza MCS z lokalnymi wbudowanymi superkomórkami. W ich rejonie wystąpią miejscami nawałnice szczególnie we wschodniej połowie kraju. Zagrożeniem będą opady dużego gradu oraz bardzo silne niszczące porywy wiatru. Miejscami pojawią się także nawalne opady deszczu powodujące zalania. Sytuacja będzie dynamiczna i potencjalnie niebezpieczna.

Silne burze przejdą przez wschodnią połowę kraju w ciągu najbliższej doby na 30 sierpnia 2023

Nawałnice przejdą przez Polskę, będzie mezoskalowa burza MCS w nocy na 30 sierpnia 2023 z superkomórkami

Nad Polską zalega pofalowany front atmosferyczny oddzielający chłodne powietrze polarnomorskie na zachodzie od chwiejnego, niestabilnego, wilgotnego i bardzo ciepłego zwrotnikowego na wschodzie. Na froncie pojawi się dodatkowo ośrodek niżowy, ponadto będą odpowiednie warunki termodynamiczne sprzyjające inicjacji wielokomórkowej zorganizowanej burzy. Rozproszone burze pojawią się miejscami już w ciągu dnia, jednak główny układ zacznie wkraczać do południowej i południowo wschodniej Polski w godzinach wieczornych.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 30 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski 30 sierpnia 2023

Aktualnie burze lokalnie występują w województwie łódzkim i zanikają w warmińsko mazurskim. Do wieczora miejscami we wschodniej połowie Polski jeszcze powinny się rozwinąć, w tym niewykluczone superkomórki. W ich rejonie może spaść duży grad nawet o średnicy 4-8 cm, a wiatr w porywach może przekroczyć 70-100 km/h. Wystąpią również ulewne opady deszczu mogące powodować lokalne zalania. Sytuacja zacznie się komplikować w godzinach wieczornych i nocnych.

Prognoza burz dla Polski na noc 30 sierpnia 2023 według IMGW

W odróżnieniu do naszej prognozy, obszar z ryzykiem silnych burz w Polsce według meteorologów IMGW jest nieco większy. Nie można tego wykluczyć, gdyż niestabilne prognozy wynikają z zafalowania na froncie. Generalnie spodziewamy się wieczorem szczególnie na obszarze, od lokalnie województwa śląskiego przez małopolskie i podkarpackie rozwoju licznych burz, także miejscami w formie superkomórek, które następnie w formie mezoskalowej burzy MCS będą się w nocy przesuwać na północ w głąb kraju przez szczególnie województwo świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, częściowo łódzkie po warmińsko mazurskie i podlaskie.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce w którym miejscami w nocy pojawią się burze do godziny 02:00, 30 sierpnia 2023

Nocne nawałnice uderzą w Polskę na 30 sierpnia 2023, będą superkomórki z gradobiciami i wichurami

Modele dużej rozdzielczości przewidują spore zagrożenie ze strony burz w formie silnego wiatru, miejscami w porywach nawet do około 100-120 km/h. W takim przypadku ryzyko zerwania dachów i złamania drzew oraz przerw w dostawie prądu będzie znaczne. Możliwe są również opady dużego gradu do około 4-8 cm średnicy, a sumy opadów mogą sięgnąć do około 20-60 mm. Występują także umiarkowane prawdopodobieństwo lokalnej trąby powietrznej. Największe ryzyko silnych burz dotyczy miejscami głównie wschodniej połowy Polski. Wszystko rozstrzygną bieżące dane z radarów pogodowych na których będziemy widzieć, gdzie faktycznie rozwijają się i przechodzą silne burze. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!