| |
Zagrożenie!
Nawałnice przynoszą gradobicia na południu. Grad jest ogromny. Żywioł niszczy dachy, ściany i samochody

Nawałnice przynoszą gradobicia na południu. Grad jest ogromny. Żywioł niszczy dachy, ściany i samochody

To była kolejna doba w Europie z silnymi nawałnicami niosącymi burze z potężnymi ulewami i gradobiciami. Grad o średnicy co najmniej 4-9 cm uderzył tym razem szczególnie miejscami w Rumunii, Serbii i Słowenii. Twarde kule lodowe dziurawiły dachy, wgniatały karoserię samochodów, rozbijały szyby i uszkadzały elewację ścian oraz niszczyły uprawy rolne. Gradobicia notowano w rejonie miejscowości Doroslovo, Srpski Miletic, Backi Gracac, Kruscic, Kula, Kucura, Olari i Jamu Mare.

Ogromne gradziny spadły w Rumunii w rejonie miejscowości Olari i Horezu w okręgu Valcea, 13 lipca 2023. Foto: FB Popa Costel

Nawałnice z gradobiciami w Rumunii, Serbii i Słowenii, lipiec 2023, grad niszczył dachy, ściany i samochody

Prognozy burzowe poprawnie wskazały regiony najbardziej narażone na opady dużego gradu. Wśród tych regionów była szczególnie Rumunia, Serbia i Słowenia, gdzie przeszły bardzo silne burze niosące nawałnice z gradobiciami, ulewami i silnymi porywami wiatru. Burze były również bardzo aktywne elektrycznie. Rejonów z zanotowanymi opadami gradu jest bardzo dużo.

Silne burze z ulewami i gradobiciami zanotowane w Europie minionej doby między Słowenią, Chorwacją, Serbią i Rumunią do godziny 12:25, 14 lipca 2023

Silne gradobiciami w Rumunii i Serbii, lipiec 2023, grad niszczył uprawy, dachy i samochody

Ogromne gradobicia były ponownie skutkiem rozwinięcia się burz superkomórkowych, które kilkadziesiąt godzin wcześniej przyniosły bardzo duży grad szczególnie w północnych Włoszech i południowo wschodniej Francji. Minionej doby bardzo silne burze nawiedziły zwłaszcza hrabstwo Timis w Rumunii, gdzie żywioł spowodował wiele szkód. Wiatr powalił dziesiątki drzew, a grad uszkodził domy i samochody. Bez prądu pozostały cztery miejscowości.

Skutki potężnego gradobicia w Rumunii w rejonie miejscowości Jamu Mare, 13 lipca 2023

Nadal trwa szacowanie strat, które będą niezwykle wysokie, gdyż duży grad dosłownie niszczył wszystko na swojej drodze. Olbrzymie straty po gradobiciu odnotowano również w wielu regionach szczególnie północnej Serbii. Kule lodowe dziurawiły dachy pokryte dachówkami i materiałem z tworzywa, ponadto niszczyły elewację budynków, w tym także dziurawiły rolety zewnętrzne i oczywiście rozbijały szyby w samochodach oraz wgniatały karoserię.

Skutki ogromnego gradobicia w Serbii w miejscowości Kucura, 13 lipca 2023

Niezwykłe wrażenia robią nagrania gradobić. Na licznych relacjach widać, że natężenie opadów gradu było ogromne. W zaledwie kilka minut zaczynało się robić biało. Grad był tak gęsty, że nie było szans aby wyjść na zewnątrz i nie zostać trafionym. Największy grad w tym sezonie spadł jednak w Słowenii. Wstępne dane mówią o średnicy gradziny blisko 14 cm. Taki grad spadł w miejscowości Gorenja Lepa Vas w pobliżu miasta Krsko na wschodzie kraju.

Gigantyczne gradobicie w Serbii, 13 lipca 2023

Na szczęście prawdopodobieństwo burz z opadami dużego gradu w Europie najbliższej doby będzie mniejsze z uwagi na obecność ośrodka wyżowego nad wschodnimi regionami. Główne umiarkowane ryzyko gradobić obejmuje obecnie obszar między południowo wschodnią Rumunią po Bułgarię.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 15 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy, 15 lipca 2023

W Polsce po burzach i ulewach, jakie minionej doby spowodowały miejscami liczne zalania i podtopienia (obecnie ich pozostałości jeszcze występują na Podlasiu i na krańcach wschodnich Podlasia), w następnych godzinach będziemy mogli odetchnąć do czasu nadejścia kolejnego frontu, ale o tym będziemy informować w stosownym czasie. Sobota 15 lipca w całym kraju zapowiada się prawdziwie letnia ze słońcem i wysoką temperaturą, w wielu regionach z upałem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!