Nawałnice przejdą przez Polskę. Wieczorne i nocne burze zakłócą sen. Grad z ulewami i silnym wiatrem namiesza
Przed nami kolejne gwałtowne burze, które w niestabilnej, ciepłej i wilgotnej masie powietrza na pofalowanym froncie rozwiną się szczególnie w pasie południowej Polski. Miejscami zjawiska mogą być silne o charakterze nawałnicy z ulewnym deszczem, gradobiciami i porywistym wiatrem, zwłaszcza w rejonie rozwinięcia superkomórki. Konwekcja ruszy lokalnie z upływem popołudnia, a główne burze wystąpią późnym popołudniem, wieczorem i wczesną nocą. Komórki burzowe mogą miejscami zakłócić sen i odpoczynek po dniu pracy.
Gwałtowne burze na pofalowanym froncie rozwiną się nad Polską w ciągu najbliższej doby na 23 sierpnia 2023
Minionej doby burze w Polsce również się rozwinęły, ale było mniej liczne niż wskazywały prognozy. Silne zjawiska objęły szczególnie południowe dzielnice Śląska i Małopolski, a wcześniej wystąpiły od Dolnego Śląska po Ziemie Łódzką. Najbliższej doby burz będzie znacznie więcej, zwłaszcza, że spodziewamy się rozwoju większego układu wielokomórkowego z możliwymi także superkomórkami. Właśnie w ich rejonie zjawiska burzowe mają być najsilniejsze.
Burze zanotowane w Polsce minionej doby na 22 sierpnia 2023
Rozwoju konwekcji spodziewamy się z upływem popołudnia, zwłaszcza późnym popołudniem, a także wieczorem oraz w pierwszej części nocy. W tym okresie burze rozwiną się miejscami szczególnie na Dolnym Śląsku, a później także na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie po Małopolskę. Punktowo, lokalne burze mogą wystąpić także w rejonach ościennych.
Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 23 sierpnia 2023
Stosowne prognozy burzowe przygotowali również meteorolodzy IMGW. W tym przypadku silne burze w ciągu najbliższej doby także są prognozowane w południowym pasie kraju, przy czym nie zdecydowano się na wydanie drugiego stopnia alertu pogodowego, a jedynie pierwszego.
Prognoza burz dla Polski na 22 sierpnia i na noc 23 sierpnia 2023 według IMGW
Potencjalne burze mogą przynosić silne porywy wiatru do 60-90 km/h, a w rejonie superkomórki nawet powyżej tego zakresu. W miejscach lokalnych oberwań chmury może spaść do około 15-40 litrów wody na m2 ziemi. Możliwe są również lokalne opady gradu o średnicy do 1-4 cm. Prognozy wskazują wysoki parametr SRH w dolnej warstwie troposfery, a to przy obniżonym poziomie kondensacji wskazuje także na niewykluczone umiarkowane ryzyko lokalnej trąby powietrznej.
Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce o godzinie 23:00, 22 sierpnia 2023 w którym miejscami rozwiną się burze
Główne silne burze miejscami powinny wystąpić między Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, Górny Śląskiem, Małopolską po południowe dzielnice Podkarpacia w osi największej chwiejności powietrza. Silne komórki burzowe z uwagi na dynamiczne procesy atmosferyczne potrafią czasami pojawić się poza wskazanym głównym obszarem, dlatego zawsze zalecamy bieżące śledzenie wskazań radarów pogodowych.
DobraPogoda24.pl