| |
Zagrożenie!
Nawałnice przejdą przez Polskę. Niż Emmelinde przyniesie burze, wichury, grad i ulewny deszcz. Mamy najnowsze prognozy

Nawałnice przejdą przez Polskę. Niż Emmelinde przyniesie burze, wichury, grad i ulewny deszcz. Mamy najnowsze prognozy

Przed nami poważne załamanie pogody, jakie przyniesie w Polsce między 20/21 maja niż Emmelinde i związany z nim front atmosferyczny. Miejscami wystąpią nawałnice z silnymi burzami, ulewnym deszczem i lokalnie gradem oraz wiatrem o sile wichury. Zjawiska lokalnie mogą powodować szkody. Załamanie pogody może być groźne dla życia i mienia. Meteorolodzy wydali 1 i 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Niż oraz burze i opady wkroczą do Polski z Niemiec. Mamy najnowsze prognozy, sprawdźmy, kiedy i gdzie pogoda się załamie.

Rozwijający się niż Emmelinde nad Francją i kierunek jego przemieszczenia w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Dane: Eumetsat, godzina 09:45, 20 maja 2022

Nawałnice i burze przyniesie niż Emmelinde w nocy 20/21 maja 2022

Na zdjęciu satelitarnym Europy widzimy obecnie nasilającą się cyklogenezę nad północną Francją. Znajduje się tam centrum niżu Emmelinde. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, układ ten z z frontem atmosferycznym przesunie się nad Niemcy, a w nocy z 20/21 maja wkroczy nad północno zachodnią Polskę. W rejonie przejścia spodziewane są ulewne deszcze, wichury i liczne burze bardzo aktywne elektrycznie. W Niemczech wydano najwyższy 3 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. 

Prognozowane położenie niżu Emmelinde i zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 02:00, 21 maja 2022

Burze i nawałnice w Polsce, mapa opadów noc 20/21 maja 2022, niż Emmelinde

Pogoda w Polsce zacznie się od zachodu załamywać wieczorem oraz w nocy. Wówczas burze i opady pojawią się miejscami w województwach zachodnich i południowo zachodnich, a następnie strefa ta w ciągu nocy będzie się przesuwać na wschód i północny wschód. Warto w tym czasie szczególnie śledzić gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg przemieszczenia strefy opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 05:00, 21 maja 2022

Burze i wichury przejdą przez Polskę, mapa opadów niżu Emmelinde, 21 maja 2022

Do sobotniego 21.05 poranka, strefa frontowa przesunie się na wschód i północny wschód kraju. Aktualne prognozy wskazują, że burze największą intensywność mogą mieć na południowym zachodzie, południu oraz miejscami w centrum, od Ziemi Łódzkiej i południowej połowy Wielkopolski po Dolny i Górny Śląsk, Opolszczyznę, część Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej. W regionach ościennych również miejscami w trakcie przejścia frontu wystąpią burze i opady. Zalecamy sprawdzanie najnowszych danych radarowych, aby dokładnie wiedzieć gdzie pada, z jakim natężeniem oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, szczególnie w rejonie utworzenia się burz superkomórkowych lub linii szkwałowych. Ze względu na szybkie przemieszczanie się burz ryzyko intensywnych opadów deszczu w ich rejonie nie będzie duże, aczkolwiek miejscami suma opadów może sięgnąć do 5-25 mm.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, do 21 maja 2022

Wichury w Polsce, mapa wiatru do 21 maja 2022, niż Emmelinde

Na uwagę zasługują również silne i bardzo silne porywy wiatru, jakie wywoła niż Emmelinde. Silny wiatr w porywach do około 60-100 km/h powieje nie tylko miejscami w rejonie burz, ale także będzie skutkiem przemieszczania niżu nad północną Polską i zwiększonego gradientu ciśnienia wspomaganego przez obecność prądu strumieniowego. Miejscami na południe i południowy zachód od centrum niżu porywy wiatru mogą osiągnąć do 80-110 km/h.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 22 maja 2022

Ulewy i nawałnice w Polsce, niż Emmelinde, 20-21 maja 2022

W czasie przejścia niżu Emmelinde nad Polską sporo deszczu ma spaść w rejonie centrum niżu na północy kraju. Aktualne prognozy wskazują sumy opadów do około 10-35 mm, od województwa zachodniopomorskiego po podlaskie. Na pozostałym obszarze kraju opady mają być słabsze, ale prognozy te często zaniżają sumy opadów w rejonie burz, gdyż ze względu na dynamiczne procesy nie są wstanie poprawnie oszacować opadów. Miejscami spadnie więcej niż wskazuje powyższa mapa. Stosowną prognozę burzową z prawdopodobieństwem i spodziewaną siłą burz wydaliśmy na specjalnej mapie burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!