| |
Zagrożenie!
Nawałnice przechodzą przez Polskę. Wichury, gradobicia i ulewy w wielu regionach. Nocą nadal burzowo

Nawałnice przechodzą przez Polskę. Wichury, gradobicia i ulewy w wielu regionach. Nocą nadal burzowo

Nad Polską w chwiejnym i wilgotnym powietrzu rozwinęły się liczne i silne burze. Miejscami nawałnice generują wiatr o sile wichury oraz gradobicia i ulewy. W czasie nawalnego deszczu widzialność spadła niemal do zera. Najbliższej nocy również miejscami będzie burzowo. Od silnych burz szybko się nie uwolnimy do czasu występowania upału, a ten przedłuży się na początek trzeciej dekady sierpnia. Zalecamy bieżące wskazania radaru opadów.

Nawałnice nad Polską. Burze przynoszą gwałtowne zjawiska o godzinie 18:10, 17 sierpnia 2023. Dane Eumetsat

Nawałnice nad Polską, noc na 18 sierpnia 2023 przyniesie burze w wielu regionach

Główna konwekcja rozwinęła się ponownie z upływem popołudnia i wieczorem nadal będzie się miejscami utrzymywać. Nocą burze stracą na intensywności, ale lokalnie zdołają wystąpić. Do tej pory silne burze wystąpiły miejscami szczególnie w południowych, wschodnich i częściowo centralnych regionach kraju. Aktualnie są aktywne głównie nad Lubelszczyzną, Mazowszem, Podkarpaciem, Ziemią Świętokrzyską, Dolnym Śląskiem po południowe dzielnice województwa warmińsko mazurskiego.

Silne burze zanotowane w Polsce między godziną 11:00-19:00 17 sierpnia 2023

Nawałnice nad Polską, burze w nocy na 18 sierpnia 2023, przechodzą wichury, gradobicia i ulewy

Przesyłacie nam liczne zdjęcia wałów szkwałowych, czyli chmury Arcus towarzyszącej przejściu gwałtownej burzy. W jej rejonie występuje silny wiatr, nawalny deszcz oraz punktowo grad. Takie widoki notowano szczególnie na Podkarpaciu w rejonie Skołyszyna, Kołaczyc i Zaczernia.

Silna burza nasuwająca się w rejonie Skołyszyna na Podkarpaciu, 17 sierpnia 2023. Foto: FB Maciej W-a

Nawałnice przechodzą przez Polskę, wał szkwałowy, ulewy, gradobicia i wichur, będą burze w nocy na 18 sierpnia 2023

Z danych meteorologicznych zbieranych bezpośrednio na stacjach naziemnych oraz wiązek radarowych wynika, że burze rozwijają się dość licznie w rozproszonej formie, miejscami jako burze wielokomórkowe, lokalnie o cechach superkomórki. W ich rejonie spada do 5-35 mm wody, a średnica gradu osiąga do 2-4 cm. Miejscami występuje silny wiatr w porywach do 70-90 km/h.

Skutki burzowej ulewy na Dolnym Śląsku. Podtopienia w Świeradowie, 17 sierpnia 2023

W rejonie nawalnych opadów deszczu i silnego wiatru widzialność spada niemal do zera. Warunki drogowe robią się skrajnie niebezpieczne. Podróżowanie w takich warunkach jest niezwykle trudne i najlepiej w miarę możliwości zjechać na parking i przeczekać nawałnice.

Nawałnice na Śląsku. Burzowa ulewa z silnym wiatrem w rejonie miejscowości Wielowieś, 17 sierpnia 2023

Wieczorem oraz najbliższej nocy burze w Polsce mogą nadal miejscami występować na znacznym obszarze kraju szczególnie w pierwszej połowie, zwłaszcza na południowym zachodzie i wschodzie kraju. W ich rejonie spadnie do 10-30 litrów wody na m2 ziemi, a wiatr w porywach osiągnie do 50-70 km/h. Lokalnie możliwy jest również niewielki grad.

Prognoza burz dla Polski na noc 18 sierpnia 2023. Przewidywany obszar chwiejnego powietrza w którym lokalnie mogą się rozwijać komórki burzowe

Burze w nocy na 18 sierpnia 2023 wystąpią w Polsce

W piątek w ciągu dnia również miejscami rozwiną się burze w wielu regionach kraju. Ponownie w ich rejonie zjawiska mogą być gwałtowne i będą powodować szkody. Prognozy burz zalecamy sprawdzać o poranku na każdą dobę po najnowszej aktualizacji modeli pogodowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!